SPOT svetovanje Koroška (ALP Peca, d.o.o., Podjetniški center Slovenj Gradec, d.o.o., RRA Koroška, d.o.o.) podjetnikom ponuja izobraževanja, informiranja, organizira oglede dobrih praks in čezmejno sodelovanje. Podjetnik dobi vse na enem mestu - svetovanje, informacije, pomoč pri reševanju težav in izobraževanja, delavnice o računovodstvu, marketingu, uporabi digitalnih orodij, kako pristopiti k strankam in podobno.
"Vse to so takšne storitve, znanja, ki jih podjetniki potrebujejo. Tu so potrebe, interesi, tega se podjetniki vedno bolj poslužujejo. Izpostavil bi oglede primerov dobrih praks, ki jih organiziramo štirikrat na leto. Po navadi izberemo skupino ljudi, podjetnikov z različnih področij, enkrat za lesarstvo, kovinsko industrijo, polimere, turizem, takrat poiščemo dobre prakse v bližini, v Sloveniji ali pa čez mejo," je povedal David Valič, direktor Podjetniškega centra Slovenj Gradec. Da na tak način vidijo, kje delajo dobro, kje so že korak ali dva naprej, da obstajata potencial in možnost odpiranja poslovnih priložnosti, še pojasnjuje Valič.
Kako do javnih razpisov, spodbud, subvencij, garancij, povratnih in nepovratnih sredstev ...
Za dodaten zagon
Pri SPOT svetovanje Koroška podjetnike tako skušajo med seboj povezati in jim priskrbeti morebitna sodelovanja. V letošnjem letu so si v Mariboru ogledali montažne hiše Richter. Ogledali so si proizvodnjo, tehnologijo in prostore. Podjetniki s področja lesarstva so tako videli, kaj se da, slišali so njihovo pot, izvedeli, kako so se razvijali. "Marsikomu takšna stvar da dodaten zagon, voljo za to, da naredijo ključne korake, sprejmejo odločitve ali pa vztrajajo pri tistih ciljih, ki so si jih zadali," razmišlja Valič.
Tudi Regionalna razvojna agencija (RRA) za koroško regijo v zadnjih letih veliko pozornosti namenja podjetniškim podpornim projektom. Med pomembnejše že celo desetletje spada Mrežni podjetniški inkubator Koroška (MPIK). Njegova zgodba se je začela z izgradnjo infrastrukture, ki je bila vzpostavljena v sodelovanju s štirimi koroškimi občinami - Dravogradom, Radljami ob Dravi, Ravnami na Koroškem in Slovenj Gradcem. RRA Koroška je prevzela vlogo vsebinskega upravljavca MPIK in tako trenutno ponuja približno 4000 kvadratnih metrov pisarniških in proizvodnih prostorov. V njih je od leta 2010 pa do danes svoje mesto našlo že 122 podjetij. Med njimi so tako regionalno usmerjena kot tudi inovativna in globalno usmerjena podjetja. Trenutno prostore MPIK najema 39 podjetij - njihovi prihodki so v letu 2018 znašali približno 6,7 milijona evrov, zaposlovala pa so 78 ljudi.
Boniteta, e-bolniški list ...
Tudi v naslednji finančni perspektivi bo podjetništvo podprto z najrazličnejšimi storitvami, brezplačnimi izobraževanji, poslovnimi conami, infrastrukturo in podobnim. Vodja javnega razpisa SPOT svetovanje Ida Praček prav tako ugotavlja, da je še veliko prostora za izboljšave pri sodelovanju med institucijami, čeprav te na Koroškem sodelujejo bolje kot v drugih regijah.
"V vsaki instituciji bomo določili ključnega človeka, ki bo skrbel za stik med nami, da bomo tako podjetnikom lahko omogočili celostno svetovanje," je povedala Ida Praček. Govorili so še o izzivih, kako lahko normiranec pridobi sredstva iz javnih virov - v predlanskem letu se je namreč začel postopek, da tudi normiranec dobi bonitetno oceno na Ajpesu, te pa so pogoj, da se lahko prijavi na nekatere razpise za javna sredstva. "To je ena izmed ključnih stvari, ki jih mora vedeti vsak normiranec, da lahko pridobi bonitetno oceno. Za podjetnike je zelo pomembno tudi, da ministrstvo za javno upravo pol leta skupaj z ZZZS vzpostavlja e-bolniški list. To bo večja novost, to bo obsežno delo za vse institucije, tudi za računovodje. S 1. januarjem naj bi e-bolniški list nadomestil dosedanjega papirnega, januar 2020 pa bo prehodno obdobje," je povedala.