Vlada je znova oživila dve leti star predlog na področju stanovanjskega gospodarstva. Lani je naprej pričela aktivnosti za pripojitev Stanovanjskega podjetja (SP) Ravne k družbi Spekter iz Trbovelj, zdaj pa nameravajo obe podjetji pripojiti k republiškemu stanovanjskemu skladu. Temu odločno nasprotujejo koroški poslanec Jani Prednik in tudi župani občin Mežiške doline.
Na Ravnah brezplačen prenos, v Trbovljah odkup
Spomnimo, da je vlada v začetku oktobra sprejela sklep o ustanovitvi medresorske delovne skupine za pripravo pripojitve kapitalskih naložb k stanovanjskemu skladu (SS). "To z drugimi besedami pomeni, da se bosta obe stanovanjski podjetji ukinili, njuni dejavnosti pa šli pod okrilje republiškega SS," je kritičen koroški državnozborski poslanec Jani Prednik, ki je zaradi podhranjenosti z razvojem povezanih področij Koroške ter njenih specifičnosti in ob velikopoteznih besedah vlade o pomenu decentralizacije pričakoval ravno nasprotno. "Da se bodo pristojna ministrstva in vlada zavzemali za krepitev služb, organizacij in podjetij, ki bi s svojo dejavnostjo lahko pripomogla k reševanju tudi stanovanjske problematike na posamičnih območjih," izpostavlja Prednik. In dodaja, da te odločitve ne morejo upravičevati z morebitnim slabim poslovanjem podjetja, saj se lahko pohvali z dobrimi rezultati in zglednim poslovanjem - kot je razvidno iz poslovnega poročila, je lani ustvarilo 2,2 milijona evrov prometa, dobiček pa je znašal 164 tisoč evrov. Poleg tega gre za podjetje, na katero je vezan pomemben del železarske tradicije Koroške.
Stanovanjsko podjetje Ravne zaposluje 29 delavcev, za računovodstvo obstaja bojazen, da po pripojitvi ne bo več potrebno.
Koliko zaposlenih bo odveč?
Direktor Benjamin Jakičič potrdi, da dobivajo vse več klicev, in pojasnjuje: "Vsa sredstva v rezervnih skladih so varna."
Ni bil zgovoren, ko smo ga vprašali, kaj bo pripojitev pomenila za zaposlene in za stanovanjski fond. Dejal je le, da delajo nemoteno naprej, na to, kar se dogaja na državni ravni, pa da nimajo vpliva. Ravensko SP sicer zaposluje 29 ljudi, najbolj pomembna znotraj podjetja sta tehnična služba in računovodstvo, prav za slednje obstaja bojazen, da po pripojitvi ne bo več potrebno.
Tudi pri republiškem stanovanjskem skladu so bil skopi s pojasnili. Zapisali so le, da še ni dorečeno, na kakšen način se bo uresničil sklep vlade, zato informacij o pomenu pripojitve za zaposlene v obeh družbah in za stanovanjski fond še ni mogoče podati.
Je pa Prednik v začetku oktobra na ministra za okolje in prostor Simona Zajca naslovil poslansko pobudo. V njej je med drugim zapisal, naj ministrstvo za okolje in prostor ter vlada nemudoma umakneta sklep o ustanovitvi medresorske skupine, da naj preučijo vse posledice tovrstne namere in na podlagi teh ukrepajo v dobrobit reševanja stanovanjske problematike na Koroškem. Pričakuje tudi, da bo omenjeno ministrstvo pripravilo konkreten operativni načrt reševanja stanovanjske problematike za posamezna območja Slovenije, katerih kazalniki kažejo najslabše stanje glede dostopnosti stanovanj. Ministrstvo odgovor še pripravlja, kot so zapisali, imajo čas do 9. novembra (30 dni).