Zatišje zaradi koronavirusa so v minulih mesecih občutili tudi študentje, zdaj pa so ponovno poprijeli za delo, ki pa ni nujno študijske narave. Trinajst študentk in študentov prostovoljcev se je namreč zbralo na Vasi v Radljah ob Dravi in pomagalo pri delu na kmetiji Brezovnik. Razdelili so se v dve skupini, trije so ostali na kmetiji, kjer so popravljali ograje, preostali pa so na strmem terenu, po katerem se bodo kmalu pasle telice, kosili, čistili teren in naredili ograjo.
Prav je narediti nekaj za domačine
Tovrstno delo je nekoliko drugačno od tistega, ki ga je vajen, ugotavlja študent Avguštin Erdelji. "Vedno ko se peljem na Koroško in gledam bregove, si mislim, no, vsaj nekdo je bil pameten in je šel v breg. Na ravnini pa samo prekladaš stvari. Tukaj je izredno lepo, smo na bregu, gledamo v dolino, takšnih razgledov mi nimamo. Dokončati moramo ograjo, pokositi, za druga dela še ne vem, niso mi še naročili," je povedal Erdelji, ki prihaja iz Beltincev. Meni, da je prav, da naredijo nekaj za domačine.
Delavcev prej ni bilo mogoče dobiti, delo pa ne more več čakati
Delo je težko, a pomagajo z veseljem
"Razmišljali smo, kako bi lahko prispevali k družbi. Zavedamo se, kako težko je delo na kmetijah in na podeželju ter kako pomembna je samooskrba. Vzpostavili smo stik s kmetijskim ministrstvom in usmerilo nas je na kmetije, ki potrebujejo pomoč. Nikogar ne silimo. Kdor ima čas, voljo in željo, pomaga," je povedal predsednik ŠOUM Dejan Glazer.
Kmetje potegnili krajši konec
"Korona je izpostavila slabo povezanost prehranjevalne verige, izkoriščanje trgovcev po vertikali. Kmetje smo spet potegnili krajši konec, ves koronski denar so pretransformirali na mestne obrate, na trgovino. Na primer subvencije za izpad dohodka: najprej je bilo rečeno, da bo 167 evrov na glavo živine, kasneje le 100. Istočasno je cena za kilogram mesa pri mesarju padla za 20 centov. Iz tujine uvažamo ogromne količine hrane vprašljive kakovosti. Vemo pa, koliko primerov salmonele se je pojavilo v zadnjem času. To ne more biti povezano s čim drugim kot s tem, da je hrana prepoceni," je povedal Matej Brezovnik, ki ima trenutno 190 glav živine.
Ponosni na angažma
"Zadnje čase študente prikazujejo v nekoliko drugačni luči, prisotno je mišljenje, da študentje ne delamo radi, da imamo večinoma v rokah le telefone, da smo nenehno ob računalnikih. Mislim pa, da ravno takšne akcije izkazujejo, da študentje nismo takšni, da radi priskočimo na pomoč tistim, ki jo potrebujejo," je povedal Glazer.