Od novembra do aprila prihodnje leto v slovenjgraškem domu starostnikov, ki je enota Koroškega doma starostnikov (KDS) Črneče pri Dravogradu, znova berejo za bralno značko Toneta Partljiča. Projekt, v katerem poudarjajo medgeneracijsko branje in druženje, poteka letos že šestič zapored. V njem bo sodelovalo okoli 400 bralcev, od starejših do mlajših, ki bodo prebirali dela pisatelja Andreja Makuca.
Prvo leto so brali le Partljiča, letos Makuca
Projekt so začeli v letu 2013, ko jih je Partljič prvič obiskal, v domu je imel literarni nastop. Razkazali so mu dom in tudi knjižnico, na katero so zelo ponosni. Takrat so imeli v njej okoli 6000 knjig, ko jih je Partljič vprašal, koliko je njegovih, je bila vodja slovenjgraške enote Marjana Kamnik v zadregi. "Nisem bila prepričana, ali je sploh kakšna. Takoj smo šli v Koroško osrednjo knjižnico na Ravnah, si izposodili vseh 28 knjig, ki so jih imeli na razpolago, in začeli brati. Na ta način se je rodila neke vrste bralna značka."
Vsak mora prebrati dve knjigi
Berejo vsi, pet nagrajencev izžrebajo
Skoraj pol leta trajajoči projekt se bo odvijal na treh lokacijah, v slovenjgraški enoti doma, v Črnečah in v medgeneracijskem centru na Ravnah. Vanj se bo vključilo okoli 400 sodelujočih iz vseh generacij. Berejo stanovalci doma, njihovi svojci, člani medgeneracijskega centra, zaposleni v domu, sodelujejo tudi šolarji, dijaki in prostovoljci. V petih letih je pri projektu sodelovalo več kot 3500 ljudi oziroma bralcev. Branje pogosto združijo z drugimi aktivnostmi v domu. "To je aktivnost, ki so jo stanovalci dobro sprejeli in jo težko pričakujejo. Ob branju izmenjujejo spoznanja, se družijo," pojasni Kamnikova. Vstopnica za sodelovanje pri projektu je, da mora vsak prebrati dve knjigi, Partljič vsako leto tudi pripravi dramsko delavnico.
Pri projektu sodeluje tudi stanovalka Maja Gregorič: "Branje smo na našem oddelku že začeli, prebrali smo dve zgodbi. Na oddelku sta tudi njegovi mama in sestra, ki ob prebiranju vedno kaj zanimivega dodata iz pisateljevega življenja. Je pa njegov način pisanja poseben, a me je pritegnil."