Po začetku deževja nekaj pred 16. uro je največ težav na Koroškem začela povzročati meteorna voda, ki zaliva hiše in kleti, je za STA povedala vodja regijskega centra za obveščanje uprave za zaščito in reševanje Slovenj Gradec Nada Jeseničnik Krajnc. Deževje je popoldne zajelo tudi Podravje, kjer je meteorna voda poplavila več kleti.
Gasilci so največ dela na Koroškem imeli z odmaševanjem jaškov, intervencije zaradi meteornih voda in podtalnice so bile predvsem na Ravnah na Koroškem, Prevaljah in v Mežici. V Črni na Koroškem niso zabeležili težav, reka Meža ima namreč po zadnjih poplavah zelo razširjeno strugo, je navedla Jeseničnik Krajnc.
Preventivno sta do preklica zaradi grozečih plazov še vedno zaprti državni cesti Dravograd-Ravne na Koroškem in Dravograd-Libeliče, kjer je plaz še posebej obsežen. Dodatni plazovi sicer vodjo slovenjgraškega centra za obveščanje skrbijo tudi v večernih urah, saj so napovedane obsežnejše padavine. Gasilci v regiji so zato še naprej v pripravljenosti na intervencije.
Poveljnik Civilne zaščite za Zasavje Simon Las je dejal, da je stanje v njihovi regiji obvladljivo. Iz strug rek ni bilo treba umikati težke mehanizacije.
Tudi na zahodnem Štajerskem so vode ostale v strugah, je ocenil poveljnik civilne zaščite za zahodno Štajersko Janez Melanšek. V naselju Lepa Njiva v občini Mozirje po navedbah Uprave RS za zaščito in reševanje poročajo, da je zemeljski plaz odnesel del ceste.
Drava se razliva le na običajnih površinah
Na območju mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje so do 18. ure zabeležili okoli 40 intervencij v sedmih občinah, največ v Rušah. Poveljnik ruške civilne zaščite Gregor Krofič je za STA povedal, da je meteorna voda zalila kletne prostore več stanovanjskih objektov in nanesla naplavine na cestno infrastrukturo. Poplavljena je glavna cesta v Bistrici ob Dravi, a po njej še vedno poteka promet, cesto v Log je poškodoval plaz.
Poleg Ruš so bila potrebna posredovanja še v občinah Maribor, Kungota, Duplek, Selnica ob Dravi, Rače - Fram in Poljčane, je povedala vodja mariborske izpostave uprave za zaščito in reševanje Ivanka Grilanc. V večini primerov so morali gasilci črpati vodo iz zalitih kleti, v Dupleku pa med drugim odstraniti podrto drevo in v Poljčanah posredovati zaradi odkrite strehe objekta. V Pesnici je deževje podrlo šotor gospodarske družbe.
Vremenska postaja Maribor-Vrbanski plato je med 16.30 in 17. uro zabeležila močan naliv, v katerem je padlo 23 milimetrov padavin. "Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Padavinsko območje bo kmalu zapustilo Slovenije, novih močnejših padavin na tem območju nekaj časa ne bo," sporočajo z Agencije RS za okolje (Arso).
Drava se razliva le na običajnih površinah, drugod ostaja znotraj svoje struge. Pretoki na hidroelektrarnah se po podatkih Dravskih elektrarn Maribor (DEM) gibljejo do največ 890 kubičnih metrov na sekundo.
Kot v najnovejšem hidrološkem poročilu navaja Arso, bo Drava poplavljala tudi zvečer in ponoči. Danes zvečer in ponoči bo predvidoma narasla Mura, ki se bo prav tako po pričakovanjih razlivala znotraj protipoplavnih nasipov. Tudi hudourniški vodotoki, zlasti v Podravju in porečju Savinje, bodo popoldan in ponoči še naraščali. Zaradi spremenjenih odtočnih razmer lahko reke in hudourniki v porečjih Meže in Savinje poplavljajo na neobičajnih območjih.
Medtem je Arso rdeče hidrološko opozorilo, ki je bilo za danes izdano za Koroško, popoldne spremenil v eno stopnjo manj nevarno opozorilo, in sicer v oranžno opozorilo.
Obstaja povečana nevarnost nastajanja plazov
Padavine bodo najmočnejše danes popoldne in zvečer, vztrajale pa bodo do sredinega jutra. Težišče padavin bo nad vzhodnim delom Slovenije, predvsem na območju Zasavja, savinjske in podravske regije, Koroške in tudi precejšnjega dela Štajerske, je na novinarski konferenci agencije za okolje (Arso) pojasnil meteorolog Brane Gregorčič.
Na teh območjih na Arsu pričakujejo količino padavin nekje med 50 in 80, morda krajevno tudi blizu 100 litrov na kvadratni meter. "Poudaril bi, da bo današnji tip padavin bolj enakomeren, nad večjimi območji, predvidoma brez ekstremnih nalivov, tako da bo vpliv na vodotoke nekoliko počasnejši, povečevala pa se bo namočenost zemljine," je dejal Gregorčič.
Pretok Drave se je zmanjšal, Mura bo naraščala popoldne
Po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) se je pretok Drave na meji z Avstrijo zmanjšal in je trenutno ustaljen pri okoli 680 kubičnih metrov na sekundo. Se pa Drava v spodnjem toku še razliva in ima pretok 1100 kubičnih metrov na sekundo. Popoldan in ponoči bo predvidoma narasla reka Mura.
