Nevarni prehod na Ravnah: zgolj žarnica po mesecu dni. Kaj sledi?

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
08.01.2020 17:51

Danes bodo nevarni prehod na Ravnah, ki je decembra zahteval tudi smrtno žrtev, močneje osvetlili, toda kdaj dolgoročnejši ukrepi? Očitno jih še dolgo ne bo, občina s prstom kaže na Direkcijo za infrastrukturo, ta pa na občino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Namesto dolgoročne rešitve zdaj spremljamo "pingpong" med občino in direkcijo za infrastrukturo. 
Tomaž Ranc

Potem ko smo pred novim letom poročali o slabo označenem in nevarnem prehodu za pešce na Ravnah, ki je decembra terjal človeško življenje, tri mesece prej hudo telesno poškodbo (na polkilometrskem odseku od zadruge do krožišča policija sicer v dveh letih beleži sedem nesreč), se je vendarle začelo premikati. Vsaj začenja se. Danes bo izvajalec po predlogu policije in po naročilu občine Ravne zamenjal osvetlitev - žarnico na osvetljavi prehoda, ki naj bi poslej svetila močneje, namesto oranžno-rumene pa bo poslej bele barve, kar naj bi pomenilo večjo vidnost prehoda. To je prvi in kratkoročen ukrep. O tem, kakšni bodo dolgoročni, se še pogovarjajo in le upamo lahko, da se vmes ne bo zgodila nova nesreča. Kot je za Večer tedaj dejal dolgoletni inštruktor varne vožnje, se "v temi in deževju ne vidi nič".

Dobri dve uri presoje

Prehod je medtem podrobneje presojala komisija Javne agencije za varnost prometa (AVP) in prometne policije, ki se ukvarja s problematiko varnosti. Pregled je po besedah policije trajal kar dve uri in pol, agencija pa bo svoje predloge podala do 20. januarja. Za večje investicije na tem odseku, prehod prečka glavno cesto Dravograd-Ravne, je pristojna Direkcija za infrastrukturo Ministrstva za infrastrukturo (DRSI), poudarja župan občine Ravne Tomaž Rožen, ki dodaja, da so se ob najhujših nesrečah na tem prehodu dogajale tudi take z manj hudimi posledicami, s kakšnim manj usodnim padcem, ko vselej niti niso klicali policije. Bralci so v odzivih na članek komentirali tudi, da je preveč luči na strani trgovskega centra, kar zmoti voznike, povzroča bleščanje na eni strani in slabšo vidljivost na prehodu. Za nameček pa v smeri proti Dravogradu niti ni prometnega znaka, ki bi opozarjal na prehod, kar je pomembno zlasti za tiste voznike, ki niso pogosto na tej cesti. Domači ta prehod že tako ali tako poznajo, a se nesreče kljub temu dogajajo tudi izkušenim voznikom.

"Kdaj in kako se bo to uredilo dolgoročno, je odvisno od pooblaščene DRSI, v preteklosti smo jo že večkrat opozorili na nevarnost tega prehoda. A že za prometni znak so rekli, da ga nimajo kam namestiti. Po nesreči smo se še enkrat obrnili nanje, a dobili 'poncijpilatovski' odgovor, da predlagajo sestanek v prostorih DRSI," pravi Rožen. Občina bo zato danes na predlog policije na obstoječo visoko razsvetljavo namestila močnejše žarnice, ki naj bi izboljšale vidljivost. "To lahko izvedemo skladno s svojimi pooblastili. Občina je pristojna za vzdrževanje zgolj svetlobnih elementov, brez direkcije pa sami ne smemo znižati višine drogov ali postavljati dodatne razsvetljave," dodaja Rožen.

Niti prometnega znaka ta prehod nima. 
Tomaž Ranc

DRSI: "Pristopi naj občina"

Seveda smo se za rešitve obrnili tudi na DRSI. Zanimalo nas je, kako, kdaj in kdo bo v izogib novim nesrečam uredil ta prehod, kakšen je po mnenju direkcije najkrajši možni čas za takojšnje ukrepe in ali ne bi bilo smiselno še pred dolgoročnimi ukrepi urgentno namestiti močnejšo osvetlitev, kot to predlaga tudi policija, saj se lahko nesreča zgodi vsak dan.
Pozno popoldne smo prejeli naslednji odgovor: "Ker je v skladu s 47. členom Zakona o cestah za ureditev ukrepov za izboljšanje prometne varnosti v naselju zadolžena pristojna občina, predlagamo da le-ta v prvi fazi v okviru rednega vzdrževanja (v skladu z 62. členom Zakona o cestah je za vzdrževanje cestne razsvetljave v naselju zadolžena pristojna občina), zamenja obstoječe svetilke in pristopi k pridobitvi projektne dokumentacije za ureditev območja križišča, vključno z ureditvijo cestne razsvetljave." In še: "Občina lahko v okviru svojih pristojnosti rednega vzdrževanja zamenja obstoječe svetilke in pristopi k pridobitvi dokumentacije za ureditev območja križišča, vključno z ureditvijo celotne cestne razsvetljave." Direkcija torej vrača žogico občini.

"Prekleto veliko muk"

Kdaj bo sestanek na DRSI, kjer bi se vendarle pogovarjali o dolgoročnejših ukrepih, Rožen še ne ve, saj še nimajo termina, idealna rešitev pa je po njegovem izgradnja krožišča, ki upočasni promet, zavzel pa se bo tudi za talno osvetlitev, namestitev prometnih znakov in svetlobni bič. "Zavedam se, da je, preden prideš do izgradnje krožišča, prekleto veliko muk, še zdaj nas zafrkavajo v Kotljah, a za enopasovno krožišče tu pri Sparu ne bi smelo biti problema, mislim, da se lahko izvede na sedanjem rajonu brez gradbenega dovoljenja," še meni župan.
Na Ravnah je sicer še več nevarnih prehodov - denimo proti platoju pred Tušem pa prehod "Košelnik" na cesti Brdinje-Kotlje, v "gramoznici" na preseku štirih cest in še kje, so pa uredili, bolje - s svetlobnim bičem - osvetlili prehod za gimnazijo pri cerkvi svetega Antona. "Za prehod Košelnik smo sami kupili modro-bele odsevne označbe, kar so nam dovolili. Sistemsko bi se morali lotiti prehodov, več pa si sami ne upamo narediti," sklene župan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta