Deset prostovoljcev z režiserjem, direktorjem festivala Tomom Novoselom na čelu bo letos - koroni navkljub - v Slovenj Gradcu že petič organiziralo festival neodvisnega kratkega filma Shots. V teh dneh so namreč prejeli pozitivno mnenje Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) o izvedbi festivala, pred tem pa še Zebre, festivala animiranega filma. Ostati želijo dostopni, zato festival Shots za obiskovalce ostaja brezplačen.
Filmski laboratorij in šola
Dve leti kasneje se je festivalu Shots pridružil festival animiranega filma Zebra, ki letos praznuje tretje leto in odpira prostor predvsem mlajšim generacijam. Hkrati pa je Zebra s seboj prinesla izobraževalne delavnice, ki so se v preteklih letih izoblikovale v dva programa: filmski laboratorij in filmsko šolo. "V šoli, ki jo obiskuje dvanajst otrok, starih od 7 do 14 let, smo začeli zelo analogno. Če otroku takoj daš digitalno, ga zgubiš pri analognih principih. Začeli smo januarja, dokler smo lahko, smo se dobivali enkrat na teden po dve šolski uri z dvema skupinama. Naš cilj je narediti animirani film. Do konca leta bi lahko zaključili, nadaljujemo s septembrom. Filmska šola je delno plačljiva, toliko da pokrijemo stroške materiala. Na neki način tako vzgajamo svojo publiko, interes smo opazili na festivalu. Mislili so, da lahko risanko posnameš takoj, nato pa smo jim predstavili dolgotrajen proces, kar je zanje v teh časih, ko so navajeni na instant, čudno. Nekatere zanima bolj igra, eni bi pisali, risali, tu so različni vidiki. Vozijo se iz cele Koroške. Upamo, da bomo lahko imeli še tretjo skupino," je povedala Flogiejeva. "Filmski laboratorij imamo v srednji šoli, drugi je za brezposelne mlade do 29. leta. Lepo se je obdržal, imamo ga že četrto leto," je dodal Novosel.
Festival vseh občin?
V koronakrizi se je izkazalo, da tak festival ne more biti odvisen od sponzorskih sredstev, ugotavlja direktor. "Definitivno bomo morali še ta konec leta poiskati skupni jezik z vsemi, ki že v osnovi prispevajo - občino, mogoče tudi z drugimi koroškimi občinami. Nam, ki prostovoljno delamo za festival, to nam je za 'gušt', ni težko, a hodimo tudi v službe, ne moremo pa prispevati še svojih plač. Prej ni bil problem, saj so sponzorji uravnavali tehtnico. Letos je slabo, razlike ne moremo pokriti, čeprav ne zapravljamo. Nekje je meja naše občine, upamo, da se bo festival prepoznal kot festival vseh občin," je povedal Novosel.
Festival še vedno temelji predvsem na prostovoljnem delu
Gradijo svojo publiko
Med 1500 prijavami filmov je letos izbiral Novosel, največ jih je prispelo takoj po lanskem festivalu. "Tematike, ki prevladujejo, so vedno izraz leta prej. Naslednje leto že vemo, kaj bo. To leto lahko rečemo, da so podobne kot lani - družinske in najstniške tematike, odraščanje, odnosi. Filmi so dobri. Zelo bo razgibano, vsak večer bo po en slovenski film, dali smo jim malo več prostora, res so se prijavili dobri avtorji," je povedal Novosel. Poleg ogleda filmov je večerni del namenjen povezovanju avtorjev z obiskovalci, ki so srce festivala. Obiskovalcem je posebej všeč, da so prisotni tudi avtorji filmov. "Tisti, ki pridejo, so odprti, srčni, radi se povezujejo, zato je zaželeno, da se obiskovalci zapletejo v pogovor z njimi. To se mi zdi lep dodatek," je povedala Flogiejeva.