Zvečer in ponoči bo pretok Drave na meji z Avstrijo ustaljen, pritoki Drave pa bodo še naraščali. Narasla bo tudi reka Mura, ki naj bi se razlivala znotraj protipoplavnih nasipov.
Reke in hudourniki bodo tudi drugod po državi čez dan in v noči na sredo še naraščali. Zaradi spremenjenih odtočnih razmer lahko reke in hudourniki zlasti v porečjih Meže in Savinje poplavljajo na neobičajnih območjih. Ob močnejših nalivih se lahko razliva tudi zaledna voda, navaja Arso.
Do srede zjutraj bo v večjem delu Slovenije deževno, občasno se bodo pojavljali tudi nalivi, ponekod bo tudi grmelo. Težišče padavin bo v vzhodnem delu Slovenije, predvsem na območjih koroške, savinjske in podravske regije ter Zasavja. Na teh območjih lahko v 24 urah pade od 50 do 80, lokalno pa tudi blizu 100 litrov na kvadratni meter. Nalivi bodo ponekod lahko dolgotrajni, ne pa ekstremno močni, poroča Arso.
Na območju Koroške in Savinjske je v ponedeljek padlo med 40 in 50 litrov dežja na kvadratni meter, danes bo padla podobna ali nekoliko večja količina padavin. "Drugi padavinski val bo padel na že namočeno zemljino in to je tisto, kar nas trenutno najbolj skrbi prav na teh ranljivih območjih," je dejal hidrolog Janez Polajnar. Dodatno lahko narastejo hudourniki in se razliva padavinska voda, zato je na teh območjih previdnost še posebej potrebna.
Trenutno poplavlja tudi reka Drava v spodnjem toku pri jezu Markovci, predvidoma se bo razlila tudi reka Mura, vendar kot kaže znotraj protipoplavnih nasipov. Pričakujejo tudi razlivanja vseh manjših hudourniških vodotokov v Zasavju in tudi na območju predalpskega hribovja, je dodal Polajnar.
Direktor geološkega zavoda Miloš Bavec opozarja, da obstaja povečana nevarnost nastajanja plazov tudi na območjih, ki do zdaj niso bila prizadeta. To velja za večji del Slovenije.
Poveljnik civilne zaščite Srečko Šestan pa je dodal, da so v ponedeljek predlagali občinam, naj za javno alarmiranje uporabijo sirene. Ob tem naj svoje občane predhodno obvestijo, iz kakšnega razloge se lahko sproži sirena, da se izognejo kasnejši zmedi občanov in obremenjevanju številke 112.
Na Koroškem evakuirali nekaj družin
Veseli so v Črni na Koroškem, saj minulo noč ni prišlo do česa hujšega, zalitih je le nekaj kleti. "Nekaj ljudi se je samo evakuiralo zaradi plazov, vodotoki so že začeli naraščati, a je nehalo deževati, tako da ni bilo najhujšega. Odneslo je naplavine, ki so ostale ob reki, kar pa je bilo kamenja, je obstalo. Danes nadaljujemo z delom, vsi so na terenu, delajo, zdaj pa gremo pogledati, kaj bi lahko naredili s cesto v Topli, ki jo je spet odneslo," nam je to jutro povedala županja Črne na Koroškem Romana Lesjak.
Po poročanju prevalsjkih gasilcev so nekaj pred deveto uro zvečer zaradi ogrožujočega plazu iz hiše na Poljani evakuirali družino. Noč so izven svojega doma preživeli tudi prebivalci z območja Lom pri Mežici. Gasilci so bili aktivirani po vsej Mežiški dolini do Dravograda in Slovenj Gradca. Ob 21.30 so preventivno popolnoma zaprli državni cesti Ravne na Koroškem - Dravograd in Črneče - Libeliče. Obvoza sta urejena preko Sel in Kotelj oziroma preko Avstrije. Uprava RS za zaščito in reševanje je sicer največ prijav dogodkov med koroškimi občinami, osem, zabeležila v Mestni občini Slovenj Gradec, sledita Dravograd in Mežica s tremi. Od nikoder pa ne poročajo o poškodovanih osebah.
Deževja še ni konec
D
a je minula noč kljub precej bolj črnogledim napovedim minila tako kot je, je vesel tudi mežiški župan Mark Maze. "Ponekod je zabilo kanalizacijo, v manjšem obsegu je poplavilo podjetje Cablex, nekaj občanov in občank smo preventivno evakuirali. Glede na vse skupaj smo jo odnesli kar v redu, a zavedati se moramo, da je to bil šele prvi dan in da je deževje napovedano še za danes in jutri. Ravno se odpravljamo, preverili bomo hudournike, ki so bili včeraj še vsi pod kontrolo. Bi pa pohvalil gasilce, ki so se spet izkazali in odlično reagirali," je noč na torek opisal Maze.
Po besedah regijskega poveljnika civilne zaščite Alana Matijeviča je znova odneslo cesto v dolini Tople, ki je bila poškodovana že v ujmi na začetku meseca, zaradi plazenja sta preventivno zaprti cesti med Dravogradom ter Ravnami na Koroškem in krajem Libeliče, v Slovenj Gradcu in Mežici je voda zalila nekaj kleti. "S strahom smo pričakovali te nalive, ki so se začeli okoli 19. ure najprej v Zgornji Mežiški dolini, nato pa tudi v ostalih delih regije, a k sreči ni bilo kaj hujšega," je danes povedal za STA.