Začasni vodja stroke v celjski bolnišnici imenovan soglasno

Gordana Possnig Gordana Possnig
11.03.2021 19:09
Dr. Radko Komadina novi vršilec dolžnosti strokovnega direktorja. Člani sveta zavoda po odhodu mag. Franca Vindišarja na zdravstveno ministrstvo odobrili zamenjavo
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Radko Komadina, predsednik Slovenskega zdravniškega društva
Arhiv Sbc
Mesto poslovnega direktorja celjske bolnišnice je v slovenskem političnem prostoru očitno zelo pomembno 
Arhiv Sbc

Splošna bolnišnica Celje (SBC) kot ena največjih (tudi covid) bolnišnic se je v zadnjem letu zaradi dogajanja velikokrat znašla v središču zanimanja javnosti. Večkrat so bili dogodki, ki so vrgli slabo luč na delovanje bolnišnice, povezani tudi z odločitvami članov sveta zavoda. Tudi danes so se člani morali sestati in odločati o pomembni zadevi. A tokrat izredna seja ob imenovanju novega vršilca dolžnosti strokovnega direktorja kot prejšnje seje, ko se je politično odločalo in so na koncu tudi izbrali mag. Margareto Guček Zakošek, ni bila preklicana. Dosedanji strokovni direktor mag. Franc Vindišar je po devetih letih v tej funkciji odšel na novo delovno mesto. Novi zdravstveni minister Janez Poklukar ga je namreč povabil v svojo ekipo, kjer je prevzel mesto državnega sekretarja. Tako je bolnišnica praktično čez noč ostala brez prvega moža stroke.

Franc Vindišar
Gordana Possnig

Takoj ko je na dan prišla informacija, da bo Vindišar zapustil SBC, so po bolnišnici in v javnosti zakrožila imena, kdo naj bi ga nasledil. Največkrat se je omenjal nekdanji vršilec dolžnosti poslovnega direktorja in zdravnik kardiolog Dragan Kovačić, ki pa je za Večer že pred dnevi povedal, da ga ta funkcija ne zanima in da se bo v bodoče posvetil delu na kardiološkem oddelku, ki ga vodi že več let. Na koncu je edini kandidat ostal prof. dr. Radko Komadina, svojčas že strokovni direktor bolnišnice. Da bi to delovno mesto zavzel prav on, je bila tudi želja (in izbira) dosedanja strokovnega direktorja Vindišarja. Člani sveta zavoda so ga po razpravi potrdili soglasno za čas do imenovanja strokovnega direktorja s polnimi pooblastili, vendar največ za dobo enega leta.

Radko Komadina
Arhiv Sbc

Zanimivo bo videti, kako bo potekalo sodelovanje med Guček Zakoškovo in Komadino (to naj bi skrbelo tudi nekatere člane sveta zavoda), vsi pa upajo in si želijo, da bolje kot med njo in Vindišarjem. Javna skrivnost je bila, da so bili med njima zelo skrhani odnosi in verjetno je bil to tudi eden od razlogov za Vindišarjev odhod iz bolnišnice na ministrstvo. Sicer pa se je dosedanji strokovni direktor po naših informacijah z dopisom poslovil od svojih sodelavcev in se jim zahvalil za dosedanje dolgoletno sodelovanje. Ob tem jim še povedal, da bo delno tudi še v prihodnje vedno zaposlen v bolnišnici. Iz te poteze gre torej sklepati, da se po prenehanju mandata na ministrstvu namerava vrniti.

​Lani 2,7 milijona evrov presežka

So pa v SBC predstavili javnosti poslovne rezultate lanskega leta, ki ga je zaznamovala epidemija covida-19. Bolnišnica se je tako večji del leta ukvarjala s povečanim številom pacientov z okužbo z novim koronavirusom, ki so potrebovali bolnišnično zdravljenje. Izvajanje programa dela po pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je bilo zato oteženo, dodatno pa so ga zmanjševali še odsotnost zdravstvenega kadra zaradi okužb in odrejenih karanten ter spremenjeni pogoji za delo, s katerimi so zmanjševali tveganje za prenos okužbe v bolnišnično okolje.

Spremenjene razmere je finančno podprla interventna zakonodaja, ki je opredelila cene za obravnavo pacientov s covidom ter za prvi val zagotovila sredstva za financiranje 80 odstotkov izpada programa iz proračuna. V teh pogojih jim je v bolnišnici uspelo realizirati dogovorjeno pogodbeno vrednost z ZZZS v višini 116,7 milijona evrov. Skupaj s sredstvi za pokrivanje covid dodatkov zaposlenim in s sredstvi za pokrivanje dodatnih materialnih stroškov za obvladovanje epidemije ter drugimi prihodki so lani dosegli prihodke v višini ca. 140,8 milijona evrov in leto zaključili s pozitivnim rezultatom - z 2,7 milijona evrov presežka prihodkov nad odhodki.

​Uresničili večino investicij

V investicijskem delu so v SBC poleg številnih dodatnih preurejanj prostorov v zvezi z epidemijo v danih razmerah po planu uresničevali večino investicij. V starem delu bolnišnice (Gizeli) so zaradi spremembe načrta, povezane z epidemijo, deloma preuredili bivši oddelek otroške kirurgije v negovalni oddelek in oddelek za enodnevni hospital. Kljub epidemiji in nekaterim organizacijskim težavam so uspešno nadaljevali projekt prve etape nadomestne novogradnje. Tudi projekt energetske sanacije, ki bo v tako imenovani rumeni stavbi pomembno izboljšala pogoje za delovanje z menjavo oken, strehe in fasade, je kljub epidemiji in nekaterim vremenskim težavam ter težavam izvajalca potekal v skladu z načrtom.

Celjska bolnišnica kljub epidemiji dobiva novo podobo, del stavbe dobiva toplotno izolacijo.
Gordana Possnig
Tatjana Čerin: "Še letos pričakujemo poenostavitve postopkov za te oblike dela."
Robert Balen

V realizaciji planov medicinske in nemedicinske opreme pa so lani bistveno povečali število nabav opreme in storitev ter s tem nekoliko znižali stopnjo amortiziranosti opreme. Ta je sicer nižja, a vseeno še vedno znaša okrog 80 odstotkov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta