Potem, ko je farmacevtsko podjetje Lek lani jeseni sporočilo, da na lokaciji Prevalje kljub novozgrajeni hali ne bodo širili proizvodnje, malo zatem pa še, da bodo tam v dveh letih zaključili s proizvodnjo antibiotikov, ki se seli v Avstrijo, lokacija dobiva novo vlogo. Iz proizvodne lokacije postaja del novoustanovljenega Novartisovega globalnega operativnega centra v Sloveniji, ki pa ima sedež v Ljubljani in ne na Prevaljah, kot so sprva napovedovali oziroma dejali, da bodo dobile Prevalje po zaprtju proizvodnje celo pomembnejšo vlogo. Je pa zaradi pandemije koronavirusa prišlo do zamika - prenehanje proizvodnje antibiotikov je po novem načrtovano do prvega četrtletja 2022.
Že nekaj zaposlenih s Prevalj
"Ker so se zaradi pandemije koronavirusa nekateri regulatorni postopki časovno zamaknili, načrtujemo postopno prenehanje proizvodnje na lokaciji Prevalje predvidoma do prvega četrtletja 2022 in ne do tretjega četrtletja 2021, kot je bilo prvotno načrtovano," so sporočili iz Leka.
Bo pomagala država?
Portal Necenzurirano med drugim navaja, da Lek pričakuje, da mu bo pri poslih v Sloveniji pomagala država. To je bila glavna tema sestanka, ki je pred mesecem dni potekal v kabinetu predsednika vlade. Na njem sta bila poleg premierja Janeza Janše prisotna slovenska predstavnika Novartisa - predsednik uprave Leka Robert Ljoljo in vodja enote javne zadeve v Novartisu Slovenija in Sandozu Gregor Makuc. Lekovci so pri Janši iskali pomoč pri ohranjanju delovnih mest in širitvi proizvodnje v Sloveniji. Tako v Leku kot v kabinetu pa so zanikali, da bo država zagotovila nove večmilijonske subvencije za ljubljanskega farmacevta, ki je med koronakrizo dosegal rekordne poslovne rezultate. Po neuradnih informacijah v Leku od vlade pričakujejo, da jim bo pomagala na drugih zanje ključnih področjih, na primer olajšala postopke pridobivanja dovoljenj, odpravljala administrativne ovire ... Novartis v Sloveniji zaposluje že več kot 4300 ljudi in ostaja ena ključnih lokacij švicarskega farmacevta, Lek pa eden od največjih tujih vlagateljev v državi. To dokazujejo tudi najnovejši podatki o poslovanju, saj je družba lani dosegla največji obseg prodaje v svoji zgodovini. Prvič so presegli milijardo evrov, če štejemo še druge družbe iz skupine, pa je Lek dosegel okoli 1,36 milijarde evrov prihodkov od prodaje.
250
redno zaposlenih naj bi službe obdržalo, 80 agencijskih delavcev pa najbrž ne
Preučujejo še druge možnosti
Proizvodnja antibiotikov sicer poteka nemoteno, kako pa je z naročili, pa ne razkrivajo, češ, da gre za "poslovno občutljive informacije". Med pandemijo covid-19 je bila njihova glavna skrb zdravje in varnost sodelavcev ter bolnikov po vsem svetu. "Zaradi odlične organizacije delovnih procesov in izredno zavzetih sodelavcev smo zagotovili nemoten pretok blaga in zdravil tako v Sloveniji kot globalno. Še vedno delamo vse, da se nemotena dobava zdravil nadaljuje. Je pa situacija, v kateri smo se znašli, izjemno dinamična. V naši družbi imamo vzpostavljen sistem nemotenega poslovanja, ki nam omogoča, da se v največji možni meri pripravimo na izredne situacije. Tudi prevaljska lokacija je poslovala nemoteno in tako prispevala k doseganju opisanih rezultatov in zagotavljanju nemotene oskrbe z zdravili za bolnike doma in po svetu," so še sporočili iz Leka.