Treningi starševstva na Koroškem: Kritika zatira, pohvala spodbuja

Jasmina Detela
27.11.2021 06:00

"Všeč mi je pozitiven pristop k vzgoji, da opaziš dobro in spregledaš oziroma ignoriraš stvari, ko želijo otroci na negativen način vzbujati pozornost," pravi ena od udeleženk programa Neverjetna leta, ki zmanjšuje vedenjske težave otrok.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Z lepo besedo in mirnim glasom se da ogromno narediti tako v družini kot na sploh. Fotografija je simbolična

Igor NAPAST

Otrok z različnimi vedenjskimi motnjami, kot so agresivnost, izbruhi jeze, je vedno več. Zanje je dobrodošla pomoč že v predšolski dobi, da je kasneje v odraščanju morebiti manj težav v luči nezaželenega vedenja. Ena od preventivnih možnosti so delavnice Neverjetna leta, kjer lahko starši pridobijo znanje, kako pomagati otroku, da bo socialno in učno bolj učinkovit in uspešen.

V šoli težave postanejo bolj opazne

Na Koroškem v organizaciji tamkajšnjega centra za socialno delo (CSD) in zadnje leto tudi centra za družine, ki deluje v okviru slovenjgraškega javnega zavoda Mocis, že od 2015 izvajajo program Neverjetna leta - treningi starševstva. Namenjen je staršem, učiteljem in vzgojiteljem, doslej ga je v 14 skupinah obiskovalo okoli 110 udeležencev. Prva leta so delavnice potekale na Ravnah na Koroškem, zadnja tri pa tudi v Slovenj Gradcu. Namenjene so staršem otrok s težavnim vedenjem, starih od tri do osem let. Novost letošnje jeseni je, da so jih organizirali tudi za starše otrok v starosti od 8 do 12 let. "Pri svojem delu srečujemo več staršev, ki imajo težave s šolskimi otroki, v predšolskem obdobju je odstopanj manj. V šoli težave postanejo bolj opazne, saj morajo biti otroci bolj pri miru, opraviti morajo naloge in se učiti, tega v vrtcu ni. Vsi starši, ki imajo 'težavne' otroke, se lahko vključijo v program in na ta način dobijo podporo sami zase ter usmeritve in principe, kako naj ravnajo s svojimi otroki," vabi Sonja Tiršek iz CSD Koroška.

Sonja Tiršek, CSD Koroška, ena od voditeljic programa

Jasmina Detela

Nove skupine bodo oblikovali v začetku prihodnjega leta. Tirškova je tudi strokovna delavka v dveh skupinah od treh, ki potekajo ta čas (od septembra do januarja), po dve na Ravnah (za mlajše in starejše otroke) in ena v Slovenj Gradcu (za mlajše otroke). Poleg nje jih vodijo še Patricija Petrič, Katarina Orešnik in Veronika Pesičer. Delavnice izvajajo enkrat na teden po tri šolske ure, v vsaki je lahko do 12 staršev, za eno skupino izvedejo do 18 srečanj. V Slovenj Gradcu organizirajo tudi varstvo otrok.

Na treningih se starši učijo, kako pristopiti k otroku in zgraditi dober odnos z njim, izboljšati razumevanje otroka in kako z njim ravnati. Odpirajo različne teme in si ogledajo videoposnetek situacij, tako tudi lažje prepoznajo svoje napake. Igrajo vloge, da se lažje vživijo v situacije, ki se dogajajo otroku, in iščejo rešitve ter opravijo domače naloge. Tako pridobljeno znanje se razlikuje od tistega, ki ga pridobimo iz knjig ali revij.

Neverjetna leta - treningi starševstva. Vsak udeleženec prejme tudi knjigo.
 

Mocis

"Dragocenost je tudi v tem, da se starši med seboj družijo in si izmenjajo izkušnje. Pridobijo veliko idej, kako naj ravnajo v določenih situacijah," pojasni Tirškova. Poudarjajo tudi samoregulacijo čustev, saj imajo otroci z motnjo koncentracije in pozornosti nemalokrat težave s samouravnavanjem čustev. "Veliko je usmeritev za starše, da se najprej naučijo, kako naj sami ravnajo v kriznih situacijah, in potem to pokažejo otrokom. Učimo se tudi uporabljati besede, da prepoznajo čustva. Vsa čustva so dovoljena, prav je, da se jih zavedamo in ubesedimo ter se naučimo, kako ravnati, kadar smo žalostni, jezni ... Pomembno je tudi, da smo starši usmerjeni k pozitivnim stvarem, da pohvalimo in poudarimo, kar otrok naredi prav, saj bo pozitivno raslo, kritika oziroma kritičnost pa lahko zatira. To je konkreten preobrat, ki ga mora vsak posameznik narediti v glavi," svetuje Tirškova.

Več možnosti za rešitev vzgojnega problema

Pozitivne premike v družini in v odnosu do otrok opažajo tudi udeleženci tedenskih srečanj. Lei Vornšek Pejovnik je bilo najbolj všeč druženje s starši in izmenjava izkušenj ter spoznanje, da se večina staršev sooča s podobnimi težavami, da so drugi malčki prav tako navihani. "Zelo dobrodošla je izmenjava mnenj, kako se drugi lotevajo kakšnega izziva. Pri reševanju nekega vzgojnega problema je še več drugih možnosti, kot da se z otrokom prerekaš."

"Srečanja obiskujeva oba z možem. Pri nas se že po nekaj obiskih vidi napredek v odnosu do otroka in do sebe kot starša in partnerja. Je bilo pa treba najprej sprejeti, da imamo težavo pri vzgoji in odnosu z otrokom. S treningom starševstva sem spoznala, da se z lepo besedo in mirnim glasom da ogromno narediti. Všeč mi je tudi, da sem začela na sebe gledati drugače, ne več le v luči, da moram biti vedno popolna mama, da lahko kdaj pa kdaj naredim tudi napako, saj je vzgoja otroka tek na dolge proge," je povedala Marija Skaza iz Dravske doline. "Vsi nosimo bremena iz svojih matičnih družin in želimo, da neprimerni vzorci odpadejo. Program je super, saj osvetli marsikatero težavo v odnosu do otroka, za katero sami ne vemo in jo lahko potem, ko jo prepoznamo, tudi rešimo. Bolj sem pozoren na otrokove potrebe," ugotavlja Žiga Berložnik.

Andreja Lenart, mama štirih otrok, tedenska srečanja obiskuje skupaj z možem. "Všeč mi je pozitiven pristop k vzgoji, da opaziš dobro in spregledaš oziroma ignoriraš stvari, ko želijo otroci na negativen način vzbujati pozornost. Poskrbljeno je tudi za varstvo mlajših otrok, kar se mi zdi zelo pozitivno. Hčerka v igralnici zelo uživa, kar je dobro za naju z možem in za njo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta