Če ob jutrih sledite vremenski napovedi in denimo po radiu poslušate temperature po Sloveniji, ste gotovo zaznali, da je Slovenj Gradec pogosto najhladnejše mesto med naštetimi slovenskimi mesti ali celo najhladnejši. Danes zjutraj ob 8. uri na primer, ko sicer ni bilo povsem tipično zimsko jutro, je bilo v Slovenj Gradcu minus 6 stopinj, na Ravnah pa v tem času minus 3,3 stopinje.
Zakaj je pravzaprav Slovenj Gradec hladnejši, kateri dejavniki vplivajo na to dejstvo, smo preverili pri Agenciji RS za okolje (Arso). Merilno mesto je pravzaprav v Šmartnem pri Slovenj Gradcu, tako da temperature merijo na tej lokaciji, se pa v medijih uporablja kar Slovenj Gradec.
Povprečna referenčna letna temperatura zraka v Šmartnem pri Slovenj Gradcu po podatkih Arso narašča. V obdobju od 1961 do 1990 je bila 7,7 stopinj, v obdobju od 1971 do 2000 je bilo povprečje 8 stopinj, v obdobju od leta 1981 do 2010 pa še pol stopinje več, torej 8,5 stopinje. V prvem obdobju je bil denimo najtoplejši julij s povprečno temperaturo 17,6 stopinje.
Meteorološko postajo v Šmartnem so postavili julija 1949, ko je prenehala delovati postaja v Dravogradu. Na sedanji lokaciji pa je od leta 1994.