"Minuli ponedeljek je v garaži v kraju Motta di Livenza v italijanski pokrajini Veneto odjeknila eksplozija. Pri odstranjevanju vžigalnika granate se je poškodoval 19-letni študent, zbiratelj vojnih ostankov iz druge svetovne vojne. Hudo poškodovano roko so mu v bolnišnici uspeli delno rešiti. Policistom je povedal, da naj bi granato kupil na sejmu vojaške opreme v Mariboru," danes pišejo Primorske novice. Sprva so ugibali, da bi 19-letni A.B. granato, ki je dan kasneje eksplodirala v njegovi garaži, lahko kupil na srečanju zbiralcev stare vojaške opreme in drugih starin v Šempetru pri Gorici, a se je kasneje izkazalo, da so bila ugibanja napačna. Spletni portal Tribuna Treviso, povzemajo pa ga Primorske novice, poroča, da naj bi 19-letnik, sicer strasten zbiratelj vojaške opreme in ostankov iz druge svetovne vojne, granato kupil na enem od tovrstnih sejmov, ki se je odvijal v Mariboru.
Na sejem prepovedano prinašati eksplozivna sredstva
Vodja prireditve v Šempetru Egon Valantič je konec minulega tedna povedal, da je za dogodek v kraju Motta di Livenza v italijanski pokrajini Veneto slišal, a da ga ne more komentirati, dokler ga glede sejma uradno ne vprašajo italijanski varnostni organi. “Na naš sejem je prepovedano prinašati eksplozivna telesa, kar pomeni, da razstavljene granate niso polne eksploziva, ampak prazne. So le ostanki vojn iz železa in ne eksplozivna sredstva,” je po poročanju Primorskih novic povedal Valantič. “Zbiratelji so za to, kar morda počnejo na parkiriščih ali kje drugje izven sejma, odgovorni sami. Če bi nekdo na sejem prinesel neeksplodirano granato, bi s tem ogrozil sebe in ostale udeležence sejma," je dodal.
Poveljnik državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi Darko Zonjič je po poročanju Primorskih novic dejal, da “navadno zbiratelji ostankov prve in druge svetovne vojne ne izbirajo sredstev, opreme, orodja, da odprejo eksplozivno sredstvo. Očitno jih žene adrenalin in se brez strahu - tudi zaradi nepoznavanja tveganja - lotijo odstranjevanja vžigalnika”.