Ne bo ga letos, niti najverjetneje ne prihodnje leto, kot so še pred slabim letom smelo napovedovali investitorji prvega plavajočega hotela. A vendarle načrti niso padli v vodo, zagotavlja Mihael Cigler, ki v imenu britanskega filmskega producenta, lastnika več televizijskih postaj v Angliji ter podjetnika Kenta Leslija Walwina ureja vse potrebno za uresničitev drzne ideje. Angleški podjetnik je lani aprila, ko je z velenjskim županom Bojanom Kontičem podpisal poseben sporazum, napovedal, da želi skupaj s poslovnimi partnerji, združenimi v klubu Planet Matters, na Velenjskem jezeru postaviti plavajoče apartmaje, ki bi Velenju dali novo turistično dimenzijo. Po prvih načrtih naj bi v jezeru plavalo 35 turističnih hišk, lepo razporejenih v obroču, ki bi na vrhu imele še teraso z džakuzijem. Na nabrežju bodo restavracija, recepcija in ob bližnjem hribčku še 85 počitniških hišk. Na samem jezeru bi plaval še ogrevan bazen, ki bi tako lahko deloval devet mesecev, tri zimske mesece pa bi ga spremenili v drsališče. V delu, kjer je golf igrišče, bi naredili kombinacijo golf vadišča in proge za kolesarje, uredili bi skate park in postavili igrala.
En projekt že padel v vodo
A gradnja na vodi, ki jo ocenjujejo med 12 in 18 milijoni evrov, je očitno še bolj zahtevna, kot so pričakovali. Aprila lani je Cigler ocenil, da bodo v letu dni ali največ dveh dobili gradbeno dovoljenje. "V dveh mesecih bomo idejni koncept razgrnili in ga predstavili prebivalcem Velenja," je takrat še dodal Cigler. Dejstvo, da razgrnitve idejnega koncepta še ni bilo, je očitno botrovalo govoricam, da je projekt zamrl. Ne bi namreč bilo prvič; leta 2004, ko je Premogovnik Velenje zemljišče, na katerem se vsako leto odvija Pikin festival, prodal družbi BTC, je slednja nameravala zgraditi vodno mesto ob jezeru, pa iz vsega tega ni bilo nič. Na koncu je zemljišče odkupila občina, na njem pa namerava še letos zgraditi sodobni prireditveni prostor in oder, ki bo zadoščal za več kot 30 tisoč obiskovalcev.
Odprtih še nekaj postavk
"Projekt se aktivno nadaljuje. Tako s pripravo dokumentacije, ki je, kot veste, zelo obsežna, kot z drugimi aktivnostmi. Pravkar se ustanavlja posebno projektno podjetje, ki bo nosilec celotnega projekta v zvezi z dokumentacijo. Pripravljata se detajlni poslovni načrt in investicijski memorandum," pojasnjuje Mihael Cigler. Kot dodaja, so aktivnosti v času lokalnih volitev malce upočasnili, saj niso želeli, da bi postali predmet političnih razprav. "A to nikakor ne pomeni, da se projekt ne nadaljuje. Takoj po volitvah sem županu poslal pismo, v katerem sem ga seznanil s trenutnimi aktivnostmi. Pojasnil sem, da smo projektno podjetje ustanovili zato, da bo pripravilo vso dokumentacijo in pristopilo k pripravi prostorskega načrta. Pojasnil sem, da se idejna zasnova izpopolnjuje, prav tako število hotelskih namestitev, ki so pomembne za hotelskega operaterja. Javno bomo o tem spregovorili v začetku leta. Moramo pa se z občino dogovoriti še o nekaterih podrobnostih glede zemljišč, golf igrišča, dostopa in parkirnih mest, same oblike sodelovanja in podobno," je dodal Cigler.
V Celju še nič konkretnega
O celjskem 505 metrov dolgem visečem mostu tibetanskega stila, ki ga napoveduje celjski župan Bojan Šrot in ki bi popestril turistično ponudbo, povezal obstoječo in hkrati obudil legendo (ta govori o tem, da je Stari grad na levem bregu Savinje in nasproti stoječi Miklavški hrib že v času Celjskih knezov povezoval usnjeni most), je znanega še manj. Od pred časom napovedane ideje in idejne zasnove ter izpostavljanja projekta v predvolilnem času do danes ni novega praktično nič. "Idejni projekt za izgradnjo visečega mostu je narejen. Nosilci urejanja prostora nanj niso imeli posebnih pripomb. Viseči most bomo gradili v javno-zasebnem partnerstvu ali s sredstvi zasebnih investitorjev. Glede na to, da so se potencialni investitorji že zanimali za projekt, se ne bojimo, da ne bi našli primernega partnerja," na vprašanje, kako daleč je projekt in če je investitor že znan, odgovarjajo iz celjske občinske službe za odnose z javnostmi in promocijo. "Kot je že znano, načrtujemo ureditev tako imenovane doživljajske poti, ki bo turiste vodila mimo zgodovinskih in kulturnih znamenitosti v starem mestnem jedru mesta preko Splavarskega mostu do Mestnega parka in od tam naprej do Heraklejevega svetišča in preko visečega mostu na Stari grad. Turistom bi tako ponudili možnost, da si v enem dnevu ogledajo arheološka najdišča, Muzej novejše zgodovine Celje, Pokrajinski muzej in še številne druge znamenitosti. Po prvih ocenah bo celoten projekt stal okoli 3,3 milijona evrov. Ureditev dostopnih poti bo stala okoli milijon, gradnja mostu pa okoli 2,3 milijona evrov," so še dodali.