Slovenske železnice (SŽ) so, kot smo neuradno izvedeli, načrtovale ukinitev nedeljskega večernega vlaka, ki vozi iz Maribora proti Prevaljam in s Prevalj nazaj proti Mariboru. Pomemben je predvsem za dijake in študente, ki se v nedeljo zvečer vračajo v Maribor, kjer se izobražujejo, omogoča pa tudi mobilnost ostalih občanov v regiji. Koroški župani na dodatno (o)siromašenje koroške proge ne pristajajo, zato so SŽ poslali protest, v katerem temu nasprotujejo. V SŽ zdaj pojasnjujejo, da ukinitve kateregakoli nedeljskega vlaka ne načrtujejo.
Poleti ne vozi, jeseni ga znova vpeljejo
"Koroška železniška proga je za regijo in njen nadaljnji razvoj zelo pomembna, saj zagotavlja pomembno povezavo z Mariborom na eni strani in avstrijsko Koroško na drugi. Nedeljski večerni vlak je za veliko dijakov in predvsem študentov, ki se zvečer vračajo v Maribor, izjemno pomemben, poleg tega pa omogoča tudi mobilnost ostalih občanov v regiji," navajajo župani. Gre za vlak, ki iz Maribora proti Prevaljam odrine ob 14.45, nazaj s Prevalj proti Mariboru pa ob 17.36.
V nadaljevanju so zapisali še, da se je v zadnjih letih ob gradnji kolesarskega omrežja pomen proge še povečal, saj pomembno podpira razvoj Dravske kolesarske poti in Štrekne. "Direkcija za infrastrukturo in SŽ so ob podpori regije v zadnjih letih uspele izboljšati ponudbo storitev na koroški progi z vzpostavitvijo sobotnih kolesarskih vlakov med Mariborom in Pliberkom ter dodatne povezave med tednom za potrebe dnevne mobilnosti. Ukinitev omenjene povezave bi pomenila korak nazaj v naših prizadevanjih za odpiranje regije, povečanje mobilnosti in bi postavila uporabnike v nezavidljiv položaj, saj ima celotna proga velik potencial za nadaljnji razvoj," so zapisali. Podporo koroški progi sta izrekli tudi mariborska mestna občina in Mariborska razvojna agencija.
Ukinitev povezave bi pomenila korak nazaj v prizadevanjih za odpiranje regije
S kolesom na vlak in čez mejo
Tudi to poletje vozijo na koroški progi med Mariborom in Pliberkom v sosednji Avstrijo vlaki, na katerih je prostor tudi za kolesa. Poletni kolesarski vlak je plod sodelovanja med Slovenskimi železnicami, direkcijo za infrastrukturo, Regionalno razvojno agencijo (RRA) Koroška in Mariborsko razvojno agencijo. Ob sobotah vozijo štirje pari kolesarskih vlakov. Vse vlakovne garniture omogočajo prevoz dodatnih 15 koles (običajno največ osem koles na vlaku), saj so začasno odstranili del sedežev. Potnikov, ki se podajo na pot s kolesom, je iz leta v leto več. Poletni kolesarski vlak je lani v petnajstih sobotah in praznikih prepeljal 811 potnikov in 431 koles, kar je več kot 100-odstotno povečanje števila prepeljanih koles v primerjavi z letom poprej.
Kolesarjenje spodbuja tudi Štrekna bus, ki je povezal Velenje in Labot (Lavamünd) na avstrijski strani. "Štrekna bus je tridesetsedežni avtobus s prikolico za šestnajst koles. V juliju in avgustu vozi vsak dan, septembra pa ob sobotah in nedeljah. Letošnji novosti sta podaljšanje linije do Velenjskega jezera ter dodaten opoldanski avtobus med Velenjskim jezerom in Mislinjo. V Labotu je mogoč prestop na kolesarki avtobus do Volšperka," pojasnjuje Peter Zajc iz RRA Koroška.
Štrekna bus je lani prepeljal 1182 potnikov in 967 koles. Povezal je tri priljubljene kolesarske povezave: Štrekno, Dravsko kolesarsko pot in kolesarsko pot R10 po Labotski dolini. Avtobusno povezavo omogočajo RRA Koroška, avstrijski Verkehrsverbund in podjetje Nomago v okviru projekta Trans-Borders. Izvaja se v sklopu programa Interreg Srednja Evropa. Med 1. in 14. julijem letos je prepeljal 78 koles.