Na Ravnah na Koroškem si že dobro desetletje prizadevajo za zgraditev modernega centra za starejše, ki bo vključeval različne oblike skrbi za starejše, tudi domsko varstvo. Načrtujejo ga skupaj s Koroškim domom starostnikov (KDS) Črneče pri Dravogradu. Gre za prvi tovrstni center skupnostnih storitev v Sloveniji, ki naj bi bil vzorčni primer, kako naj bi bila v prihodnosti organizirana skrb za starejše. Gradili bi ga fazno, že letos bi lahko začeli prvo fazo, ki zajema med drugim delno obnovo dvorca (pritličja) in dograditev oziroma gradnjo nove stavbe ob dvorcu.
Ravenski svetniki so na zadnji seji podprli predlog sklepa, da se na KDS Črneče oziroma državo, ki je njegov lastnik, prenese stavbna in lastninska pravica za grad in zemljišča na Javorniku, kjer je načrtovana gradnja omenjenega centra za starejše. To je namreč med pogoji, da lahko črneški dom kandidira na aktualnem razpisu ministrstva za delo.
Od stanovanj do skrbi za starejše
Gradnja centra skupnostnih storitev KO-RA na Ravnah ima že dolgo brado. Občina je že leta 2009 s KDS Črneče podpisala pismo o nameri za vzpostavitev organizacijske enote na Ravnah, a se je zapletalo pri državnem razpisu oziroma denarju. Tudi možnih lokacij, kjer bi ga lahko zgradili, je bilo v tem času več. Nazadnje so na ravenski občini sprejeli odločitev, da se center za starejše uredi na območju gradu Javornik, ki že več let neslavno propada in kazi podobo mesta. Spomnimo, da je bilo to območje sprva v zasebni lasti, zasebni investitor je tam načrtoval stanovanjsko gradnjo, a se ta tudi zaradi zahtev spomeniškega varstva ni uresničila. Leta 2017 je dvorec skupaj s pripadajočimi zemljišči kupila ravenska občina, ki tam zdaj načrtuje vsebine za starejše.
Za dnevne oblike varstva oziroma začasnih namestitev za starejše bi uredili po 20 postelj
Po prvi še druga faza - dom starejših
Tudi sredstva za drugo fazo na občini pričakujejo od države. Računajo na denar, ki ga bo namenila gradnji petih domov za starejše na območju Slovenije. V drugi fazi bi gradili institucionalni del oziroma dom starejših. Investicijo ocenjujejo na sedem do osem milijonov evrov. Tudi za drugo fazo so projekti že pripravljeni, arhitektka je Maruša Zorec (Arrea Arhitektura). "Vse je tudi že usklajeno z mariborsko enoto Zavoda za varstvo kulturne dediščine, saj je grad pod kulturnospomeniškim varstvom," razlaga Rožen. Cilj občine in tudi KDS Črneče je, da bi se gradnja obeh faz začela hkrati, in sicer najpozneje v letu 2021. Naložba bi bila potem zaključena v dveh letih.
Center KO-RA bo druga enota črneškega KDS. Zagotavljali bodo kaskadnost storitev - od začasnih oblik varstva do pomoči na daljavo, e-oskrbe, svetovanja za ravnanje pri demenci, začasnega varstva in tudi institucionalnega varstva.
Dolge vrste za koroške domove
Na Koroškem so trije domovi starostnikov: KDS Črneče pri Dravogradu s poslovno enoto Slovenj Gradec, Dom starejših na Fari na Prevaljah in zasebni dom s koncesijo Dom Hmelina v Radljah ob Dravi. Skupno razpolagajo s 697 posteljami in v vseh primanjkuje prostora oziroma postelj.
V KDS Črneče imajo v evidenci več kot 400 prošenj (v letošnjem letu 122) za domsko varstvo. "Takoj bi namestitev potrebovalo deset prosilcev," pravi Manca Štrigl Javornik. Običajno jo lahko ponudijo v treh do šestih mesecih. V slovenjgraški enoti imajo v evidenci 327 vlog, od tega jih je aktualnih 25 do 30. Čakalna doba je okoli pol leta. V Domu starejših na Fari imajo 352 prošenj za sprejem, takoj bi jih lahko sprejeli 30. V radeljskem Domu Hmelina imajo v evidenci 201 prošnjo za sprejem ali premestitev v institucionalno varstvo, okoli 20 je aktualnih. "Povprečna čakalna doba za sprejem v dom je od 14 dni do pol leta, lahko tudi dlje," pojasnjuje direktorica Silva Duler. V vseh domovih se najdlje čaka na enoposteljno sobo, lahko tudi več kot eno leto.