Mlada Slovenjgradčanka Vivijana Rogina že od mladih nog ve, kaj bo v življenju postala. Glasbene ustvarjalnosti je bilo v družini na pretek. Ob mami Almiri, ki je profesorica glasbe in igra klavir, dedku trobentaču in očetu Borisu, ki rad poje, se je glasba že v njenem otroštvu globoko zasidrala v njen vsakdan. Poskusila je različne instrumente, od flavte do klavirja. Pri petih letih jo je mama peljala na sprejemni izpit za klavir, a si je pred preizkušnjo premislila in je opravila izpite za violino.
Z leti je postala zelo nadarjena glasbenica, zdaj zaključuje študij violine na ljubljanski akademiji za glasbo. Njena velika želja je, da bi si lahko kupila res dobro violino. Zbiranja denarja se je lotila zelo inovativno, za pomoč je ljudi dobrega srca zaprosila preko platforme Airfunding.net, razmišlja pa tudi o organizaciji različnih manjših koncertov v rodnem Slovenj Gradcu in drugje.
Vsestranska umetnica
"Tik pred sprejemnim izpitom na velenjski glasbeni šoli sem mami rekla, da ne bom igrala klavirja. Ne vem zakaj, enostavno me je bolj privlačil zvok violine. Nekaj zaslug ima tudi moj starejši brat Aleksander, ki prav tako igra violino. Bila mi je noro všeč, ko sem ga poslušala igrati. Včasih sem si jo sposodila, igrala po njenih strunah in si izmišljala skladbe," se spominja danes 22-letna študentka, ki je bila v doseganju svojega cilja postati vrhunska violinistka do sebe precej neizprosna.
Nastopa doma in v tujini
Vivijana je glasbeno pot začela s petimi leti na velenjski glasbeni šoli, pri Danici Koren. Izobraževanje je nadaljevala na ljubljanskem konservatoriju za glasbo in balet, pri Tatjani Špragar, letos pa zaključuje študij violine na ljubljanski akademiji za glasbo, pri rusko-slovenskem violinistu Vasiliju Meljnikovu. Koncertira v različnih komornih zasedbah, prireja solistične recitale, igra v orkestrih, kot so Simfonični orkester RTV, Cantabile, Crescendo, SFK simfonični orkester v Celovcu. Koncertirala je že v Franciji, Nemčiji, na Kitajskem, Japonskem, v Italiji, Belgiji ... Leta 2016 je z orkestrom Cantabile izvedla Sarasatejev Zigeunerweisen, leto pozneje pa zmagala na tekmovanju Concorso Salieri v Italiji. Letos je med drugim v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma izvedla Koncertno polonezo Henryka Wieniawskega z orkestrom Cantabile. Ves čas se tudi dodatno izobražuje na različnih masterclassih po Evropi, in to pri najvidnejših violinistih, kot so Christophe Poiget, Igor Ozim, Wonji Kim Ozim, Nanežda Tokareva, Sihana Badivuku, Tanja Becker-Bender, Martijn Vink ...
Kjer je želja, je pot
Izposojen ima tudi lok za violino, a ga lahko odkupi. Stane 7000 evrov. Doslej je zbrala dovolj denarja, da lahko poravna prvi obrok v višini 1600 evrov. Prispevali so povečini sokrajani in za prostovoljne prispevke se jim iskreno zahvaljuje. "V mojem srcu igra veliko veselje, da si ljudje želijo kulture, glasbe, da so me pripravljeni podpreti kot glasbenico. To mi je odprlo pot do novih idej, hkrati pa me je navdalo z upanjem, da vendarle lahko prebrodim stisko z denarjem in živim svoje sanje," je optimistična mlada violinistka, ki že snuje načrte, kako zbrati denar še za novo violino.
Instrument predstavlja glasbenika, je njegov kapital