Kakšna je koroška družbena realnost, vemo. Regija je odmaknjena od centra, število prebivalcev je komajda še nad 70 tisoč in vztrajno pada. Od leta 1999 do 2018 se je število Korošcev zmanjšalo s 74.012 na 70.603, opazen je tudi trend staranja prebivalstva.
{embed_youtube}https://youtu.be/kNeqHHt4ZeE{/embed_youtube}
Gospodarstvo ima nekaj velikih uspešnih igralcev in izvoznikov (prvih deset zaposlovalcev zaposluje okoli 4000 ali četrtino zaposlenih v gospodarstvu regije in ima tudi najvišje prihodke), živa sta podjetništvo in obrt, trudi se hribovsko kmetijstvo.
Pogovor z gosti
Kako priti v situacijo, da bi položaj regije še izboljšali, s čim bi dali dodatni impulz gospodarstvu, ki ga nujno potrebuje, tudi po tem, ko se iz regije poslavlja še en večji gospodarski igralec, to je farmacevt Lek? Še nedolgo nazaj je napovedoval razvojni korak, na Prevaljah je zgradil tudi proizvodno halo, a nato spremenil odločitev. Bo tukaj vskočil TAB? In če, s katerim produktom? Ga bo država pri tem spodbudila? Kaj lahko pričakujemo v prihodnosti od regije, obdane z gozdovi in ostalimi naravnimi danostmi? O tem in drugih vprašanjih se pogovarjamo z gosti.
Aktualni izzivi regije
Kako bo selitev proizvodnje podjetja Lek s Prevalj vplivala na gospodarstvo in ljudi iz regije?
Kakšen je potencial podjetja TAB Mežica na področju novih tehnologij - izdelave litij-ionske baterije?
Kdaj lahko Koroška v resnici pričakuje izgradnjo tretje razvojne osi in v več smeri, ne le proti Ljubljani?
So priložnosti z gozdom obdane in naravno mične Koroške kot regije z obmejno lego dovolj izkoriščene?