Padna je ena izmed najlepših istrskih vasic na jugozahodnem koncu Šavrinskega gričevja, na ozkem pomolu na robu slemena, ki se na zahodu strmo spušča v dolino potoka Drnice in na severu v dolino potoka Piševca. V kraju, odkoder je čudovit razgled na okolico, se hiše drenjajo ena ob drugi okrog vaške cerkvice sv. Blaža. Ob cerkvi stoji 26 metrov visok kamnit zvonik, ki so ga Padenci zgradili leta 1885. Nanj so zelo ponosni, kot tudi na to, da ga ni človeka v vasi, ki se ne bi ukvarjal s pridelavo nečesa domačega.
Fuži s tartufi
Sestavine: 500 g testenin fuži, poper, Piranska sol, parmezan, domače oljčno olje,
rumenjak, sladka smetana, 25 g masla, 80 g tartufov
Priprava: V slanem kropu, ki smo mu dodali kanček olja, skuhamo fuže. Kuhane odcedimo, oplaknemo s toplo vodo in jim dodamo žlico olja in malo vode, v kateri so se kuhali, ter premešamo. Medtem naribamo tartufe, ki jih nato v ponvi na maslu nekaj minut pražimo, nato pa jih zalijemo s sladko smetano. Ko se smetana zgosti (če se vam preveč zgosti, dodajte vino), začinimo, dodamo rumenjak in dobro premešamo. Omako prelijemo po rezancih in potresemo s parmezanom.
Bobiči
Sestavine: zrna petih storžev mlade koruze, 400 g mladega rjavega fižola v zrnu,
4 veliki krompirji, nekaj strokov česna, šopek peteršilja, 2 večja zrela olupljena paradižnika (ali paradižnikova kaša), prekajeno svinjsko meso ali pršutova kost,
sol, poper, oljčno olje za zabelo
Priprava: V večjem loncu na oljčnem olju popražimo sesekljan česen in peteršilj, dodamo na kose narezan olupljen in opran krompir, mlad oluščen fižol, koruzna zrna, prekajeno svinjino ali pršutovo kost, na koščke narezan olupljen paradižnik ali paradižnikovo kašo, sol, poper, vodo in na zmernem ognju počasi kuhamo 2 do 3 ure. Ko so bobiči skoraj skuhani, s kuhalnico vzamemo iz lonca krompir, ga pretlačimo in ponovno vrnemo v lonec, da zagostimo jed.
Lov na tartufe
Nepogrešljiv del kulinarične ponudbe so v Padni tartufi. V konobah vam sveže tartufe nastrgajo na testenine, njoke, fužije, zrezke, biftek, znajdejo se tudi v juhah in celo na sladicah. Te težko dostopne gobe, ki so še vedno dobro varovana skrivnost pred ostalim tartufarskim svetom, so v Istri že stoletja tarča usposobljenih iskalcev in njihovih najzvestejših pasjih spremljevalcev. Kamnita ali skalnata tla ter sredozemsko podnebje ustvarjajo popolno okolje, v katerem tartuf lahko napreduje. Podnebje pa je še zlasti ugodno v bližini Motovunskega gozda, ki si je od poznavalcev te izjemne sestavine prislužil naziv prestolnica tartufov. Izkušeni iskalci tartufov od septembra do novembra prečesavajo gozdove in sledijo svojim izurjenim psom, ki so sposobni zaznati močan vonj okusnih plodov v tleh. Vsakič, ko lastnike usmerijo proti nagradi, prejmejo priboljške za uspešno najdeno čisto istrsko zlato. Nekatere restavracije v Istri, med njimi tudi restavracija Gold Istra iz Padne, celo same iščejo tartufe, to izjemno doživetje pa organizirajo tudi za turiste.
Sicer pa je kulinarična ponudba Slovenske Istre raznolika in pestra. Narezki so zmeraj orjaški, tako mesnine kot siri pa izvrstni. sestavljajo ga na roko narezan istrski pršut, prekajene svinjske ličnice, sušen ombolo, salama s tartufi, istrska klobasa, ovčji sir, parmezan z oljčnim oljem, kozji sir s tartufi, domače olive, rdeči ribez za pestrost in rožmarin za vonj. Toplo nadaljevanje je v istrskih konobah povezano z mineštrami, največkrat z bobiči, ki so v Padni izredno bogati, ob koruzi in fižolu je v njih obilica mesa.