Tudi v Celju ustvarjalno med počitnicami

ŠTR
17.08.2024 07:00

Center sodobnih umetnosti Celje je v počitniških dneh tudi prostor otroškega poletnega ustvarjanja ob aktualnih razstavah.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Delavnice se vsebinsko vežejo na aktualne razstave.
Zavod Celeia Celje

V Centru sodobnih umetnosti Celje, ki deluje pod okriljem Zavoda Celeia Celje, tudi v letošnjem poletju potekajo tradicionalne ustvarjalne delavnice. Otroci, stari od šest do enajst let, na tedenskih delavnicah pod vodstvom likovnih pedagoginj in ustvarjalk skozi igro in raziskovanje spoznavajo vizualne medije, likovne tehnike in vsebine, ki so značilni za sodobno umetniško ustvarjanje. Do konca avgusta bosta še dve, in sicer Na trgu modro sije ter Počitniška kapsula.

Tradicionalnih tedenskih poletnih ustvarjalnih delavnic, ki v Celju potekajo v Galeriji sodobne umetnosti, Likovnem salonu in v Umetniški četrti, se običajno udeleži od deset do petnajst otrok, starih od 6 do 13 let. V prejšnjem tednu je na delavnici Umetniške igrarije z Neo Likar in Nušo Komplet Peperko ustvarjalo petnajst otrok, kar je tudi zgornja meja ob prisotnosti dveh mentoric. "Poletne likovne delavnice v Centru sodobnih umetnosti se mi zdijo pomemben in bogat del likovnega opismenjevanja, predvsem zaradi načina dela in vključevanja informacij o sodobnih (in lokalnih ustvarjalcih) ter njihovih prostorih, razstavah in odpiranju razmišljanja o njih. Krasno je, da znotraj enega tedna gradimo koncepte, ideje in prijateljstva ter dajemo poudarek na proces nastajanja ideje in dela, ne zgolj na končen izdelek, čemur pogosto daje prednost šolski sistem. Možnost prirejanja lastne razstave znotraj galerije oziroma umetniške četrti je pika na i celotnemu tednu," je o poletni ustvarjalni delavnici povedala mentorica Nea Likar.

Damjana Brumec, ki je vodila delavnico Živo zelena, pa je dodala: "Delavnice se vsebinsko vežejo na aktualne razstave. Na ta način otroci spoznavajo sodobno umetnost, ki razmišlja o realnih temah človeka in umetnosti in se ne zadovolji le z lepoto, kot še vedno veljajo stereotipne predstave. Tako skozi predstavitev razstave in naše nadaljnje pogovore in raziskovanja oblikujejo lastne poglede in opažanja, ki jim potem dajo likovni izraz. Takšno delo jim povečuje samozavest ter empatijo in razširi zavedanje o sebi v okolju, kjer živijo. Skupine so starostno mešane, kar briše umetne meje med njimi, saj v skupini ni tekmovalnosti. Otroci se hitro povežejo v prijetno skupnost igre in ustvarjanja."

V tem tednu, od 12. do 16. avgusta, bo pod mentorskim vodstvom Maje Hodošček delavnica Na trgu modro sije. Rdeča nit bo medsebojna povezanost, končni rezultat pa razstava nastalih del na Trgu celjskih knezov pred Likovnim salonom. Od 19. do 23. avgusta bo sledila še zadnja delavnica Počitniška kapsula s poudarkom na medosebnih odnosih in spoznavanju klasičnega likovnega in digitalnega ustvarjanja. Vodila jo bo Damjana Brumec. Ustvarjalne delavnice so cenovno zelo dostopne, saj je cena posamezne tedenske delavnice, ki od ponedeljka do petka poteka tri ure, le 15 evrov.

Otroci se hitro povežejo v prijetno skupnost igre in ustvarjanja, pravijo mentorice.

V Centru sodobnih umetnosti Celje je še do 1. septembra v Likovnem salonu na ogled mednarodna skupinska razstava Modri sij - Blue Light, ki odpira vprašanje, kako tehnološki kapitalizem vpliva na vsakdanje intimno življenje posamezni(c)/kov, njihove medosebne odnose in kakšne stiske proizvaja. Modri sij problematizira sodobne oblike nadzora in koncept bližine v atomizirani družbi tveganja in blaginje – od družabnih omrežij do terapevtskih okolij – ter izpostavlja strukture, ki prispevajo k doživljanju izolacije ali vnašajo bistvene spremembe v sodobne načine sobivanja. Poleg tega je do 15. septembra v Galeriji sodobnih umetnosti na ogled skupinska razstava Sprememba v omrežju. Dotika se tem antropocentrizma − govori o spremembah, ki jih je s svojimi tveganji povzročil in jih povzroča človek, ter o potrebi po radikalni spremembi v odnosu do nečloveškega drugega. Umetniška dela k tematiki pristopajo skozi različne načine. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta