Mestna občina Celje (MOC) se je tako po civilnih kot tudi svetniških pobudah za ureditev pokopališča na Golovcu odločila lani, za preureditev pa so v rebalansu proračuna za leto 2021 temu namenili 20.000 evrov. Celostna obnova pokopališča, ki leži na južni strani Golovca, in navsezadnje končna preureditev tega v spominski park bo sicer trajala nekaj let.
Čas, okoljski in družbeni dejavniki so prostor močno načeli, zato ne potrebuje zgolj miniaturnih posegov, temveč temeljito in dosledno reorganizacijo, ki ne bo mačji kašelj. Verjetno o tem najbolje pričajo mnogi vandalizirani grobovi, ki so kljub vsemu del pomembne kulturne dediščine - in ne le celjske, temveč tudi slovenske.
Novosti pri obnovi
S celjske občine so sporočili, da so v javnem podjetju Zelenice v zadnjih tednih opravili večja vzdrževalna dela, povezana z rastlinjem na pokopališču in novimi vhodnimi vrati nanj. Ta vrata so zdaj zaklenjena, delovala pa bodo na princip avtomatskega odpiranja, s čimer bodo omejili tudi gibanje po pokopališču v nočnem času, so pojasnili na občini.
Dostop do pokopališča tudi ponoči se je namreč v preteklosti že izkazal kot problematičen, predvsem zaradi pogostega nočnega popivanja, z omejitvijo pa se bodo zmanjšal tudi vandalizem.
Kot enega izmed pomembnih korakov na poti do lepše celostne podobe pokopališča so na občini izpostavili tudi ureditev ograje, ki ga bo obkrožala. Pojasnili so, da so že lani postavili približno sto metrov kovane ograje na južnem delu, od koder je pogled na mesto. Predvidoma februarja bodo začeli postavljati še okoli 300 metrov panelne ograje na vzhodnem delu in na nekaterih drugih mestih, kjer zdaj manjka.
Zdaj na pokopališče res ni mogoče vstopiti skozi glavna vrata, a že kratek sprehod po hribu navzgor do druge strani zaradi načete in na nekaterih delih tudi uničene panelne ograje to omogoča. Na občini so obljubili, da bo pokopališče ograjeno v celoti, kdaj, pa še ni znano.
Kulturno pomembno
Občina je zdaj v sodelovanju s celjsko enoto Zavoda RS za varstvo kulturne dediščine, Muzejem novejše zgodovine Celje in Pokrajinskim muzejem Celje začela pripravljati projektno nalogo, v okviru katere bodo izdelali načrt celostne ureditve pokopališča v spominski park. Aspiracije po obnovi so sicer zelo perspektivne.
Izhodišče pri izdelavi projekta ureditve je elaborat Slovensko pokopališče na Golovcu, ki ga je izdelal Zavod RS za varstvo kulturne dediščine istega leta, kot je bilo to razglašeno za kulturni spomenik. Sodelavki zavoda Nataša Podkrižnik in Milana Klemen sta pojasnili, da bodo na podlagi projektne naloge izdelali krajinskoarhitekturni ureditveni načrt, ki bo predvidel celovito prenovo in ureditev z možnostjo fazne izvedbe.
O stanju pokopališča najzgovorneje pričajo vandalizirani grobovi
"Poškodovane nagrobnike in grobnice z večjo umetniško vrednostjo bo treba ohraniti in obnoviti na podlagi konservatorsko-restavratorskega projekta. V bodoče bo treba več pozornosti posvetiti sprotnemu vzdrževanju stanja in spremljanju dogajanja na pokopališču," sta med drugim izpostavili Podkrižnikova in Klemenova.
Pojasnili sta tudi, katere so nekatere konceptne možnosti prenove. Spomenike iz centralnih delov pokopališča bi tako prestavili na robove, s čimer bi se lahko oblikovale večje zelene površine. Zgodovinsko in umetnostnozgodovinsko pomembnejše nagrobnike in grobnice bi obnovili na obstoječih lokacijah, obnovili bi tudi pokopališčne zidove, ki so nosilci spomenikov.
Prav tako bi sanirali in dopolnil vegetacijski okvir, med drugim bi dodali zasaditve na strmejšem delu. Vegetacija bi se uporabila kot parkovno-
arhitektonski element v obliki živih mej in cezur. Izvedli bi tudi sistem poti, ki vodijo do posameznih delov pokopališča, med drugim tudi do spomenika NOB. Koncept prenove bi tako v pokopališču združil rekreacijsko funkcijo z možnostjo kulturnega udejstvovanja.