Arian z ene od celjskih osnovnih šol je včeraj med potjo do drevesne hiše v Mestnem gozdu Celje videl srno in poslušal ptice. Njegov sošolec Lenart je med zvoki iz krošenj dreves prepoznal žolno. Na prvi pomladni dan in mednarodni dan gozdov sta Arian in Lenart gozd spoznavala preko njegovih prebivalcev.
Pravica in odgovornost vseh
Gozdne plodove so iskali tudi na cilju, pri drevesni hiši, a tam niso imeli zavezanih oči. Z vsako vejo in kamenčkom je na gozdnih tleh počasi nastajala sova. Njen lik so učenci nakazali s palicami in smrekovimi vejami. Da so ji dali oči, so skrbno zložili želode, za kljun pa so uporabili dva storža. Rdeča nit letošnjega mednarodnega dneva gozdov je izobraževanje. "Tema je Gozd je modrost. Sove veljajo za zelo modre in pametne," izbiro lika za gozdno mandalo pojasni osnovnošolka Ema.
Več sto obiskovalcev
Delo gozdarjev se razlikuje od gozda do gozda. V celjskem Mestnem gozdu skrbijo predvsem za varnost več sto obiskovalcev, ki jih dnevno zabeležijo med njegovimi drevesi. "Mestni gozd ni gospodarski gozd, namenjen je predvsem obiskovalcem, rekreaciji. Zato je potreben reden monitoring," pojasnjuje vodja celjske območne enote Zavoda za gozdove Aleksander Ratajc. V Mestnem gozdu imajo vse več dela, saj je celjska občina v zadnjih 15 letih postopoma odkupila že približno 300 hektarjev gozdov med Petričkom in Pečovnikom. V prihodnje pa si v celjski enoti zavoda želijo Mestni gozd uveljaviti kot center urbanega gozdarstva in gozdne pedagogike.
Od semena do sečnje
Na še eni od štirih postaj na poti do drevesne hiše pa so se šolarji postavili v vlogo dreves. Spoznavali so njihov življenjski krog od semena do odrasle rastline.
627
milijonov dreves raste v Sloveniji