Več kot mesec dni mineva od plagiatorske afere, katere glavni akter je bil slovenski igralec in režiser Boris Kobal. Ta je komedijo Profesionalci espe, za katero se je izkazalo, da je avtorsko delo Alda Nicolaja, poslal na natečaj za izvirno slovensko komedijo. Predstavo so na oder postavili v Slovenskem ljudskem gledališču (SLG) Celje in jo kasneje, ko je afera prišla v javnost, z odra tudi hitro umaknili. Komedija Profesionalci espe na celjskem odru nikoli več ne bo zaigrana, Kobal pa je moral vrniti 13 tisoč evrov avtorskega honorarja za komedijo in plačati stroške, ki jih ima zaradi plagiata gledališče, sledi še kazenska ovadba. Po več tednih molka se je oglasil tudi Kobal. Ta je sporočil, da je šlo za osebno stisko, napako priznal, gledališkim ustvarjalcem in gledalcem pa izrekel opravičilo.
Manjšega obiska ne opažajo
A plagiatorska afera je na SLG Celje pustila črn madež, kar so jasno izrazili tudi tisti, ki že več desetletij redno obiskujejo celjski kulturni hram. Slavko Deržek, ki je bil leta 1992 v funkciji predsednika komisije Dnevov komedije, v letih 1993, 1994, 2003 in 2004 pa član komisije tega festivala, sicer pa gledališki abonent že več kot 40 let, je po aferi za naš časnik dejal: "Kakšen tekst! Kakšen nivo! Nobene globine in sporočilnosti nisem našel, čeprav so zapisali, da predstava Profesionalci espe 'postavlja ogledalo družbi, da je tekst poglobljen in večplasten in se dotika problematike samostojnih podjetnikov in moralnih vprašanj in širših družbeno-kritičnih kontekstov'. Ničesar od tega nisem našel." In kot je še dodal: "Če je Kobal to storil iz osebne stiske, je ta morala biti huda. Če ga je vodila hudomušna želja po zafrkavanju dela komisij, ga bo drago stala. Nečastno dejanje, ki bo imelo hude posledice na njegovo življenje in delo ter celotni slovenski gledališki svet." Nezadovoljstvo in razočaranje nad Kobalom kot tudi nad SLG Celje so izrazili tudi drugi sogovorniki, ena od njih je celo izpostavila, da kvaliteta gledaliških predstav v celjskem gledališči iz predstave v predstavo upada, ter dodala, da ima po njenem mnenju SLG Celje slab program kot tudi zasedbo, igralsko in vodstveno.
Igralec brez predstav
Zaradi ukinjene predstave posledice občutijo tudi igralci. Kot so sporočili iz SLG Celje, je tako dolgoletni član gledališča, prvak Renato Jenček, trenutno popolnoma nezaseden, kar pomeni, da ne igra v nobeni predstavi, ki je v repertoarju SLG Celje. "Vendar že maja pričnemo s študiji treh predstav za novo sezono," dodajajo.
Žlahtno pero
Na včerajšnji novinarski konferenci pred Dnevi komedije je umetniška voditeljica SLG Celje Tina Kosi sporočila, da je tudi letos odprt javni anonimni natečaj za izvirno komedijo Žlahtno pero. Gre torej za natečaj, na katerega je lani delo Profesionalci espe prijavil tudi Boris Kobal.
"Rok za oddajo je konec septembra 2019, pogoji natečaja so jasni in nedvoumni. Mislim, da slovenska gledališča še vedno upamo in zaupamo našim dramatikom, da takšna zadeva na bi smela biti v škodo slovenski kulturi, kajti kdo lahko bolje opredeli naš trenutek, našo družbo kot ravno slovenski dramatiki," je dejala.
Število abonentov SLG Celje po letih
2013: 50.527
2014: 46.257
2015: 53.584
2016: 60.655
2017: 65.483
2018: 54.757