Žička kartuzija: Kljub menjavi vlade upajo na obnovo

Rozmari Petek Rozmari Petek
13.03.2020 16:32

Razpis za izvajalca del je že objavljen, pogodba z ministrstvom za kulturo, ki naj bi v dveh letih za obnovo statično zelo kritične cerkve namenilo dva milijona evrov, pa še ni podpisana.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Statična sanacija cerkve in zamenjava strehe veljata le za "prvo pomoč", da se objekt ne zruši.
Rozmari Petek

V začetku tedna so v Slovenskih Konjicah objavili razpis, s katerim iščejo izvajalca, ki bo cerkev sv. Janeza v Žički kartuziji statično obnovil. Kot smo poročali, je sedaj že nekdanja vlada obljubila, da bo v dveh letih za nujno sanacijo te cerkve namenila dva milijona evrov; pravzaprav je amandma, ki je to zagotovil, vložil poslanec (izvoljen je bil v Slovenskih Konjicah) Zmago Jelinčič Plemeniti. Kljub vsemu pa imajo za zdaj v rokah le sklep vlade, ne pa še tudi pogodbe o financiranju. Lahko menjava vlade dolgo pričakovano rešitev, na nujnost katere so Konjičani državo opozarjali vrsto let, ogrozi? "Možno, ampak verjamem, da se bo to zgodilo. Imamo sklep vlade in ne bomo šli v podpis pogodbe z izvajalcem del, dokler ne bomo imeli pogodbe z ministrstvom podpisane," pravi konjiški župan Darko Ratajc. "Pričakujemo, da bo nova vlada to pogodbo pripravila. Se pa mudi, ker gradbena sezona je kratka."

Vsako odlašanje lahko povzroči rušitev

Konjičani so se tudi politično nekoliko zavarovali. Oblikovali so gradbeni odbor, kateremu predseduje konjiški poslanec iz vrst SDS Boris Podkrajšek. Ta se je tudi sam zavzemal za obnovo cerkve v kartuziji. "Optimistični smo. Saj vsak vidi, da je cerkev potrebna takojšnje obnove. Vsako odlašanje lahko povzroči, da se cerkev zruši. Če bi se to zgodilo, bi bila škoda grozovita. A če država ne bi podpisala te pogodbe, občina sama cerkve ne bi mogla sanirati. Nima denarja. Če bi ga imeli, bi to že zdavnaj naredili," dodaja župan. Upa, da se bo vse izšlo po načrtih in se bodo gradbena dela začela že konec aprila ali vsaj v začetku maja. V vmesnem času bodo pripravili podlago za izdajo gradbenega dovoljenja za sanacijo strehe, ki pa naj bi jo obnovili v drugi fazi projekta. "Stroka se je odločila, da gremo v historični pristop, torej da bo streha prekrita s skrilom, kot je bila nekoč, narejen pa je tudi zelo podroben načrt restavratorskih del, ki bo realiziran v skladu s finančnimi sredstvi in s tem, kako se bodo dela odvijala."

Še daleč do celovite obnove

A vse to še ne pomeni, da bo cerkev v dveh letih v polnosti zaživela. "Gre le za osnovno zaščito cerkve. Prvič, da se ta ne podre. In drugič, da na njej ne nastaja nova škoda," poudarja župan. Ocenjuje, da bo za celovito obnovo in ponovno oživitev cerkve v skladu s smernicami Zavoda za varstvo kulturne dediščine potrebnih vsaj pet do deset let. "Ta sklop, vreden dva milijona evrov, ne zajema denimo arheoloških izkopavanj, ta bodo tudi terjala svoj čas in denar. Pod cerkvijo so grobnice in druge pomembne arheološke vsebine, ki se jih bo v prihodnje tudi treba lotiti." O tem, kakšna bo končna vsebina cerkve, se še ne govori veliko. Skoraj zagotovo pa cerkev ne bo več služila prvotnemu namenu. Malo tudi zato, ker Rimskokatoliška cerkev pred leti ni pokazala interesa za obnovo. "Cerkev ni predvidena za cerkvene obrede, temveč bolj za prireditve," komentira Ratajc.

Kamenje spravljeno za cerkev

Zagotovo bo obnova cerkve že v prvi fazi zelo zahtevna. Zato, ker je prostor omejen in ker želijo, da bi tudi v času obnove kartuzija ostala odprta za obiskovalce (trenutno je zaradi koronavirusa zaprta). Gradbena dela v Žički kartuziji so stalnica. Občina po svojih močeh in s pomočjo razpisov redno obnavlja druge dele kartuzije.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta