Saga pri imenovanju poslovnega direktorja celjske bolnišnice bo jutri na izredni seji sveta zavoda, ki bo znova odločal o prvem človeku bolnišnice, dobila novo poglavje. Člani sveta zavoda bodo morali na podlagi odločitve višjega delovnega sodišča v Ljubljani, ki je odločilo, da je bila izvolitev mag. Margarete Guček Zakošek (ki je tudi članica SMC) v začetku februarja 2018 nezakonita, znova odločati o kandidatih, ki so se tedaj prijavili za to delovno mesto. Tedaj so ob Guček Zakoškovi kandidirali še dr. Branko Gabrovec, ki je bil nezakonito izločen s seznama kandidatov, nekdanji župan Dobrepolja Janez Pavlin, ki je v preteklosti kandidiral tudi za direktorja ljubljanskega kliničnega centra, in Irena Nunčič, zdaj vršilka dolžnosti direktorja Fursa. A tokrat bodo člani sveta zavoda po navodilih sodišča odločali le še o dveh kandidatih za direktorja: o Guček Zakoškovi in Pavlinu. Nunčičeva in Gabrovec, ki so ju iz bolnišnice konec oktobra pozvali, da pisno potrdita, ali še vztrajata pri kandidaturi, sta se kandidaturi odpovedala.
O odnosih med zaposlenimi, ki so na dnu
Branko Gabrovec je svetu zavoda bolnišnice poslal še pisno obrazložitev svoje odločitve. Med drugim je zapisal, da imenovanje Guček Zakoškove ni prispevalo k dobremu poslovanju bolnišnice. "Bolnišnica je slabo poslovala v okviru sanacije po zakonu o interventnih ukrepih za zagotovitev finančne stabilnosti javnih zdravstvenih zavodov. Nacionalni preiskovalni urad preiskuje bolnišnico tako zaradi novogradnje bolnišnice kot nakupa ventilatorjev. Odnosi med zaposlenimi so na dnu, v ospredju je razkol med poslovnim in strokovnim vodstvom bolnišnice. Dnevno bolnišnico zapušča tako medicinsko kot nemedicinsko osebje. Se je pa kadrovsko okrepil predvsem upravni del, in to izključno s kadri iz politične stranke, iz katerega prihaja Guček Zakoškova. Govorimo lahko o ugrabljeni bolnišnici. Ob tem pa ravnanje ustanovitelja bolnišnice - države - po pravnomočni sodbi sodišča ni odgovorno, saj mene kot kandidata postavljajo v izrazito neenakopraven položaj," je ob svojem odstopu od kandidature med drugim zapisal dr. Gabrovec in ob tem svetu zavoda predlagal, da razveljavi razpis za direktorja in omogoči ponovljen celotni postopek imenovanja
Ministrstvo je zahtevalo pojasnila bolnišnice o zapisanem v pismu
Med zaposlenimi vre
A očitno v bolnišnici, ki je ena od največjih covid bolnišnic pri nas, vre med zaposlenimi, ki želijo, da dogajanje ob zdravstvenem ministrstvu spozna tudi širša slovenska javnost. Tako smo na dopisništvo Večera prejeli pismo zaposlenih (poimensko niso podpisani), ki so ga ti pred kratkim posredovali tudi inšpektoratu za delo, predstavnikom sveta zavoda bolnišnice, ministrstvu za zdravje in kabinetu ministra. V pismu očitajo nezakonitosti bivši direktorici Guček Zakoškovi. Sodeč po zapisanem, jo pri vsem podpira tudi kadrovska služba. Očitki so povezani tudi z zaposlitvijo pomočnice bivše direktorice Barbare Gradišnik, pa z dejstvom, da je po njihovem sedanja zaposlitev Guček Zakoškova nezakonita, ker je v odpovednem roku in hkrati zaposlena kot pomočnica za upravno-pravne zadeve. V pismu je naveden očitek, da je Guček Zakoškova zaposlene odrezala od vseh informacij ali jim prepovedala kakršnokoli komunikacijo z v. d. direktorjem Draganom Kovačićem, ki je, glede na zapisano, samo podpisnik vseh dokumentov.
Za komentar smo poklicali še predsednico sveta zavoda bolnišnice mag. Hedviko Stanič Igličar, ki je pojasnila, da se bo svet zavoda prvič sestal v novi sestavi (vlada je sredi oktobra zamenjala štiri svoje člane sveta zavoda od petih), prva njihova naloga pa bo po glede na sodbo sodišča imenovanje direktorja. Potrdila je tudi pismo, ki so ga prejeli člani sveta zavoda in tudi zdravstveno ministrstvo, ki je zahtevalo od bolnišnice dodatna pojasnila. Odločanje glede direktorja bo po mnenju poznavalcev nepredvidljivo.
Guček Zakoškova očitke zavrača
"Bolnišnica je ministrstvu za zdravje in svetu zavoda že poslala odgovor na anonimno pismo. Očitke ostro zavračam, vsi so tudi preverljivi v bazah in podatkih SBC, prav tako zavračam očitke o mobingu," odgovarja Margareta Guček Zakošek. "V jesenskem valu epidemije sem večino svojega dela opravila v obliki dela na domu, na delovnem mestu nimamo osebnih stikov zaradi nevarnosti širjenja virusa, večina komunikacije med mano in sodelavci je potekala preko videokonferenc, telefona ali e-sporočil, kjer je preverljiva. Vse naloge, ki sem jih v tem času opravljala, so bile odrejene s strani v. d. direktorja. Prepričana sem, da je namen anonimnega pisma predvsem moja diskreditacija pred ponovnim glasovanjem o direktorju SB Celje."