Mnogi lastniki gozdov že sekajo drevesa, ki jih bodo poskušali prodati na letos že 15. licitaciji vrednejših sortimentov lesa, največji v srednji Evropi. Nekaj tovornjakov hlodovine so že pripeljali na novo lokacijo v Pameče pri Slovenj Gradcu, kjer je ob glavni cesti na voljo okoli osem hektarjev veliko zemljišče. Ta čas je največja težava razmočen teren, posledično sta že nekaj tednov okrnjena sečnja in spravilo hlodov iz gozdov. V Pamečah so zato za nekaj dni zadržali razvrščanje že pripeljanih hlodov.
Letos sicer prav zaradi te težave in dvomov posameznih lastnikov gozdov, da bo zaradi epidemije novega koronavirusa povpraševanje kupcev morebiti slabše kot minula leta, pričakujejo nekoliko manj lesa kot lani, ko je bila licitacija rekordna in so zbrali 6620 hlodov v skupni izmeri 6969 kubičnih metrov. Jože Jeromel iz Društva lastnikov gozdov Mislinjske doline, ki dogodek organizira skupaj z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije in ob pomoči Zavoda za gozdove Slovenije, pravi, da kupci že izražajo precejšnje zanimanje. "Če bo na voljo konkretna količina lesa, bo tudi kupcev dovolj," je prepričan.
Ponekod težave s spravilom
Pred novim letom so prodajalci pripeljali okoli deset kamionov hlodov z Vrhnike, iz Kočevja, Sevnice, dva tudi iz okolice Slovenj Gradca. Večina pripeljane hlodovine je že označena in razvrščena, nekateri hlodi pa so zaradi razmočenosti terena ostali zloženi na kupu. "Zanimanje je dobro, sicer manjše kot minuli dve leti, ki sta postregli z rekordi na vseh področjih. Mokro in toplo vreme je precejšnja ovira, saj je teren razmočen in so težave s spravilom lesa iz gozda do kamionske ceste," razlaga Jeromel, ki nekaj več zanimanja za dražbo pričakuje zato, ker je dnevni trg lesa slabo deloval, saj so bile cene v drugi polovici leta precej nizke.
Magnet za kupce je že sama količina
Najmanj štiri kamione hlodovine pričakujejo tudi iz sosednje Avstrije, hrvaškega lesa pa letos verjetno ne bo. "Tudi naši lastniki gozdov so malo skeptični. Bojijo se, da kupci zaradi epidemioloških razmer ne bodo mogli priti in da se les ne bo dovolj dobro prodal. Že ves čas jih mirimo, da kupci izražajo zanimanje. Kličejo predvsem tujci - Italijani, Avstrijci in Nemci. Tovrstnega kvalitetnega lesa na trgu ni, podjetja pa ga potrebujejo za proizvodnjo. Če bo na voljo konkretna količina hlodovine, bo tudi kupcev dovolj. Prav količina jih privabi, saj to omogoča širok izbor asortimentov," je prepričan Jeromel.
Napovedujejo lepe primerke
Letošnja ponudba je dobra, doslej so pripeljali predvsem gorski javor, hrast in smreko. Lastniki gozdov napovedujejo tudi nekaj zelo lepih primerkov, ki dosegajo visoke cene. Lani se je na prvo mesto uvrstil hlod iz snežniških gozdov v lasti družine Helene Jaksetič iz Pivke, kupec iz Nemčije je zanj odštel 29.161,52 evra, na zahodnem Pohorju pa je bil posekan prav tako gorski javor, odpeljal ga je kupec iz Italije. Zanj je odštel 29.129,60 evra, zrasel pa je na kmetiji Temnikar v lasti domačina Srečka Bricmana.
Hlodovino bodo v Pamečah - pri iskanju lokacije je na pomoč priskočila slovenjgraška občina (lani je potekala v Podgorju pri Slovenj Gradcu) - zbirali do 18. januarja. Med 25. januarjem in 4. februarjem so predvideni ogledi kupcev. Rezultati licitacije bodo znani 18. februarja, ko bo tudi dan odprtih vrat, ki ga bodo letos morebiti raztegnili na več dni.
V Mežiški dolini skromen odziv
V Mežiški dolini je odziv lastnikov gozdov letos nekoliko skromnejši. Franjo Štern, revirni gozdar, ki pomaga lastnikom prepoznati visokokakovosten les: "Odziv je nekoliko manjši tudi zato, ker sortimentov oziroma kvalitetnih drevesnih vrst počasi zmanjkuje. Nekaj dreves se je v preteklih letih že posekalo, problem so tudi naravne ujme, vetrolom in podlubniki. Nekateri lastniki, ki razpolagajo z večjimi površinami gozda, pa se manj odločajo za sodelovanje. Že sicer posekajo večje količine in jim teh nekaj hlodov ne predstavlja takšnega zaslužka kot lastnikom, ki razpolagajo z manjšimi površinami." Les že pripravljajo za odvoz, ki bo opravljen predvidoma prihodnji teden. "Letos bo predvidoma en kamion z okoli 30 do 35 kubičnimi metri lesa, lani so bile količine bistveno višje, okoli 100 kubičnih metrov."
Spomnimo, da je hlode lani pripeljalo kar 865 lastnikov, skupno skoraj dvakrat več hlodovine kot leto poprej. Kupci so lahko izbirali med 6620 hlodi oziroma 6969 kubičnimi metri lesa. Najvišje cene je znova dosegel gorski javor rebraš. Visoke cene so dosegle tudi druge drevesne vrste (macesen, oreh, veliki jesen ...).