Kam po informacije, kako vstopati na tuje trge in kako vzpostaviti stike, so vprašanja, s katerimi se soočajo podjetniki in ki so jih izpostavljali tudi na nedavni poslovni konferenci Slovenska podjetnost kroži prek meja v Dravogradu.
Izobraženi, a ne za realno delo
"Težave s pridobivanjem kadrov so odvisne od nivoja oziroma potreb, če pričnemo pri delavcih v proizvodnji - strugarji, rezkalci, področja, ki so bila na Koroškem zelo močna, vsaj v moji generaciji, ko je bil šolski center -, tu je danes nastal velik problem. Druga stvar je tudi višje izobražen kader, pri čemer pa je problem že v šolskem sistemu," je povedal Natlačen, ki pravi, da visoko izobražen kader sicer ima znanje, a nihče ni pripravljen na realno delo.
Z dobrim kadrom lahko uspe
vsakomur
Uradno in neuradno povezovanje
Da povprečen Slovenec ve premalo o Slovencih, ki živijo zunaj meja Republike Slovenije, je ocenil Zvone Žigon iz Urada Vlade RS v zamejstvu in po svetu. "Enako je tudi s podjetniki in gospodarstveniki, predvsem govorim o malih ali srednje velikih ali tudi mikro podjetjih. Menim, da jim naš urad, ki ni gospodarska zbornica, ponudi neko novo perspektivo, na njihovo obzorje nariše dimenzijo slovenstva zunaj naših meja. Ko podjetniki iščejo poti na nove trge, se lahko poslužujejo tudi čisto uradnih uslug ali pa neformalnega svetovanja slovenskih podjetnikov, ki živijo zunaj meja. Drugače je, če te slovenski podjetnik iz Nemčije opozori na pasti, ki te čakajo pri tvojem vstopanju na nemški trg, ker pozna slovensko kulturo in slovensko poslovno kulturo, hkrati pa je doma v nemški poslovni kulturi," je dejal.