Da pilotni projekt Koroška demokratična postaja začenjajo ravno ob pravem času, ko je družba v nekakšnem krču, so prepričani v slovenjgraški nevladni organizaciji Raum AU, ki želi skozi neformalna izobraževanja aktivirati, opolnomočiti ljudi za lažjo vključitev v demokratične družbene procese. Privabiti želijo čim širši krog ljudi, v osnovi pa se osredotočiti na mlade. Ker se zdi, da je mladina vedno bolj apatična do vprašanj politike, ki ima pogosto negativne konotacije, se sprašujejo, kako mladim prikazati pestrost političnega polja in možnost spremembe na bolje.
Neodkriti potenciali mladih
"Zavedati se moramo, da so mladi danes veliko večji potencial, kot smo jim pripravljeni priznati. Pogosto jih ocenjujemo kot nezainteresirane, samozadostne, premalo ambiciozne, a takšne jih je naredila družba. Na polje političnega manj vstopajo ravno zaradi politike, v kateri je vse preveč nekega manipuliranja," je prepričan Stane Berzelak, ravnatelj Gimnazije Slovenj Gradec, ki je dolgoletna partnerka projektov Raum AU pri neformalnem izobraževanju mladih. Kot opaža, so mladi prepričani, da sploh nimajo možnosti, da bi jih kdo vzel resno, ta odnos pa se je nedavno izkazal ob izrečenih kaznih mladim protestnikom v Mariboru. "Stali so na razdalji, imeli maske, na transparentu imeli napisano Hočemo v šolo, nato pa dobili kazen 400 evrov. Mislim, da na tak način mladim sporočamo, da niso najbolj zaželen sogovornik," razmišlja ravnatelj.
V takšnih projektih Berzelak vidi priložnost, da lahko mladi dobijo občutek, da se vendarle da kaj narediti: "To je na neki način nujno, saj so mladi prihodnost. Oni so tisti, ki bodo prevzemali vse ključne funkcije v tej državi. Mladi so dober potencial, a kako ga ujeti, je naloga takšnih projektov in civilnih iniciativ, ki bi mladim morale dati občutek, da je njihova participacija vredna, da nekaj pomeni."
Aktiven državljan je pripaden
Rado Carlo Poggi, predsednik Raum AU in vodja projekta, pravi, da Koroška demokratična postaja za zdaj ideja, ki je posledica desetletnega delovanja Raum AU. Zanjo so pridobili sredstva, a želja projektne ekipe je, da se prikaže legitimnost, potreba v slovenskem prostoru in se ta projekt razvije v institucijo, ki predstavlja dodatno ponudbo občanom. Prepričan je, da razvita družba potrebuje tovrsten dinamični prostor v mestni skupnosti, kjer je možnost mentoriranja, sodelovanja in se odvijajo debate, javne intervencije, razstave ...
Aktiven državljan razume, da njegovo življenje niso le njegova hiša, dvorišče in zaposlitev
Program, ki ga financira Active Citizens Fund Islandije, Liechtensteina in Norveške, izvajajo v 15 državah, V Sloveniji je fokusiran na demokracijo in človekove pravice, saj sta ti področji precej nepodprti z drugimi sredstvi. Poggi aktivnega državljana med drugim razume kot nekoga, ki se čuti pripadnega, odgovornega in razume, da njegovo življenje ni le njegova hiša, dvorišče in zaposlitev. Vsebinsko zastavitev nadaljnjih aktivnosti in (kvalitativno) analizo splošnega stanja civilnodružbene aktivnosti v domači občini in v širšem slovenskem prostoru bodo napravili s pomočjo ankete, k izpolnitvi katere vabijo respondente po vsej državi.