Bodo koga premamili milijoni, ki jih ZDA ponujajo za informacije o Karnerjih?

Zora Štok Zora Štok
09.07.2019 19:18

Ameriško zunanje ministrstvo je razpisalo denarne nagrade za informacije, ki bi privedle do aretacije Mihaela Karnerja, njegove žene Alenke Karner in brata Matevža Karnerja, osumljenih vpletenosti v preprodajo steroidov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mihael Karner, Alenka Karner, Matevž Karner - v ZDA so osumljeni preprodaje steroidov, zato zahtevajo njihovo izročitev.  
Usa State Department

Zaradi suma, da preko proizvajalcev, veletrgovcev in pošiljateljev v številnih državah po vsem svetu nadzirajo proizvodnjo in distribucijo steroidov, ki naj bi potekala preko 200 različnih spletnih strani, in da tudi perejo denar iz teh poslov, si ameriške oblasti že od leta 2011 prizadevajo za izročitev zakoncev Mihaela in Alenke Karner ter Mihaelovega brata Matevža Karnerja. Kot smo tudi v Večeru poročali konec leta 2011, so zakonca Karner v njuni vili v avstrijskem Bad Kleinkirchheimu aretirali decembra 2011. Avstrijska policija ju je prijela na podlagi informacij DEA, ameriške agencije za pregon trgovine z drogo, pristala sta v priporu. Avstrija je že začela postopek za njuno izročitev ZDA, pristojno sodišče je izročitev tudi potrdilo, a sta Karnerjeva potem uspela s pritožbo na avstrijsko ustavno sodišče, ki je nato odločilo, da se postopek za izročitev ustavi. Proti plačilu varščine v znesku 1,25 milijona evrov so Karnerjeva potem izpustili iz pripora in odšla sta v Slovenijo. V Sloveniji postopka zoper zakonca ni bilo, ker so naši preiskovalci ugotovili, da je šlo za preprodajo steroidov le v tujini, leta 2013 pa je Karner izjavil, da se do nadaljnjega izogiba držav, ki imajo z ZDA sklenjeno pogodbo o izročitvi osumljencev, ki jih pred svoja sodišča želijo spraviti ZDA.

Trikrat po pet milijonov

Mihael Karner se izogiba državam, ki imajo z ZDA podpisan dogovor o izročanju osumljencev. 
Robert Balen

Vlaganja v nepremičnine

​Sicer pa naj bi bili Karnerjevi, ki naj bi bili po ugotovitvah ameriških organov pregona s preprodajo anabolikov zaslužili okoli 40 milijonov evrov, prvič imeli opravka z organi pregona že leta 2002. Zakoncema in še dvema sodelavcema so avstrijski cariniki zaplenili za 110 tisoč evrov blaga, a plačali so denarno kazen in postopek je bil zaključen. Italijani so ju iskali leta 2005, saj je bilo trgovanje s sredstvi za doping pri njih takrat že kaznivo, a Karnerjeva sta se kakršnemukoli postopku izognila. Doslej so organi pregona v več državah ugotovili, da so Karnerjevi anabolike nabavljali v Rusiji, Litvi, Romuniji in Bolgariji, nekaj tudi v Španiji in Grčiji, zanje naj bi jih bili izdelovali še v nekaterih azijskih državah, predvsem na Tajskem, prodajali pa so jih po skoraj vseh državah EU, v ZDA, v Južni Koreji in na Japonskem.
Američani so na Karnerjeve postali pozorni, potem ko so se kupci steroidov preko njihovih spletnih strani začeli pritoževati zaradi zdravstvenih težav in se je izkazalo, da so bili izdelki, ki so jih kupovali, sumljive kakovosti. Nekateri so celo iskali zdravniško pomoč. Dogajalo pa se je tudi, da so kupci naročeno blago plačali, a ga nikdar niso prejeli.
Kot so mediji poročali leta 2012, je Karner denar investiral tudi v nepremičnine. Preko različnih podjetij je kupoval zemljišča v Istri, na Viču v Ljubljani pa je kupil zemljišče, na katerem je nameraval graditi kompleks stanovanjskih blokov Urbana oaza. Še leta 2018 je skupaj s poslovnežem Rajkom Hrvatičem napovedoval dokončanje projekta za gradnjo od 140 do 200 stanovanj visokega razreda.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta