Za Viktorja Orbána, avtokratskega predsednika madžarske vlade, se petnajsto leto neprekinjenega vladanja naši vzhodni sosedi ne bi moglo začeli slabše. Ob vse slabši gospodarski sliki in trajnem odvzemu milijarde evrov evropskega denarja, ki je bil v minulih letih glavni vir bogatenja njegovih sorodnikov in prijateljev, ga je najresnejši izzivalec doslej, Péter Magyar, ki od lanskoletnega vstopa na politični parket doživlja meteorski vzpon, v novoletnem nagovoru pozval k predčasnim volitvam že aprila letos. Redne parlamentarne volitve so predvidene na pomlad prihodnje leto.
"Zaradi vašega neprimernega načina vladanja je Madžarska postala najrevnejša in najbolj korumpirana država v EU. Omogočili ste bogatenje svoje družine in ministrov. Vaš prijatelj iz otroštva je z vašo pomočjo postal milijarder. Tega je zdaj dovolj. Državljanke in državljani pravijo: dovolj je! Naj bodo predčasne volitve. Sklicati jih je treba na najzgodnejši možen datum, saj država ne sme več izgubljati priložnosti. Madžari in Madžarke nimamo več časa." S temi besedami je Magyar, ki je bil še pred enim letom član Orbánovega kroga privilegirancev, preko svojega kanala na omrežju YouTube nagovoril prebivalke in prebivalce naše vzhodne sosede. Nagovor je v zgolj v dnevu in pol na družbenih omrežjih zabeležil dva milijona ogledov. Slednje tistih, ki podrobneje spremljajo dogajanje na Madžarskem, ne preseneča.
Porazil opozicijo, najeda Fideszovo bazo
Magyar že več kot devet mesecev s svojim populističnim pristopom odpiranja perečih tem na potovanjih po državi vztrajno nabira podpornike. Tako je le dva meseca po prevzemu stranke Tisza na lanskih junijskih volitvah, katerih zmagovalka je bila sicer Orbánova Fidesz, a z najslabšim rezultatom v zgodovini evropskih volitev dobil 29-odstotno podporo in sedem evroposlancev. Že takrat je bilo jasno, da je povsem porazil opozicijo, ki v vseh letih Orbánove vladavine ni bila sposobna oblikovati zmagovalnega programa in brez fige v žepu izpeljati skupnega nastopa na parlamentarnih volitvah. Konec leta pa so skoraj vse javnomnenjske raziskave, razen redkih provladnih, zabeležile, kar je bilo v minulem desetletju in pol nepredstavljivo. Magyarjeve Tisze ne podpirajo le nekdanji volivci opozicije, temveč na njegovo stran, po pojasnilih analitikov javnomnenjskih raziskav, stopajo že tudi dosedanji volivci Fidesza. Tako je Median decembra izmeril, da bi Tiszo v primeru volitev podprlo 47 odstotkov vprašanih, Fidesz 36 odstotkov vprašanih.
Upadanje podpore Fideszu je posledica več dejavnikov. Poleg vpletenosti fideszovcev v pomilostitev v pedofilski aferi - odstopiti sta morali tako predsednica države Katalin Novak kot Judit Varga, nekdanja pravosodna ministrica in Magyarjeva nekdanja soproga, je slednji začel z objavo zvočnih posnetkov razkrivati koruptivna dejanja Orbánovega kroga najtesnejših sodelavcev in posledice, ki se kažejo na javnem dobrem. Z obiski bolnišnic je razkrival katastrofalno stanje v javnem zdravstvu in tudi na madžarskih železnicah, ki so v tako slabem stanju - kljub milijardam evrov evropskega denarja -, da lahko ponekod vlaki vozijo le pet kilometrov na uro. Z obiski sirotišnic je dokazoval, da je skrb za madžarske otroke in družine le vladajoča retorična puhlica. Zavzel se je za učitelje in v primeru prevzema oblasti napovedal izboljšanje javnega šolstva. Napovedal je tudi kazenski pregon za vse, ki so se ob pomoči Orbána in na račun državljanov obogatili v minulem desetletju in pol.
