O vsebini poročila Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) o vplivih na okolje zaradi nameravanega sosežiga odpadkov v bloku 6, ki po opisu uprave TEŠ potrjuje, da bi sosežig zato, ker bi bilo na ta način manj izpustov ogljikovega dioksida, celo zmanjševal negativne vplive na okolje, precejšen del občanov Šoštanja in Velenja dvomi. Del, ki se proti sosežigu bori v sklopu Šaleškega Eko gibanja, pa je prepričan, da TEŠ za potrebe sosežiga tako samovoljno ne sme niti spreminjati obstoječe kotlovnice bloka 6. Za kaj takšnega nima podlage v obstoječih občinskih prostorskih načrtih občine (OPPN) Šoštanj, menijo člani gibanja, zato so na to problematiko s protestnim pismom opozorili vršilca dolžnosti direktorja agencije za okolje in prostor (Arso) Iztoka Slatinška, ministra za okolje in prostor Andreja Vizjaka ter ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca; slednjega zato, ker področje energetike sodi v resor infrastrukturnega ministrstva.
V veljavnem OPPN sosežiga ni
Svoje mnenje podkrepljujejo s tem, da je v sprejetem OPPN za to področje med drugim zapisano, da se pri načrtovanju novih energetskih objektov in naprav upoštevajo načela varstva bivalnega in drugega okolja ter izboljševanje kakovosti prostora, česar sosežig po njihovem mnenju ne prinaša. Kot ne uresničuje tudi določila OPPN, da se pri načrtovanju novih objektov ter posodabljanju in širitvi obstoječih prednost nameni uporabi obnovljivih in okolju prijaznih virov energije, kar odpadki, poudarjajo v gibanju, spet niso. Ne upošteva se člena OPPN, ki določa, da se za pridobivanje električne energije obstoječe proizvodne enote nadomešča z novejšimi, učinkovitejšimi proizvodnimi objekti in sodobnejšo, čistejšo tehnologijo.
Skrbi jih, da gre za poskus obiti zakonodajo
Ostro do šoštanjskega župana
"V Šaleškem Eko gibanju smo zaskrbljeni, da gre v primeru nameravanega sosežiga odpadkov v TEŠ za poskus obiti veljavno zakonodajo in s tem tudi za izločitev lokalne skupnosti, različnih soglasodajalcev in prebivalcev občine Šoštanj iz postopkov, ki so predpisani za tak poseg, to pa so sprememba prostorskih aktov, pridobitev gradbenega dovoljenja in pridobitev uporabnega dovoljenja," opozarjajo v gibanju. Dodajajo, da jih skrbi, da se ponavlja zgodba izgradnje TEŠ 6, "ki je bila polna zavajanj, morda tudi laži in prevar", še pravijo v gibanju, kjer so se s posebnim pismom obrnili tudi na šoštanjskega župana Darka Meniha. Od njega pričakujejo, da bo ukrepal v skladu s sprejetimi prostorskimi akti občine, ne pa, da je celo sam predlagal, naj odpadke kurijo le v bloku 6, ne pa tudi v bloku 5. "Če kot župan občine Šoštanj ne boste ukrepali v skladu z navedenimi sprejetimi in veljavnimi prostorskimi akti, bomo vaše ravnanje razumeli kot namerno kršitev zakonskih aktov," so dodali. Župan se na tokratno pismo gibanja še ni odzval. V TEŠ pa so odgovorili, da bi se dodatna tehnološka oprema vgradila znotraj glavnega tehnološkega objekta na način, ki ne spreminja zunanjih gabaritov oziroma obstoječe opreme.
"Ker ne gre za gradbeni poseg, ampak samo za nadgradnjo tehnološke opreme, sprememba OPPN ni potrebna," menijo v TEŠ.