Planinsko društvo (PD) Mežica organizira jutri, v soboto, že 35. tradicionalni zimski pohod na Peco, na katerem pričakujejo med 400 in 500 udeležencev. Društvo je danes objavilo zadnje napotke planincem o poteku pohoda, ki se začenja v Mitneku, od koder je pri vzponu potrebno slediti markacijam proti Domu na Peci in nadalje proti vrhu priljubljenega koroškega dvatisočaka. Cesta do Mitneka je iz Črne normalno prevozna. Pohod je prostega značaja, dodajajo.
Vzpon na pohodu bo po ustaljeni smeri, torej po grebenu, zavarovana smer bo zaprta, zaprta je tudi smer Topla (zaradi podora). Pohodnike bodo spremljali tudi gorski reševalci, vodniki PZS in gorska enota policije. Razmere na gori so zimske, pot je deloma poledenela, priporočajo uporabo derez in pohodnih palic. Predvidoma bo vreme sončno. Cesta do parkirišča Jakobe je sicer splužena in posuta, a vseeno priporočajo tudi verige zaradi poledenelih odsekov; bolj smiselno izhodišče za začetek je torej Mitnek oziroma karavla pod Peco.
Koča bo seveda odprta, za toplo hrano in pijačo bodo poskrbeli, napoveduje predsednik PD Mežica Andrej Mlinar. Planincem bodo tako ponudili golaž s polento, pasulj, gobovo juho, žgance, štruklje in štrudl. Tako hladne kot tople pijače bo v ogreti koči dovolj, možne so tudi nočitve.
Nepozabno, a varno
Obisk slovenskih gora je lahko nepozabna izkušnja, ki pa mora biti v prvi vrsti varna, poudarjajo v Planinski zvezi Slovenije. "V duhu skupne odgovornosti deležniki iz vrst slovenskega turizma ter planinskih, vodniških in reševalnih organizacij, odgovornih za varnost v gorah, krepijo sodelovanje za izboljšanje trendov na področju odgovornega in varnega obiskovanja gorskega sveta. Na dogodku Izzivi turizma na področju varnosti v gorah, ki je 1. februarja potekal v sklopu sejma Alpe-Adria, so predstavniki ključnih institucij predstavili trende in svoj pogled na potrebne spremembe. Med drugim so izpostavili potrebo po zanesljivem in dostopnem osrednjem viru informacij, prilagojenih potrebam obiskovalcev gora, v angleškem jeziku," so sporočili iz PZS. Posebno pozornost želijo partnerji posvetiti dialogu s turističnimi delavci na terenu - delavci v turistično-informacijskih centrih, na recepcijah in pri ponudnikih nastanitev in tako naprej. Pogosto imajo namreč prav ti največ neposrednega stika s turisti, zato je njihovo izobraževanje in osveščanje ključnega pomena.