Na trasi F2-2, ki bo skozi Braslovče popeljala hitro cesto do Velenja, je Dars že krepko pričel odkupovati zemljišča. To je pri nekaterih domačinih, ki so nestrpno čakali, kaj bo sodišče odločilo v še treh odprtih postopkih, uperjenih zoper določitev takšne trase, vzbujalo začudenje, pri drugih strah, pri tretjih zadovoljstvo. "Po odločitvi Ustavnega sodišča RS, s katero je bila potrjena skladnost državnega prostorskega načrta z ustavo in zakoni, investitor nadaljuje že pričete postopke pridobivanja zemljišč (vključno z odkupi objektov, ki se rušijo) za potrebe pridobitve gradbenega dovoljenja za gradnjo državne ceste na odseku Šentrupert–Velenje," so odločitev za nadaljnja dela opisali na Darsu.
Ustavno sodišče zavrglo tudi lastnike
Danes pa je postalo jasno, da je ustavno sodišče še v drugo (prvič je zavrnilo pobudo za oceno ustavnosti, ki so jo vložile občine) odločilo v prid državi in da je zavrnilo tudi pritožbo domačinov, ki bodo ostali brez svojih nepremičnin. Ti zdaj čakajo še na dva sodna epiloga. Kaj bo sledilo, če posamezniki kakšno tožbo vendarle "dobijo", Dars pa bo medtem že odkupil zemljišča? "V zadevah, ki še čakata na odločitev ustavnega sodišča (v času, ko smo prejeli odgovor, današnja odločitev tega sodišča še ni bila znana, op. p.) oz. upravnega sodišča, gre za uveljavljanje ustavno varovane pravice do doma. Te pravice se z nameravano investicijo ne bo kršilo, saj bo investitor za stanovanjske objekte plačal odškodnino, ki bo lastnikom omogočila pridobitev drugih primerljivih nepremičnin," si vložene tožbe razlagajo na Darsu in ob tem dodajajo: "Če bo katero od sodišč morebiti ugodilo zahtevi lastnikov, menimo, da bo takšna odločitev v nasprotju z že sprejeto odločitvijo, s katero je bila potrjena ustavnost in zakonitost državnega prostorskega načrta ter dosedanjo sodno prakso interpretacije ustavno varovane pravice do doma."
Grožnje z razlastitvijo?
Lastniki zemljišč so tako v preteklih dneh že prejeli ponudbe za odkup nepremičnin, ki so jih ocenili pooblaščeni cenilci. "Ponudba vsebuje osnutek prodajne pogodbe, cenilna poročila, na podlagi katerih je določena odškodnina, ter spremni dopis z opisom planirane investicije, pravnih podlag, povzetkom zakonskih pravic v postopku odkupa in zaprosilom, da lastnik na ponudbo odgovori v roku 45 dni – to je vrne podpisano pogodbo ali poda pripombe na ponudbo. Lastnik sprejme ponudbo tako, da investitorju vrne podpisano pogodbo. Če lastnik poda pripombe na ponudbo, investitor sam oz. s cenilcem te preuči in se postopek sklepanja pogodbe nadaljuje," na Darsu opisujejo trenutne postopke, ki jih nekateri razumejo kot grožnjo z razlastitvijo v samo 45 dneh. "Ljudem ne 'grozi' razlastitev, saj, kot že navedeno, lahko podajo pripombe na ponudbo, ki jih investitor preuči, če pa se lastnik nepremičnine, ki mora biti predmet odkupa skladno z državnim prostorskim načrtom, ne strinja s prodajo in ne sprejme ponudbe, investitor lahko postopa skladno z 199. členom zakona o urejanju prostora, ki določa, da 'če razlastitveni upravičenec ali investitor izvedbe načrtovane prostorske ureditve v 30 dneh po vročitvi ponudbe za odkup z lastnikom nepremičnine ni uspel skleniti pogodbe o prodaji nepremičnine, sme razlastitveni upravičenec vložiti zahtevo za razlastitev'. S spremnim dopisom k ponudbi so lastniki nepremičnin seznanjeni tudi s to možnostjo. Državni prostorski načrt namreč predstavlja pravno podlago za pridobivanje nepremičnin in omogoča tudi postopek razlastitve – sodni odvzem lastninske pravice na nepremičninah zaradi doseganja javne koristi, v tem primeru gradnje hitre ceste," še pravijo na Darsu.
Združene civilne iniciative se temu trenutno le čudijo. In obenem napovedujejo, da bo ta projekt, podobno kot Teš 6, preplačan. "Enostavno ne razumemo, zakaj ne moremo dokazati, da je to katastrofalna umestitev trase," poudarjajo.