Da je mladih, ki bi jih poklic kuharja, natakarja in drugih gostinskih smeri zanimal, premalo, se na celjski srednji šoli za gostinstvo in turizem (SŠGT) ne morejo pritoževati. "Vpis je zadnja leta konstanten. Je pa res, da ves čas aktivno delamo na promociji poklica, da smo povezani s številnimi osnovnimi šolami, ki pridejo občasno s svojimi krožki kuhat k nam," opisuje ravnatelj Iztok Leskovar.
S pomanjkanjem kadra plače rastejo
Kuharji počasi izumirajo
Dijaki zadnjega letnika o poklicu že razmišljajo nekoliko drugače. Še vedno menijo, da je lep, a vendar se bodo preizkusili še v čem drugem. "Poklic me veseli, a verjetno bom šla delat še kaj drugega. Bom potem videla, kam me bo odneslo," pravi Rebeka. "Jaz sem gostinka, bom pa še razširila obzorje in se bom vpisala na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, da še nekaj drugega poskusim, potem bomo pa videli, kako naprej," skoraj identično napoveduje Eva.
Plače se izboljšujejo
Svojčas so zelo demotivirale tudi plače, a kot zatrjuje Leskovar, ni več tako. "Že dolgo niso več slabe. Povsod velja, da se znanje plača. Plače niso majhne tam, kjer se restavracije in hoteli zavedajo, da je potrebno znanje, da je potreben tek na dolge proge, ti svoje delavce kar pošteno plačajo. Enako velja za natakarje. Tudi ta poklic je malo podcenjen. A v zadnjem času so ljudje začeli opažati spremembe na tem področju, saj vse pogosteje srečujejo ljudi, ki ne znajo niti govoriti slovensko. Pa tudi po strokovni plati niso izobraženi, kar se pozna pri postrežbi."
Slavili Ljubljančani
Zmagovalci prvega predtekmovanja za Tuševo zvezdico v Celju so postali dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem Ljubljana, ki so pripravili krožnik in zgodbo merlotove račke (pečene račje prsi z merlotovo omako, narastek všenat zelja z račjimi ocvirki, račji jetrni cmočki, pire ljubljanskega korenja, karamelizirana tepka na mariniranem ljubljanskem motovilcu, drobnjakovo olje, prekajena pena in marinirane maline). Z drugim mestom so si vstop v finale zagotovili tudi dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem Grm Novo mesto, ki so pripravili šentjernejskega kopuna. Celjani z zgodbo kozjanskega razbojnika Guzeja in kopuna tokrat niso uspeli priti direktno v finale. Ekipe dijakov in študentov se bodo pomerile še v dveh predtekmovanjih. V finale se uvrstita po dve najboljši ekipi iz predtekmovanj, dodatno pa bosta novo možnost dobili še dve najboljši ekipi med vsemi poraženci predtekmovanj z največ točkami. V finalu, ki bo v mesecu aprilu, bo ob koncu Tuševa zvezdica postala ena od dveh najboljših ekip, ki se bosta pomerili v pripravi in predstavitvi regijsko obarvane restavracijske sladice.