(FOTO) Ravne: v jubilejnem letu jeklarstva nova stalna razstava Sijaj jekla

Andreja Čibron Kodrin Andreja Čibron Kodrin
26.10.2020 06:30

V štauhariji Stare železarne na Ravnah na Koroškem nastaja razstava Sijaj jekla - 400 let jeklarstva v Mežiški dolini. Napredek, krožno gospodarstvo, posluh za okolje ...

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pogled na sodobno železarsko mesto in industrijsko območje s Čečovja 
Andreja Čibron Kodrin

V sklopu prireditev na Ravnah, posvečenih praznovanju 400-letnice jeklarstva v Mežiški dolini, je bilo maja letos predvideno tudi gostovanje razstave Ko zapoje kovina. Tisočletja metalurgije na Slovenskem, ki sta jo ob praznovanju 100-letnice Univerze v Ljubljani decembra 2019 pripravila Naravoslovnotehniška fakulteta in Narodni muzej Slovenije, gradivo pa so prispevali tudi slovenski muzeji, povezani v Slovensko pot kulture železa.

"Že takrat nam je širjenje novega koronavirusa prekrižalo načrte. Namesto gostujoče razstave pa smo se odločili za pripravo stalne razstave in določili datum odprtja v oktobru, ko po vsej Evropi potekajo prireditve Dnevi evropske kulturne dediščine. A se nam tudi tokrat ni izšlo," je povedala dr. Karla Oder, muzejska svetnica, iz Koroškega pokrajinskega muzeja, Muzeja Ravne. Datum odprtja nove stalne razstave o jeklarstvu, tehničnih inovacijah in raziskovalnih dosežkih jeklarskih podjetij ter otvoritvena slovesnost se zaradi objektivnih razlogov in epidemije covida-19 zato premikata v prihodnost, javnost pa bo o odprtju pravočasno obveščena. A muzejska postavitev že nastaja, na ravenski pošti je bil v minulem tednu za odtis na voljo tudi priložnostni žig.

Dvojezična razstava v treh delih

Razstavo, ki bo na ogled v prostorih Koroškega pokrajinskega muzeja, Muzeja Ravne na Koroškem, so zasnovali dr. Karla Oder, Monika Žvikart, dr. Vinko Skitek, red. prof. dr. Jakob Lamut, Stanko Petovar in Maksimilijan Večko, ki so tudi pisci besedil. Razstava z besedilom v slovenskem in angleškem jeziku je razdeljena na tri vsebinske sklope, je povedala Odrova.

V prvem delu z naslovom Sijaj tradicije je povzet zgodovinski oris razvoja jeklarske industrije v dolini reke Meže, od njenih začetkov v Črni leta 1620 do dosežkov v 19. stoletju.

V drugem delu razstave, ki nosi preprost naslov Jeklarstvo, so predstavljeni jeklarstvo in ključni sodobni metalurški postopki izdelave jekla, preizkušanje kovinskih materialov, ulivanje in vroča predelava jekla, tehnologije preoblikovanja in obdelovalne tehnike jekla. Ta razstavni sklop je nastal v sodelovanju s snovalci razstave Ko zapoje kovina, avtorji so sodelavci Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani in Narodnega muzeja Slovenije.

V štauhariji Stare železarne je že od leta 2012 postavljena razstava Mati fabrika - Železarna Ravne.
Primož Podjavoršek

Tretji sklop predstavlja Skupino SIJ - Slovensko industrijo jekla, enega največjih slovenskih izvoznikov in s skoraj 3900 zaposlenimi pomembnega zaposlovalca v koroški in gorenjski regiji. SIJ Metal Ravne je druga največja družba v Skupini SIJ in je s svojim tržnim deležem tretji največji proizvajalec orodnih jekel v Evropski uniji. SIJ Ravne Systems je v Skupini SIJ največja predelovalna družba. Sodi med tri največje proizvajalce industrijskih nožev in kovanih valjev v Evropi ter med deset največjih na svetu. Skupina SIJ je razstavo obogatila z izdelki iz sodobne proizvodnje, SIJ Metal Ravne pa z nekaterimi napravami iz preteklosti. Razstava je postavljena ob stalno razstavo Mati fabrika - Železarna Ravne in jo dopolnjuje.

Priložnostni poštni žig je bil v minulem tednu, poleg rednih žigov, na voljo na pošti na Ravnah na Koroškem.
Borut Bončina

Tudi filatelistični sklop

Koroški pokrajinski muzej in Koroško filatelistično društvo (KFD) sta novo postavitev počastila s priložnostnim filatelističnim sklopom avtorja Boruta Bončine in priložnostno filatelistično razstavo Jeklarstvo na Koroškem, ki sta jo pripravila Marjan Merkač in Jože Keber iz KFD.

Priložnostni filatelistični sklop KFD sestavljata priložnostni poštni žig (2390 Ravne na Koroškem, 22. 10. 2020) in priložnostna pisemska ovojnica. Za ilustracijo priložnostne pisemske ovojnice je Bončina uporabil dva spojena detajla izlivanja vroče litine iz serije foto utrinkov delovnih procesov v družbi SIJ Metal Ravne, kot jih je posnel Tomo Jeseničnik, njen del je tudi motiv, uporabljen na julijski priložnostni poštni znamki Pošte Slovenije in poustvarjen na razglednici KFD. Na priložnostnem poštnem žigu je povzeta oblika treh julijskih priložnostnih poštnih žigov, dodan je zapis Odprtje razstave.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta