Podjetja varovance CUDV Črna sprejmejo toplo in strokovno

Jasmina Detela Jasmina Detela
29.11.2018 16:48

Vsaka oseba ima pravico, da se vključi v delo, tudi osebe z motnjo v duševnem razvoju. V CUDV Črna je v različne delavnice vključenih 237 uporabnikov

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
CUDV Črna, delo v VDC Kovač 
Jasmina Detela

Center za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV) Črna na Koroškem je ob 50-letnici obstoja in 40. obletnici odprtja prve delavnice pod posebnimi pogoji pripravil posvet o izzivih zaposlovanja oseb z motnjo v duševnem razvoju. V prvo delavnico, ki so jo v Črni odprli leta 1978, je bilo vključenih šest varovancev, danes jih je v te delavnice vključenih 237. Da ob strokovnem vodstvu delajo v delavnicah varstveno-delovnih centrov in tudi v nekaterih koroških podjetjih in pri zasebnikih, je zanje zelo pomembno zaradi socialne vključenosti, poudarjajo pa tudi zaslužek, ki ga običajno porabijo za svoje osebne potrebe.

V začetku šest, danes 237 uporabnikov

"Konec novembra 1978 smo odprli prvo delavnico za osebe z motnjo v duševnem razvoju. Takrat je bilo vanjo vključenih šest varovancev, ki so izvajali lažja dela in razvijali ročne spretnosti. Skozi desetletja so se delavnice širile in njihovo število se je povečevalo, imamo jih v varstveno-delovnih centrih (VDC) Črna na Koroškem, Ravne na Koroškem, Muta in Slovenj Gradec. Vanje je vključenih 237 uporabnikov," razlaga direktorica CUDV Dalja Pečovnik. Uporabniki prihajajo iz različnih krajev. Nekateri živijo doma, nekateri so nastanjeni v CUDV Črna, drugi v bivalni enoti ali v stanovanjski skupini.

Delo je raznoliko.
Jasmina Detela

Z delodajalci imajo dobre izkušnje

"Vsaka oseba ima pravico, da se vključi v delo. Največ jih imamo v varstveno-delovnih centrih. V njih delajo tudi osebe z najtežjimi motnjami v duševnem razvoju. Na tem področju smo naredili poseben mednarodni projekt. To jim pomeni neke vrste potrditev in socialno vključenost," razlaga direktorica. V CUDV si želijo, da bi za svoje varovance našli še več delovnih priložnosti. "Temu je namenjen tudi posvet, da skupaj s predstavniki ministrstva, lokalnimi skupnostmi, društvi, ki delujejo na tem področju, iščemo možnosti, kako čim bolj nemoteno varovanca vključiti v delo, da je koristen in enako pravno obravnavan v družbi," še pove Pečovnikova.

V CUDV si želijo, da bi za svoje varovance našli še več delovnih priložnosti.
Jasmina Detela
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta