(VIDEO) Koroški plebiscit: Film in knjiga o prelomnih dogodkih pred 100 leti

Andreja Čibron Kodrin
12.01.2021 07:46
V sklopu publicistične dejavnosti je Koroški pokrajinski muzej konec lanskega leta izdal in založil publikacijo in film, posvečena stoti obletnici koroškega plebiscita, a sta aktualna kadar koli, ne glede na zgodovinske obletnice, saj bralcu oziroma gledalcu približata dogajanje, ki je odločilno vplivalo na potek zgodovine.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Začetni prizor v filmu.
vir: KPM

Knjigo avtorjev dr. Marjana Linasija in Marjana Kosa z naslovom Koroški plebiscit. Jugovzhodna Koroška v prevratnem času 1918–1920, ki obsega dobrih 70 strani besedila in arhivskih fotografij, je po pet evrov sicer mogoče kupiti v muzejski trgovini oziroma jo zdaj v času zaprtja naročiti po e-pošti info.sg@kpm.si.
Film po scenariju dr. Marjana Linasija, ki ga je posnel in montiral Tomo Novosel, z naslovom Na prevratu. Jugovzhodna Koroška 1918–1920 pa je prosto dostopen na kanalu YouTube. Dokumentarno-izobraževalni film je dolg skoraj 32 minut.{youtube_api}{/youtube_api}
Brošura, ki jo je oblikoval Andrej Knez, in film se po vsebini in konceptu dopolnjujeta in sestavljata projekt, s katerim se je tudi Koroški pokrajinski muzej pridružil spominjanju na 100. obletnico koroškega plebiscita. "Govorita o burnem dogajanju v času od razpada avstro-ogrske monarhije leta 1918 do plebiscita samega, 10. oktobra 1920, v četverokotu med Velikovcem, Črno na Koroškem, Slovenj Gradcem in Radljami ob Dravi, s težiščem na Mežiški dolini z območjem Dravograda. Pri podnaslovu brošure in tudi pri naslovu filma smo se zgledovali po Prežihovem romanu Požganica. Roman iz prevratnih dni. Tudi vsebinsko se obe deli deloma naslanjata nanj, deloma sledimo še Malgajevi zgodbi. Dogajanje na obravnavanem ozemlju je seveda postavljeno v širši geografski in časovni okvir. Zanj, kot tudi za vso dvojezično Koroško, sta se na vojaškem in diplomatskem področju potegovali sosednji državi, nastali po prvi svetovni vojni na pogorišču avstro-ogrske monarhije: Kraljevina SHS (Jugoslavija) in prva Republika Avstrija," pravi dr. Marjan Linasi.
{api_embed_photo_L30}623064{/api_embed_photo_L30}Najprej je prikazano življenje v avstro-ogrski monarhiji, opisane so razmere med prvo svetovno vojno in nakazani so vzroki za razpad te države. Potem so opisani vzpostavitev oblasti in vojaški spopadi za ozemlje. Strnjeno je predstavljen plebiscit, posebej libeliški primer, ko so vaščani dve leti po plebiscitu dosegli spremembo meje.
"Namen projekta ni bilo odkrivanje nove resnice. Skušali smo se le na podlagi znanih dejstev vživeti v izjemno kompleksnost razmer na obravnavanem ozemlju in na Koroškem nasploh in jo posredovati zlasti mladim, da bodo bolje razumeli, zakaj so se mnogi Slovenci, tudi zavedni, odločili tako, kot so se, in se tudi kaj naučili na napakah naših prednikov," je namen knjige in filma pojasnil dr. Linasi.
Avtor je o dogajanju, opisanem v knjigi in filmu, podrobneje govoril tudi za radio Agora, poslušajte na TEM NASLOVU.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta