Svetnikom Socialnih demokratov (SD) včeraj ni uspelo prestaviti referenduma o načrtovani gradnji razglednega stolpa Kristal, ki bi bil daleč najvišji v državi, na kasnejši datum. Razlog: na sejo je prišlo le šest občinskih svetnikov od skupno dvajsetih, kar pomeni, da so bili nesklepčni.
"Verjeli smo, da bodo svetniki prepoznali težave, s katerimi se ljudje srečujejo, torej omejitve gibanja, zdravstvena tveganja, nezmožnost izvedbe referendumske kampanje, konec koncev nezmožnost izvedbe volitev. Tistim, ki bodo tisti dan v karanteni ali bolni, bo kratena volilna pravica," je po neuspeli seji komentirala pobudnica Andrejka Flucher.
Čemu toliko hitenja
Dejstvo sicer je, da je na strani župana Branka Kidriča (na položaju je že 26 let, pred dvema letoma je kandidiral s podporo SLS, SDS, Desusa, NSi in SMC ter Nestrankarske liste za razvoj Toneta Plevčaka), ki referenduma ne želi prestaviti, tudi mnenje ministrstva za javno upravo, ki med drugim meni, da so podobno v teh časih že izpeljali nekaj nadomestnih volitev. "A tu gre za dve bistveni razliki: tam so bile volitve izvedene pred razglašeno epidemijo. In še: volitve so veljavne vedno, za referendum pa velja tako imenovani zavrnitveni kvorum, kar pomeni, da mora vsaj 20 odstotkov občanov glasovati proti. Ne predstavljam si, kako bodo ljudje v skrbi za lastno zdravje zapustili domove in šli na referendum. Da ne govorim niti o tem, da jim je kratena pravica do obveščenosti, do javne razprave, soočenja mnenj, vse, kar so referendumska opravila," menijo pobudniki neizpeljane seje občinskega sveta.
6 svetnikov od 20 je prišlo na sejo občinskega sveta, za sklepčnost bi jih moralo biti vsaj enajst
Predvsem pa Flucherjeva županu očita, da na seji, na kateri so potrjevali datum referenduma, niti z besedo ni omenil, da zakon, ki je nad vsakim občinskim statutom, omogoča, da se referendum lahko izvede v letu dni. "Naš statut pa določa le 45 dni in tega se je občinska uprava držala. Župan napačno trdi, da ni možnosti sprejemanja drugačnih datumov. In danes bi to napako lahko popravili."
Na vprašanje, čemu niso upoštevali, da bi referendum lahko razpisali tudi kasneje, župan odgovarja: "Ne gre samo za razpis referenduma, treba je imeti v mislih tudi razvojne prioritete občine in tisto, kar je naloga občinskega sveta, da veljavni zakonodaji tudi sledi. To pa je, v kakšnem roku mora razpisati referendum, in to je občinski svet tudi storil na podlagi občinskega statuta."
Po ponovljenem vprašanju je vztrajal: "Ponavljam: ne gre samo za razpis referenduma, ampak gre tudi za razvojne prioritete občine in občinski svet je pristojen tudi, da upošteva različne vidike, seveda tudi zdravje ljudi, ampak na drugi strani tudi občinske akte."
OVK v vlogi NIJZ?
Na vprašanje, ali ga ne skrbi, da bi se zavoljo referenduma epidemija v občini dodatno razširila, pa odgovarja: "Od 10. marca se vsak dan nekaj ur ukvarjam s korono in ukrepi, zato težko sprejemam očitke, da nam ni mar za zdravje ljudi. Še kako nam je. Vendar je pri tem treba upoštevati tudi, kakšne so zakonske in razvojne obveznosti občinskega sveta. Če se vprašamo, kaj je večje tveganje, ko gre občan v trgovino ali pa ob upoštevanju vseh ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na referendum, potem mislim, da ne bo nič tako narobe, če se referendum v predvidenem roku izpelje."
Vseljudsko glasovanje sredi protikoronskih ukrepov vzbuja številne pomisleke.
Županu je mar za zdravje ljudi, a očitno se mu še bolj mudi z referendumom.
Ministrstvo ovir za izvedbo ne vidi, zdravstvena stroka pa svari pred morebitnim širjenjem okužb.
Koliko epidemiološkega znanja premore volilna komisija, da tako suvereno jamčijo varen potek?
Varnost pri izvedbi referenduma bo v rokah občinske volilne komisije (OVK), ki ji povsem zaupa, je še dodal župan. Svetnik SD Velimir Krklec, ki je sicer tudi reševalec, pa je izpostavil: "OVK bo poskrbela za varnost? Super! Potem ne potrebujemo NIJZ ali epidemiologov. Če bi jaz bil za to zadolžen, bi me skrbelo. Jaz tega ne znam pametno organizirati. Spraviti veliko skupino ljudi na eno mesto, to je ogrožanje, povečevanje možnosti okužb, kar se bo gotovo zgodilo. Zdravniki specialisti, s katerimi sem se pogovarjal, mi pravijo, da smo nori, da to počnemo v tem času."
Pobudniki izredne seje pa se zaradi bojkota ne bodo ustavili. Napovedujejo ustavno pobudo za presojo odloka, ki referendum umešča v čas epidemije, nato pa bodo najverjetneje na višje instance podali tudi presojo občinskega statuta, ki da je bolj papeški od papeža.