Prve jaslice je naredil iz lego kock. "Leta 1976," suvereno, čeprav je od tega že več kot štirideset let, pove Davorin Legner iz Slovenj Gradca. "Še fotografijo imam nekje shranjeno." V tistem času je bil doma še v Mislinji, bil je ministrant, zelo dobro se spominja tudi dneva, ko mu je takratni župnik podaril jaslice iz kartona. V Slovenj Gradec se je preselil leta 1987, predsoba v hiši oziroma veranda pa je bila vsako zimo rezervirana za jaslice. 20 let jih je postavljal, vsako leto je kaj dodal, vsako leto so bile večje. "Nato sem jih preselil ven, pod nadstrešek. No, na nek način me iz hiše "poterala" tudi žena," v smehu pove Legner.
Zgodba njegovega življenja
Za jaslice pravi, da so domače, življenjske. Gre za zgodbo o njegovem življenju. Cerkev, ki je replika cerkve sv. Urbana s Sel, je naredil že pred tridesetimi leti. Tudi ura na turnu ni naključna, ampak je nastavljena na 23.45, ko se ljudje odpravijo k polnočnicam. Pred približno tridesetimi leti je izdelal tudi hlevček, veliko mu pomeni mlin, ki je replika mlina, kamor sta s pokojno mamo vozila žito. "Še lani mi je pripovedovala, kako sva potem od tam vozila moko," pove Legner, ki je zelo ponosen tudi na najnovejšo pridobitev jaslic - domačijo maminih staršev, repliko tiste, kjer je preživel mladost. "Naredil sem jo iz siporeksa, vmes je leseni del, streha pa je narejena iz vžigalic." Hišo je izdeloval cel mesec, dva dni je denimo potreboval le za lepljenje vžigalic. "Prihodnje leto bo jaslice krasila tudi domačija, kjer je živel oče." Veliko je tudi maha, ki ga vsako leto v okolici Slovenj Gradca in Mislinje nabere sam. Okoli 15 različnih vrst maha je letos na jaslicah.
{embed_youtube}https://youtu.be/CNZfVjP9TME{/embed_youtube}
Druženje ob jaslicah mu pomeni veliko
Poleg zgradb, ki vsaka posebej predstavlja košček Legnerjevega življenja, pomemben element predstavlja tudi potok, jaslice so lepo osvetljene, pri življenjskem projektu pa mojstru iz Slovenj Gradca veliko pomagajo hčerka, sin in zet. Z nasveti in idejami mu pomagajo tudi drugi člani družine in prijatelji, zelo rad pa ima, ko si jaslice pride kdo pogledati v živo. "Vsi so dobrodošli. Postavljene bodo do 2. februarja," pove. Zelo všeč mu je bilo, ko so v cerkvi v Starem Trgu ob polnoči še bile polnočnice, saj so se po maši, okoli pol dveh zjutraj, zbrali in družili ob njegovih jaslicah. "To mi je veliko pomenilo, a zadnji dve leti so polnočnice le še ob sedmih zvečer, tiste ob polnoči so ukinili."
Središče jaslic je božja družina z Jožefom in Marijo ter malim Jezusom. Figurice so v sodobnosti večinoma iz plastične mase, pred 2. svetovno vojno pa so bile razširjene jaslice z upodobitvami na papirju, prilepljenem na karton. Takšne so bile tudi tiste, ki jih je natanko pred sto leti narisal slikar Maksim Gaspari, v njegovi rojstni vasi Selšček nad Cerknico pa so jih letos obudili.