Delavci radeljskega podjetja Pergola so na Podgorsko cesto v Slovenj Gradcu pripeljali nov dom za poplavljeno družino. Elemente za montažno enodružinsko pritlično hišo, ki bo vseljiva v začetku maja, že sestavljajo. Pripeljali so jih s tremi kamioni, naloženimi z elementi in avtodvigalom. Montirali jo bodo dva dni, vključno s fasado, kleparskimi in krovskimi deli pa bo stanovanjski objekt zaključen v enem tednu. Kdo bo v njej živel, še ni znano.
Spomnimo, da so temeljni kamen za novo montažno hišo položili v drugi polovici januarja. Gradbeništvo Kuster iz Slovenj Gradca, ki bo izvedlo vsa gradbena dela do postavitve montažnega objekta, je betonsko ploščo vlilo v začetku februarja. "Leseno montažno hišo novega začetka smo začeli danes postavljati. Bo v velikosti 113 kvadratnih metrov in kot taka primerna za eno družino," je povedal Vidko Švajger, direktor podjetja Pergola, ki je skupaj s podizvajalci in dobavitelji doniralo hišo. Če bo vreme ustrezno, bo hiša, ki je pretežno iz slovenskega lesa, do srede pod streho. Po približno dveh tednih bodo vlili estrihe, sledi sušenje, do konca aprila oziroma maja bo hiša vseljiva. V podjetju Pergola na teden v povprečju izdelajo po dve hiši, letno pa okoli 100 hiš. Okoli 70 odstotkov jih postavijo v Avstriji in Nemčiji, ostale v Sloveniji. V primeru, če bi bilo povpraševanje večje, bi jih lahko ob dodatnih zaposlitvah naredili okoli 200 letno. Hiša bo tudi opremljena, s slovenjgraškim županom Tilnom Kluglerjem še iščejo donatorje.
Ni pa še znano, kdo se bo v njo vselil. Na območju slovenjgraške občine, ki je za Hišo novega začetka prispevala zemljišče, sta dve družini, ki bosta po lanskih avgustovskih poplavah potrebovali nov dom. A ni nujno, da se bo vanjo vselila ena od njiju. Stanovalci še niso izbrani, je povedal Kluger in dodal: "Ni župan tisti, ki bo določil družino, ki bo lahko prišla v ta objekt."
Izpostavil je, da morajo družine, prizadete v lanski ujmi, najprej dobiti uradni sklep o izselitvi in druge potrebne informacije. "Upam, da bomo čim prej skupaj z državo prišli do družine, ki se bo lahko vselila v donirano hišo. Bi pa bil kot župan vesel, če bi lahko v prvi vrsti pomagal svojim občanom. Če pa zaradi velikosti ali drugih razlogov ne bi bila primerna zanje, bomo z veseljem sprejeli vsakogar, ki mu bo donacija dodeljena," je še dejal Klugler. Z eno od družin, z območja Velunje, imajo danes popoldan sestanek. Če bo katera od dveh družin z območja Slovenj Gradca izkazala interes, bo občina pospešila postopke do države, da bi jo lahko namenili tej družini. Občina še vedno pričakuje informacije od države glede prenosa donacije v lastništvo družine in kako je s plačili davkov.
Sanacije lokalnih cest že potekajo
V slovenjgraški občini, ki je lani prejela 21,4 milijona evrov predplačil za sanacijo po ujmi, že izvajajo nekatere sanacijske projekte. Ta čas potekajo sanacije pet odsekov lokalnih cest, za kar so izvajalci že izbrani. V teku je tudi projektiranje za vseh 62 projektov, nekaj so jih že pridobili. "Verjamem, da bomo v roku meseca dni pridobili vso projektno dokumentacijo in lahko šli v izbor izvajalcev. Največja težava se pojavlja pri projektni dokumentaciji za sanacijo plazov. To je zelo kompleksna dokumentacija, pripravlja se za vseh osem plazov, ki grozijo objektom in lokalni infrastrukturi, prejeli naj bi jo v sredini marca," je povedal Klugler. V Slovenj Gradcu se je sicer lani poleti po ujmi sprožilo več kot 200 plazov, največ na kmetijskih zemljiščih.
Na dogodku so bili prisotni tudi kurenti, skupina Alrosa iz Vidma pri Ptuju. Glavni med njimi bo za hišo prispeval strojne instalacije.