Domnevno politično odstavljanje in nastavljanje direktorjev celjske bolnišnice, o katerem smo pred letom mediji veliko poročali, je dobilo svoje pričakovano nadaljevanje v vloženih tožbah nekaterih vpletenih na celjsko delovno sodišče. Tokrat je tam potekal prvi od dveh narokov, v katerem je kot tožnik proti bolnišnici Celje nastopal njen dolgoletni direktor Marjan Ferjanc. Slednji bi vodil bolnišnico še danes (tretji mandat), če ga ne bi svet zavoda bolnišnice na seji 15. novembra 2017 razrešil iz krivdnih razlogov in kot razloge navedel nepravočasno sprejetje finančnega načrta bolnišnice in nepravilno prevedbo plač več deset zaposlenim v nemedicinski dejavnosti. Ferjanc je že ob svoji razrešitvi napovedal pritožbo na takšno odločitev, že tedaj pa je javno zatrjeval, da je bila njegova razrešitev politično motivirana in povezana z željo vladajoče politične strukture, da na mesto prvega moža bolnišnice nastavi svojega človeka. Ferjanc je član Slovenske demokratske stranke, v svetu zavoda bolnišnice so že dalj časa v večini člani "leve" opcije, predvsem pa imajo glavno besedo pri odločitvah in kadrovanju člani Stranke modernega centra.
Ferjanc zahteva denar
Nekdanji prvi mož celjske bolnišnice (še vedno dela v bolnišnici), ki v tožbi proti bolnišnici zahteva povrnitev denarja v razliki do plače in prispevkov do konca mandata poleti 2020, je na današnjem naroku podrobno pojasnjeval videnje svoje razrešitve, ki je bila po njegovem politično motivirana in se je pripravljala že dalj časa. Po njegovih besedah se je začela s prihodom novih vladnih ljudi med člane sveta zavoda, ti pa naj bi bili iskali vse mogoče načine, da bi ga odstavili.
Pojasnil je še, da so se pri prevedbi plač iz leta 2008 pojavljale napake tudi v večini preostalih javnih ustanov v Sloveniji in da so jih po ugotovitvi napak s strani inšpekcijskih služb odpravljali.
Še enkrat je poudaril, da je svet zavoda bolnišnice aprila lani sprejel finančni načrt bolnišnice, tega pa nato ni sprejelo zdravstveno ministrstvo, ki je zahtevalo od bolnišnice, da po sprejetih končnih finančnih izhodišč (ta so bila sprejeta junija lani) v roku 45 dni popravi sprejeti načrt in ga uskladi s tem izhodišči. Oziroma da naj rebalans pripravi do konca tekočega leta. Bolnišnica je nov finančni načrt pripravila do seje konec oktobra leta 2017. A ga člani sveta zavoda tedaj niso sprejeli, članica mag. Barbara Tiselj pa je tedaj na seji tudi javno povedala, da ga ne bo potrdila, čeprav ga ni niti prebrala. Je pa na omenjeni seji stekel postopek za začetek Ferjančeve razrešitve, njegovo razrešitev so člani svet zavoda nato potrdili na seji sveta zavoda 15. novembra. Ferjanc je ob tem še dodal, da so člani sveta zavoda domala isti finančni načrt, ko je bil predstavljen na seji sveta zavoda konec oktobra, potrdili na svoji seji 4. decembra 2017.
Jakljev slab spomin in izračun škode
Predsednik sveta zavoda celjske bolnišnice je bil tedaj Andraž Jakelj, v tistem času član še dveh svetov zavodov bolnišnic, vmes je postal prvi mož Psihiatrične bolnišnice Ormož. Jakelj, ki je bil na sodišču zaslišan kot priča, je očitno za nekatere odločitve, ki jih je sprejel kot tedaj prvi mož sveta zavoda, "izgubil spomin". Tako se ni spomnil, da svet zavoda spomladi 2016 ni potrdil finančnega načrta bolnišnice, le tega je nato potrdilo ministrstvo. Vztrajal je pri krivdni razrešitvi Ferjanca zaradi nesprejetih zahtev in nalog s strani članov sveta pri nesprejetju finančnega načrta in nepopravkov pri plačah nekaterih zaposlenih nemedicinskih oseb.
Andraž Jakelj se ni spomnil pomembnih zadev, o katerih je odločal kot predsednik sveta zavoda