Fidesz še ni našel pravega recepta
V Fideszu na različne načine, tako z objavo različnih posnetkov kot tudi s pomočjo provokacij in poskusi diskreditacij, poskušajo ustaviti Magyarjev pohod, a za zdaj brez uspeha, zato je zaznati vse večjo nervozo v Fideszovih krogih. Dodatno oziroma največjo težavo za trenutno oblast ob tem predstavlja gospodarska situacija, ki jim, kljub Orbánovi napovedi, da bo leto 2025 fantastično, nikakor ne gre v prid. Medtem ko je njegov prijatelj iz otroških let, Lörinc Mészáros, po podatkih revije Forbes v enem letu podvojil premoženje, ki je zdaj vredno dve milijardi evrov, občutno pa si je vrednost premoženja ob pomoči evropskega denarja in s pomočjo privatizacije povečal tudi Orbánov zet István Tiborcz, tri milijone prebivalcev živi pod mejo revščine. Po rekordni 24-odstotni inflaciji v letu 2023 je tudi lani rast življenjskih stroškov presegala povprečje EU. Forint je te dni v razmerju do evra dosegel novo dno: če je bilo treba še pred tedni za evro odšteti 400 forintov, je zdaj cena zanj 415 forintov. Cene življenjskih potrebščin tako rastejo.
Orbán ima dva izziva: kako izboljšati gospodarsko stanje in najti odgovor na izzivalca Magyara
Na prvi dan letošnjega leta je v Budimpešto iz Bruslja prispela še ena slaba vest. Po lanski 200 milijonov evrov težki denarni kazni zaradi neizvršitve sodbe sodišča EU zaradi kršenja azilne politike, ki z vsakim dnem zamude naraste za dodaten milijon evrov, je Evropska komisija vzhodni sosedi trajno odvzela milijardo evrov zaradi kršenja načel vladavine prava. Madžarski grozi še dodaten odvzem milijard, če zakonodaje ne bo ustrezno prilagodila. To pa pomeni velike težava za aktualno vlado, ki je prav z evropskimi sredstvi vzdrževala svoj krog privilegirancev in hkrati s finančnimi manevri pred volitvami kupovala glasove volivcev.
Odločitev o datumu v Orbánovih rokah
Tudi zato je politični analitik Gábor Török v svojem podcastu pred dnevi ocenil, da je Fideszova usoda na prihodnjih parlamentarnih volitvah odvisna od tega, ali bodo dojemanje gospodarske situacije pri ljudeh obrnili sebi v prid in ali bodo našli ustrezno strategijo kot odgovor na Magyara. "Pri iskanju teh odgovorov bodo šli do meja svojih zmožnosti in mogoče celo čez," je ocenil. Neodvisni poslanec, ki je s svojimi kritikami trn v peti tako Fideszu kot opoziciji, Ákos Hadházy, dodaja, da je le od Orbánove ocene odvisno, ali bodo predčasne volitve. "Predčasne volitve bi se lahko zgodile le, da če bi Orbán ocenil, da bi to koristilo Fideszu, in če bi ocenil, da se Magyar lahko do prihodnjega leta še dodatno okrepi," je izjavil za časopis Népszava.
Kosovo je Srbija, prosto po Sulyoku
Ob vstopu v leto 2025, ko sta Romunija in Bolgarija postali članici shengenskega območja, kar je tako rekoč edini pohvale vreden dosežek v času madžarskega polletnega predsedovanja Svetu EU, je madžarski predsednik države Tamás Sulyok poskrbel za diplomatski zdrs. Na svojem Facebook profilu je dan po tem, ko je bil odpravljen nadzor na meji med Romunijo in Madžarsko, objavil zemljevid, na katerem je Kosovo prikazano kot del Srbije, čeprav je naša vzhodna soseda leta 2008 priznala neodvisno Kosovo. Ko je na to opozoril spretni portal 444.hu, so se iz predsedniške palače Sandor spletnemu mediju zahvalili za pozornost in objavili zemljevid, kjer sta Srbija in Kosovo prikazani kot samostojni državi.
Sulyokov strankarski kolega, madžarski premier Viktor Orbán, rad objavlja zemljevid Velike Madžarske iz časa pred Trianonom. Nazadnje je to storil celo stalni predstavnik Madžarske pri zvezi Nato István Balogh, ko je ob iztekajočem se letu 2024 svojim kolegom podaril Nacionalni atlas Madžarske, ki je vseboval zemljevid Velike Madžarske.
Orbán se za zdaj na poziv k predčasnim volitvam ni odzval. Z vladnega urada za komuniciranje so v odziv na medijsko razkritje, da je vlada že v letošnjem proračunu za volitve rezervirala 19 milijonov evrov, pojasnili, da bo denar namenjen za izboljšanje informacijske tehnologije za volitve. "Volitve bodo prihodnje leto," so dodali.