V celjski bolnišnici, ki je že več kot dva tedna spet covid bolnišnica, je novo širjenje prostorov za covid bolnike dokončno dvignilo na noge zaposlene zdravnike na Oddelku za ortopedijo in športne poškodbe. Ortopedski oddelek se tudi v četrtem valu zapira med prvimi. Predstojnik oddelka Marko Mihelak se je zato z dopisom odločil javnosti predstaviti alarmantno stanje. K temu, da so se na oddelku odločili za ta korak, pa je botrovalo dejstvo, da je njihov predstojnik na pogovor z direktorico Margareto Guček Zakošek zaman čakal celo poletje. Sestanek z njim je namreč, kot nam je povedal, večkrat prestavila, do nje je prišel šele minuli teden. Čas za še en pogovor z njim pa si je našla že dan po objavi zapisa v medijih, včeraj zjutraj je šla pojasnjevat situacijo še na ortopedski oddelek. Prej je predstojnik ortopedije s problemom prišel do v. d. strokovnega direktorja doc. dr. Radka Komadina. A očitno tudi njegova opozorila vodstvu bolnišnice niso zamajala odločitve strokovnega sveta, ki bo ortopedski oddelek prihodnji teden namenil vse bolj številnim covid bolnikom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje.
O odpovedi ne le zdravniki, ampak tudi medicinske sestre
Predstojnik ortopedije Marko Mihelak je predstavil videnje zaposlenih na ortopedskem oddelku in ob tem dodal, da so se razmišljanjem o odpovedi zdravnikov pridružile tudi medicinske sestre z oddelka. "Celjska bolnišnica ponovno še dodatno zmanjšuje svojo ortopedsko dejavnost tako v operativnem kot ambulantnem delu. Zdravniki želimo opozoriti, da je ortopedija zavrta v naši bolnišnici že od prvega vala epidemije. V času posameznih valov smo opravljali le posege, ki so bili nujno potrebni, drugače smo delali okoli 60-odstotno. Leta 1919 smo tako opravili okoli 1300 posegov, letos le še 650. Dejavnost se ponovno najbolj krči na ortopediji tako v bolnišnici kot v primerjavi z drugimi bolnišnicami. Imamo eno najdaljših čakalnih dob. Že v začetku četrtega vala se zmanjšujejo ambulantni posegi zaradi prerazporeditev sestrskega kadra. Že 20 mesecev delamo v ambulantah 60-odstotno. Na ortopedsko operacijo čaka preko 3400 pacientov. Bojimo se, da se bo zadeva ob vnovičnem zapiranju še poslabšala. V takih razmerah razmišljamo o smiselnosti ortopedske dejavnosti v celjski bolnišnici, pa tudi o odpovedi delovnega razmerja," je povedal prvi mož celjske ortopedije. Naletel je na medel odziv vodstva, ki vztraja, da se bodo oddelki zapirali, kot so se pred dnevi odločili na strokovnem svetu bolnišnice. Da vidi, da ne bodo dosegli želenega, je ob koncu ugotovil tudi sam Mihelak in še poudaril, da so uspeli sedaj vsaj pacientom predstaviti situacijo. Glede razmišljanja o odpovedi delovnega razmerja oziroma kaj bi jih prepričalo, da tega ne bi storili, pa je dejal, da sedaj o tem še razmišljajo.
Na ortopedsko operacijo v celjski bolnišnici čaka preko 3400 pacientov
Najprej pomoč bolnikom z dihalno stisko
Tako poslovna direktorica kot strokovni direktor sta razlagala o problemih slovenskih bolnišnic in tudi celjske v sedanjih covid razmerah in o tem, kako bodo pomagali vsem bolnikom z dihalno stisko. Guček Zakoškova pa je še dodala: "Trenutno zagotavljamo v bolnišnici 30 navadnih postelj in 7 intenzivnih. Vse navadne postelje so zasedene. To število nam za zdaj omogoča še kolikor toliko normalno delovanje vseh drugih oddelkov. Kolikor več covid bolnikom bomo sprejeli, toliko bolj bomo morali omejiti drugo dejavnost v bolnišnici. Z ortopedi smo se že pogovarjali, sama pa tudi razumem njihovo stisko, ker tako dolgo časa delujejo v večinoma zmanjšanem obsegu. Ortopedija je skupaj s preostalimi kirurškimi oddelki najbolj na udaru v času epidemije," je pojasnila direktorica in še zatrjevala, da ortopedije ne zapirajo, krčijo pa obseg njihovega dela. In da bodo postopoma zaprli vse nenujne programe v bolnišnici. In da v bolnišnici posebnih oddelkov, kamor bi lahko nameščali covid bolnike, nimajo. "V četrtem valu se nihče ne bi rad selil, ampak nekateri se bodo morali. Ali obstaja druga opcija? Da, ampak se bo moral drugi seliti in še tisti oddelek bomo morali posebej pripravljati za covid oddelek," je še pripomnila direktorica.
Komadina: Povečati morajo števil intenzivnih covid postelj
V. d. strokovnega direktorja Radko Komadina je izpostavil dejstvo o zahtevah zdravstvenega ministrstva o povečanju števila postelj: "Do prihodnjega petka moramo število intenzivnih postelj povečati na enajst (zdaj jih imajo sedem). Imamo tudi težave s pomanjkanjem medicinskih sester, manjka jih 51," je izpostavil Komadina. Pričakuje, da bo v četrtem valu največja mobilizacija v bolnišnicah v naslednjih dneh, ko bodo zaprli del elektivnih ordinacij za vse dejavnosti, priložnost pa bodo dali življenjsko ogroženim. Glede ortopedov pa je pripomnil, da so res stisnjeni v kot, ampak so v enakem položaju tudi drugi zdravniki v bolnišnici.