Prva posega TAVI tudi pri srčnih bolnikih v Splošni bolnišnici Celje

Gordana Possnig Gordana Possnig
29.06.2021 06:05
V tretji največji bolnišnici v Sloveniji uvajajo v dejavnost kardiologije nov program vstavitve bioloških umetnih srčnih zaklopk skozi žilo
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Medicinska ekipa med posegom v celjski bolnišnici
Arhiov Sb Celje

V Splošni bolnišnici Celje (SBC) so nedavno opravili prva posega vstavitve srčne zaklopke skozi žilo - TAVI (transcatheter aortic valve implantation). To je priznana klinična metoda zdravljenja bolnikov s pomembno zožitvijo aortne zaklopke, ki sta jo do zdaj v Sloveniji izvajala le oba klinična centra, ljubljanski in mariborski.

Ekipa medicinskih strokovnjakov in vodstva celjske bolnišnice po opravljenem posegu
Arhiv Sb Celje

Posega, ki sta bila opravljena pod mentorstvom vodje katetrskega laboratorija UKC Ljubljana in vodje Sekcije za interventno kardiologijo pri Združenju kardiologov Slovenije prof. dr. Matjaža Bunca, dr. med., iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ter kardiokirurga prim. Gorazda Koširja, dr. med., iz UKC Maribor, sta bila uspešna in pacienta sta tri dni po posegu lahko zapustila bolnišnico. V SBC načrtujejo, da bodo po zaključenem obdobju edukacije v bolnišnici letno lahko izvedli okoli 50 TAVI-posegov. V Sloveniji se opravi trenutno okoli 400 takih posegov na leto.

​Število pacientov narašča

Srčne bolezni so še vedno med vodilnimi vzroki za prezgodnje umiranje ljudi. V regiji, ki jo s kardiološkimi zdravstvenimi storitvami pokriva SBC, potrebuje ​kardiokirurški poseg od 300 do 350 pacientov letno. V to število pa niso všteti pacienti, ki potrebujejo urgentno zdravljenje, ter potencialni bolniki za zdravljenje s TAVI in bolniki, ki bi potrebovali hibridno zdravljenje motenj ritma. Z njimi se skupno število pacientov, ki danes iz celjske zdravstvene regije odhajajo na obravnavo v druge bolnišnice, poveča na 450 do 500 letno.

Na kardiološkem oddelku čakajo na enega izmed urgentnih kardiokirurških posegov v povprečju trije, štirje pacienti na dan. Demografski kazalniki in ocene iz preteklih let, ko je število takšnih pacientov v naši bolnišnici raslo za tri do pet odstotkov letno, nakazujejo, da bo v prihodnjih letih število pacientov, ki bodo potrebovali kardiokirurški poseg, iz leta v leto naraščalo. Številke je seveda skokovito poslabšala tudi pandemija covida-19.

​Spodbujevalniki rutinsko

Prizadevanja za zagotovitev čim hitrejše, varne in kakovostne obravnave pacientov, ki se zaradi srčno-žilnih obolenj zdravijo v celjski bolnišnici, imajo dolgo zgodovino. Kardiološki oddelek že petnajsto leto izvaja interventne kardiološke posege in ima na tem področju odlične rezultate. Podatek o zapletih, ki jih je v povprečju do 0,5 odstotka na število opravljenih posegov, postavlja celjske interventne kardiologe ob bok kolegom, ki delujejo v razvitih interventnih centrih v Evropi in svetu.

Oddelek skupaj z oddelkom za intenzivno interno medicino že vrsto let vgrajuje tudi stalne srčne spodbujevalnike in srčne kardioverterje. Pred dvema letoma so dejavnost smiselno dopolnili še z uvedbo kardiorehabilitacije. Uvajanje nekaterih kardiokirurških zdravstvenih storitev je zato logično nadaljevanje razvoja kardiološke dejavnosti v bolnišnici. Perkutana implantacija aortnih zaklopk (TAVI) ali vstavitev srčnih zaklopk skozi žilo na nogi je priznana klinična metoda zdravljenja bolnikov s pomembno zožitvijo aortne zaklopke. Gre za poseg, pri katerem skozi eno od večjih arterij na stegnu uvedejo umetno biološko aortno zaklopko in jo po žilah vodijo do srca in mesta vstavitve. Njena bistvena prednost je minimalna invazivnost posega v telo. Drugi, kirurški načini namreč zahtevajo odprtje prsnega koša, zunajtelesni obtok in dolgotrajno splošno anestezijo.

Poseg v Laboratorju za interventno kardiologijo celjske bolnišnice
Arhiv Sb Celje

Metoda je bila zato sprva namenjena predvsem bolnikom, pri katerih je klasična operativna zamenjava aortne zaklopke pomenila preveliko tveganje. Danes se TAVI zaradi številnih prednosti malo invazivnega posega, zaradi katerih se bolniki hitro mobilizirajo in rehabilitirajo, uporablja tudi pri mlajših bolnikih s srednjim tveganjem operativnega posega.

"Medsebojno sodelovanje, pomoč, požrtvovalnost in kolegialnost so pokazali medicino v najlepši luči in dokazali, da tudi pandemija ni ustavila naše želje po napredku, učenju in reševanju življenj ter velike moči in odgovornosti javnega zdravstva, da ta cilj tudi uresničuje," pa je po prvih posegih dejal predstojnik kardiološkega oddelka in iniciator uvedbe tega programa dr. Dragan Kovačić.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta