Delegacija, v večjem delu sestavljena iz občinskih svetnikov in članov občinske uprave iz Črne, te dni na Kitajskem utrjuje lani sklenjene prijateljske vezi s Harbinom. Osrednji dogodek, ki so se ga udeležili, je festival ledenih skulptur - prav ta je tudi v osnovi povezal Črno in Harbin, čeprav so kitajske razsežnosti s koroškimi seveda povsem neprimerljive. Črnjanska županja Romana Lesjak se je udeležila tudi gospodarskega foruma, na katerem so bili prisotni predstavniki 42 mest z vsega sveta in predstavniki nekaj največjih podjetij, ki delujejo v novi prostoprodajni coni tega kitajskega velemesta. Kitajci so predstavili bistvene spremembe in prednosti poslovanja na njihovem območju, hkrati pa odprli debato o možnostih sodelovanja med vsemi prisotnimi mesti.
En mesec za izdelavo
V Harbinu - župan Sun Zhe pravi, da je to šesto najlepše mesto na Kitajskem - je pozimi vse v znamenju snega in ledu. In ravno zaradi snega in umetnin iz njega je lani poleti to desetmilijonsko velemesto s Črno podpisalo prijateljski sporazum. Čeprav je Harbin bolj znan po skulpturah iz ledu, ima namreč tudi čudovit park skulptur iz snega, ki spominjajo na črnjanske umetnine, le precej večje so v Harbinu. Tudi izdelujejo jih ne samo en dan, ampak več kot mesec.
A snežne skulpture so v Harbinu kar nekoliko v senci ledenih, ki vzamejo dih. Med sprehodom med ogromnimi gmotami ledu (za še boljšo izkušnjo je led od znotraj osvetljen) hitro zmanjka presežnikov. Led za skulpture, ki v višino dosežejo tudi 50 metrov, dobijo z bližnje reke Songhua, pete najdaljše na Kitajskem. Za obstojnost mu dodajajo lesna in celulozna vlakna, ki ga napravijo trikrat močnejšega od običajne zamrznjene vode. Ledeno mesto, kot ga imenujejo mnogi, je sicer že nekaj čas odprto za obiskovalce, minuli konec tedna pa so ga odprli še uradno. Na uradnem odprtju, ki so se ga udeležili tudi predstavniki iz Črne, je zbrane nagovoril župan Harbina, pripravili so imenitno predstavo z veliko pirotehnike, plesalci, drsalci, akrobati.
Za trajnostni razvoj
V Harbinu je v sklopu festivala potekal še simpozij zimskih pobratenih mest, ki se ga je udeležilo 17 županov mest iz Nemčije, Kanade, Finske, Italije, Japonske, Koreje, Litve, Norveške, Rusije, Kitajske, Senegala in Južnoafriške republike. Župani so razpravljali o pomenu trajnostnega razvoja za napredek lokalne skupnosti in primerih dobrih praks v posameznih delih sveta. Osrednja naloga županov je bila tudi uskladitev besedila Harbinske deklaracije - iniciative o trajnostnem razvoju in okolju prijaznih praksah v lokalnih skupnostih. Županja Črne je izpostavila pomen čiste pitne in vsem dostopne vode kot vrednote, ki bi ji morali slediti vsi, hkrati pa omenila pozitivne učinke sanacije s svincem onesnaženega okolja na območju občine. Posebno pozornost in zanimanje za sprejete ukrepe so pozdravili predvsem župani skandinavskih in nemških občin.