Šaleški forum, ki ga je v četrtek v Velenju organiziral poslovni časnik Finance, je dodobra pritegnil domačine. Ena od tem je namreč bila vezana na energetiko, dejavnost, ki dolini ne daje ne le delovnih mest, temveč ji tudi na vse druge načine kroji usodo. In jo še tudi bo.
Rudnik zapreti takoj
Zakon o zapiranju rudnika bi HSE rešil tudi stroškov sanacije terena, ki jo sedaj krije. "Smo edini rudnik, ki stroške sanacije krije sam," je bil konkreten Nikolić. Po besedah vršilca dolžnosti generalnega direktorja Direktorata za energijo ministrstva za infrastrukturo Hinka Šolinca, ki je bil tudi gost foruma, je treba zakon sprejeti čim prej, saj bo za vse bolje, če bodo o tem nekaj let prej seznanjeni. Tako zaposleni, sindikat kot tudi vsa druga podjetja, ki sodelujejo s premogovnikom, se bodo le tako lahko na to ustrezno pripravili.
Dve leti (pre)pozno
Kot kaže, bo po dveh letih velenjska občina le lahko videla podatke, na podlagi katerih se jim je toplotno ogrevanje občutno podražilo. Po njihovih izračunih bi se s pogonom bloka 6 moralo ceniti, zato so od začetka oporekali novim izračunom cene. Vhodnih podatkov za izračun niso mogli videti, zato so morali to zahtevati po pravni poti. Prav v tem tednu so prejeli odločbo informacijskega pooblaščenca v zadevi dostopa do informacij javnega značaja, s katero je odločil, da je Agencija za energijo dolžna Mestni občini Velenje v 31 dneh od vročitve te odločbe v elektronski obliki posredovati podatke, na podlagi katerih so dvig cene "požegnali". V vmesnem času se je cena ogrevanja že nekajkrat podražila, pri Komunalnem podjetju Velenje je Uroša Rotnika zamenjal Gašper Škarja, takratnega direktorja Termoelektrarne Šoštanj Armana Koritnika pa (za zdaj) Mitja Tašler.
O bloku 7
Čeprav tako letnice zapiranja premogovnika kot prvega uvoza premoga nihče od sogovornikov ni upal izpostaviti, sta bila konkretna vsaj pri eni stvari. In sicer, da bo država energijo vedno potrebovala, zato za obstoj TEŠ ni strahu. Že zato, ker bo lokalna skupnost toplotno ogrevanje, ki je drugo največje v državi, ves čas potrebovala, in ker je lokacija že dana. Vendar pa v prihodnosti v Šoštanju ne bodo kurili več premoga, temveč zemeljski plin.
Šoštanj država vidi kot dolgoročno lokacijo za proizvodnjo elektrike, le energetski vir se bo zamenjal