Ob obisku v bolnišnici je pogosta tema pogovora hrana, za katero je povsem samoumevno, da na pladnjih trikrat na dan prispe v sobe pacientov. Le redki pacienti se je, predvsem zaradi svojih zdravstvenih težav, dietnih omejitev in nasploh bolnišničnega vzdušja posebej veselijo in jo opisujejo kot okusno. O tem, od kod jedi pridejo, kako nastanejo in kdo jih pripravlja, ne razmišljamo veliko.
Dodatne beljakovine v sladicah
Njihovi delavci tako obvladajo več delovišč, kot ekipa sodelujejo in se dopolnjujejo. V lastni slaščičarni bolnišnice, kjer sta zaposleni dve slaščičarki, dela tudi 19-letna Eva Brezovnik iz Vuzenice. Ko je obiskovala slaščičarsko šolo v Mariboru, si ni predstavljala, da bo delala v bolnišnici, a je po enem letu s svojim delom zadovoljna.
Stroji ne znajo vsega
Najlažje je sicer pripraviti kakšno torto s sadno kremo, najtežje - zaradi lastne priprave testa - pa denimo zavitek, je ocenila Brezovnikova. Čeprav dajo jabolka v večji multipraktik, jih morajo vseeno razkoščičiti, oprati. Univerzalni stroj poskrbi tudi za rezanje čebule, druge zelenjave, a še vseeno morajo vse ročno olupiti. V restavraciji, v solatnem baru, namreč dnevno prodajo po 50, 60 kilogramov solate. Vodji povesta, da jim pri nabavi novih strojev, s katerimi lahko boljše in lažje delajo, vodstvo bolnišnice vedno prisluhne.
Dnevno kakih 400 obrokov
"V času epidemije se je drastično zmanjšala prodaja v novi restavraciji bolnišnice. Glede na to, da smo bolnišnico takoj zaprli za zunanje obiske, smo s tem izgubili tudi zunanje stranke, ki so se dobro navadile, da se prehranjujejo v naši restavraciji, kjer ponujamo kvalitetno, sveže pripravljeno hrano po zmernih cenah. Zdaj se v restavraciji prehranjuje večina osebja. Kar se pacientov tiče, jih je v tem času, ko je omejeno delovanje bolnišnice, tudi manj. A pestrost prehrane, število diet in nasploh prehrana ostajajo isti. Vseeno je, ali imamo 50 ali 70 porcij, razlagata. V bolnišnici je okoli 200 pacientov, približno toliko tudi zaposlenih, zato pripravimo približno 400 obrokov. Živila nabavimo z javnimi razpisi, letos smo ga imeli za štiriletno obdobje, dobili smo dobavitelje za posamezne sklope živil. Vsa hrana je slovenskega porekla, večinoma vse obroke pripravimo iz svežih surovin, nimamo instantnih izdelkov niti polpripravljenih," je pojasnil Javornik.
Vse beležijo računalniško
V zgodnjih jutranjih urah najprej pripravijo kruh, razne dodatke, sadje, čežane ... Vsakodnevno pripravljajo še napitke za dialize, nato gredo ob pol osmih k traktu, kjer razdelijo zajtrk, kasneje, ob 11.30, še kosilo in ob pol šestih večerjo, nam je pojasnila Čuješeva. "Ko zjutraj pridemo s trakta, začnemo pripravljati za kosilo, nalijemo napitek za sladkorne bolnike, zdaj poleti poprimemo še za kaj drugega, včasih popoldan pomivamo tudi posodo," je povedala.
Zelo pomembno je, da pacienti dobijo hrano, ki je primerna njihovemu zdravstvenemu stanju
Pomoč pri zdravljenju
Več informacij ko dobijo, lažje delajo, poudarjajo v kuhinji, kjer neposrednega stika s pacienti nimajo. Ko nastane kakšna posebna situacija, je dietetičarka tista, ki stopi v stik s pacientom, gre na oddelek in jim nato prenese dodatna navodila.