Na trasi tretje razvojne osi vrtajo, odkupujejo in rišejo

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
22.07.2019 17:06

Na odseku Velenje jug-Slovenj Gradec je odkupljenih enajst objektov in 30 odstotkov zemljišč. Pospešitev tudi na odseku Šentrupert-Velenje jug. Da se le ne bo zapletlo pri politiki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vrtanje globoke vrtine za predor Pusta gora zahodno od Graške gore - predor Pusta gora leži med priključkom Gaberke in predorom Vodriž. 
Dars

Potem ko je ministrstvo za infrastrukturo Darsu v četrtek potrdilo Investicijski program za 17,5-kilometrski velenjsko- koroški odsek tretje razvojne osi, so pričakovani naslednji koraki politike. Ker se bo Dars zadolžil, si želi še vladne garancije oziroma poroštva države. O tem bi po neuradnih podatkih lahko vlada odločala po počitnicah.
Medtem ko sta koroška in savinjsko-šaleška regija odločitev ministrstva za infrastrukturo pozdravili, je za zdaj glede načina financiranja še zadržano stališče ministrstva za finance. To je izrazilo pričakovanje, "da bo v medresorsko usklajevanje prejelo ustrezno in celovito vladno gradivo s strani resornega ministrstva - ministrstva za infrastrukturo -, do katerega se bo lahko strokovno opredelilo". Zapisali so še, "da se brez ustrezno pripravljenega gradiva s strani ministrstva za infrastrukturo ministrstvo za finance ne more opredeliti, saj ne razpolaga z vsemi relevantnimi podatki".
Je pa minister Andrej Bertoncelj vendarle s problematiko seznanjen, saj je sodeloval v več pogovorih na to temo - nazadnje vsaj z mladinsko iniciativo minuli ponedeljek, o tem pa je govoril najmanj tudi na vrhu koalicije z ministrico Alenko Bratušek.

​Odkupi zemljišč in raziskave na območju predorov

Na terenu in v Darsu pa je medtem očitno pri projektu dogajanje precej živahno. Kot so nam sporočili, je na odseku Velenje jug-Slovenj Gradec odkupljenih 30 odstotkov zemljišč in enajst objektov. Izvajajo geološko-geomehanske in hidrogeološke raziskave na območju predorov, vzporedno pa tečejo terenska dela, ki so vezana na pridobivanje zemljišč za gradnjo.
Vrtanja na območju predora Pusta gora med Velenjem in Slovenj Gradcem so bila pravkar končana, zdaj vrtine opravljajo v gozdu.

Skrajni rok za predložitev prijave za sodelovanje pri gradnji sklopa Jenina je 1. september. 
Tomaž Ranc
Hitra cesta je eden od ukrepov za zajezitev bega možganov iz Koroške. 
Tomaž Ranc

​Pa dogajanje med Slovenj Gradcem in Avstrijo?

Za odsek Slovenj Gradec-Otiški Vrh (oziroma Dravograd) je varianta že bila izbrana, zato so v izdelavi strokovne podlage za sprejem državnega prostorskega načrta. Postopek se nadaljuje tam, kjer se je ustavil leta 2012 - torej od priprave stališč do pripomb in predlogov z javne razgrnitve osnutka načrta in okoljskega poročila. Stališča ministrstva za okolje in prostor (Direktorata za prostor, graditev in stanovanja) ter ministrstva za infrastrukturo (Direktorata za kopenski promet) so že bila javno objavljena 1. aprila, na podlagi stališč z javne razgrnitve pa je osnutek državnega prostorskega načrta treba dopolniti, z dopolnjenim načrtom pa bo javnost ponovno seznanjena na javni razgrnitvi.
Za odsek med Otiški Vrhom in Prevaljami pa so po podatkih Darsa v izdelavi strokovne podlage za primerjalno študijo variant.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta