Ko se je okoli leta 1970 gost iz Nemčije ustavil na kmetiji Lešnik nad Slovenj Gradcem, si gotovo ni predstavljal, da bo od takrat naprej prav vsako leto dopust preživel v malem naselju Golavabuka. "Že dedek Martin Hartman je imel pred drugo svetovno vojno gostilno. V tistem času je bila to 'furmanska' gostilna. Konji so se napajali v vodnjaku, lastniki pa so se odžejali v gostilni. Zaradi vojne se je nato vse skupaj malo prekinilo, oddajati sobe za prenočevanje je nato pred približno petdesetimi leti začela mama," pravi Irma Hartman Javornik, ki skupaj z možem Albertom Javornikom skrbi za turistično kmetijo, ki že več kot 20 let nosi eko certifikat.
To je živa kmetija
Čez nekaj tednov spet pričakujeta nemškega gosta, ki je v vseh teh letih postal že kot družinski član. "On najbolj uživa, ko nabira gobe, jih nato suši in poklanja prijateljem," pravi Irma Hartman Javornik, ki našteje več tujih kot domačih gostov. Tudi med našim obiskom jo večkrat "zmotijo". Francozinja je prišla sporočit, da se jima s partnerjem perilo še ni posušilo, zato bosta ostala še en dan, Nemci so pred odhodom prišli še po dva hleba domačega kruha.
Kmetijo Lešnik so bralci Guardiana uvrstili med 20 najboljših turističnih kmetij v Evropi
Bogata dediščina
Na kmetiji sta dve zaščiteni drevesi - 43 metrov visoka lipa in bodika. Obe sta stari okoli 300 let. Zaščiteni so tudi kozolec, čebelnjak, dva vodnjaka ter zeliščni in medoviti vrt.
Spanje ob čebelah je lahko za uro krajše
Ponosna sta tudi na čebelnjak, ki je v celoti gospodarjevo delo in v katerem lahko gostje celo prespijo. "Na čebelnjaku imamo sobo za apiterapijo. Lahko se samo počiva, lahko se tudi prespi. Sliši se melodija čebel, prijeten je prav tako vonj," pojasni Irma in doda, da je spanje v bližini čebel zaradi blagodejnih učinkov lahko za uro krajše. Poleg spanja v čebelnjaku je posebno doživetje tudi spanje na kozolcu, kjer je urejenih 25 postelj in senik, ki je med gosti, sploh tistimi, ki pridejo sicer s šotorom, še posebej priljubljen.
Za kmečka opravila poprimejo tudi gostje
Pri skrbi za kmetijo jima pogosto priskočijo na pomoč trije otroci. Karmen in Andrej sta sicer zaradi študija in službe veliko v Ljubljani, Martin pa srednjo šolo obiskuje v Mariboru. Pri večjih kmečkih opravilih pokličeta na pomoč sorodnike, zgodilo pa se je že, da so, ko sta bila na dopustu, za kmečka opravila poprijeli kar gostje. Z obiskom, pravita, sta zadovoljna, največ jima pomeni, če se ljudje vrnejo. Ali če ti kmetijo priporočijo prijateljem.
Veliko priznanje je kmetija Lešnik prejela tudi letos, ko so jo bralci britanskega Guardiana uvrstili med 20 najboljših turističnih kmetij v Evropi. Za uvrstitev na prestižni seznam sploh nista vedela, izvedela sta šele, ko so jima to povedali gostje, ki po novem prihajajo tudi zaradi tega. Načrtov je še veliko, idej, pravita, ne bo zmanjkalo, bodo pa, to sta zagotovila, vseskozi velik poudarek dajali lokalni, doma pridelani hrani in pijači ter ohranjanju naravne in kulturne dediščine.