Burno na sojenju v zadevi Marina: Nehajte že lajati, je tožilka siknila obrambi

Damijana Žišt
30.11.2021 18:26

Na nadaljevanju sojenja v aferi Marina je koprsko sodišče nadaljevalo z zaslišanjem policijskega koordinatorja akcije. Sredi obravnave pa je udarila policijska vest, da so se očitki v tej zadevi razširili še na pranje denarja in zlorabo položaja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Obtoženi v zadevi Klub Marina ves čas trdijo, da z očitki iz obtožnice nimajo prav nič. Foto: Tomaž PRIMOŽIČ/FPA

 

Tomaž PRIMOŽIČ/FPA

"Ker smo vedeli, da se v Klubu Marina dogaja prostitucija, smo morali pričeti s prikritimi ukrepi. Po mojem predlogu je tožilstvo odredilo navidezni odkup (spolne, op. p.) storitve od žrtev kaznivih dejanj, saj smo vedeli, da gre za bordel, in če ne bomo imeli te odredbe, bodo tajni delavci, poslani v Marino, tam preveč izstopali, ker ne bodo hoteli koristiti uslug," je na današnjem nadaljevanju sojenja v tako imenovani zadevi Klub Marina na koprskem okrožnem sodišču povedal koordinator policijske akcije, kriminalist Zdenko Cindrič iz Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Zgodba okoli kluba Marina pri Ajševici pri Novi Gorici se je začela predlani januarja, ko so policisti zaradi suma, da se v elitnem klubu dogajata zloraba prostitucije in trgovina z ljudmi, opravili več hišnih preiskav in aretacij. Zadeva je zaradi obsežnosti razdeljena v tri dele. Prvi, ki jim sodijo že več mesecev, so podjetniki Sergej Racman, ki ima stalno bivališče sicer na Slovaškem, Jože Kojc in Dejan Šurbek, oba iz Štajerske, ter nekdanja direktorica podjetja Welnes & spa Klub Marina iz Ajševice pri Novi Gorici Vesna Trnovec. Očitke tožilstva, da so ženske, ki so prihajale v klub Marina, silili v prostitucijo, ves čas zanikajo.

Zaslišali bi tožilko, ki je podpisala odredbo

Sodni senat pod predsedovanjem Tatjane Cvetičanin je danes nadaljeval z zasliševanjem Cindriča, ki je pričal že na prejšnjem naroku. Obramba želi od kriminalista slišati, zakaj se je odločil predlagati odredbo za navidezni odkup spolnih storitev. Odvetnike zanima tudi, ali so tajni delavci policije imel spolne odnose s prostitutkami in te storitve plačali z denarjem, ki ga je zagotovila država. Odvetnik Miha Šošić, ki skupaj z odvetnikom Janezom Koščakom brani Šurbka, je še pred začetkom sojenja predlagal izločitev dokazov, povezanih z ukrepom tega nenavadnega navideznega odkupa, saj je takšna poteza po njegovem nezakonita. Sodišče njegovemu predlogu ni sledilo, dokazi so ostali v spisu. Cindrič je že na prejšnjem naroku zatrjeval, da tajni delavci niso imeli dovoljenja za spolne odnose z žrtvami kaznivih dejanj v klubu ali izven njega. Šlo je le za druženje, je trdil. Odvetnico Martino Hrovatin Žaucer, ki skupaj z odvetnikom Mitjo Jeleničem Novakom zastopa Racmana, je zanimalo, zakaj je Cindrič torej predlagal izdajo takšne odredbe - navidezni odkup spolne storitve od domnevnih žrtev v nočnem klubu. Kriminalist ji je odgovoril, da so potrebovali dokaze, da se v Marini odvija prostitucija. Zakaj se je odločil za takšen predlog, pa izhaja iz predloga, je rekel odvetnici. "Iz odredb izhaja, da je šlo za odkup spolnih storitev, kje v njih piše, da je šlo le za druženje?" je bila vztrajna odvetnica, ko ji je v besedo vskočila tožilka Maja Veber Šajn in se razburila, da je kriminalist že večkrat razložil, da je šlo le za druženje. "Tudi domnevna žrtev je povedala, da je imel tajni delavec z njo plačan spolni odnos. Zato ga sprašujem," je bila jasna odvetnica, a se je Veber Šajnova ponovno razburila. "Kako naj priče ve, kaj je mislila tedaj tožilka, ali boste zahtevali tudi njeno zaslišanje?" je vprašala zagovornico, ta pa ji ni ostala dolžna. "Če bo potrebno, ja," je rekla tožilki in jo s tem očitno še bolj razburila. "Pa kaj bi še radi, zasliševali bi tožilko, do kod bo to šlo, boste zahtevali še zaslišanje preiskovalnih sodnikov in ne vem koga še?" jo je vprašala Veber Šajnova, ki ni in ni mogla skriti svojega razburjenja. Šla je celo tako daleč, da je obrambi siknila: "Nehajte že lajati!" Še posebej jo je živciral odvetnik Šošić, ki je z vprašanji seciral kriminalista, ki se je pri svojih odgovorih pogosto zapletal. Odvetniki so bili nad tožilkinim izpadom in primerjavo z lajanjem ogorčeni, sodnica pa je od tožilke terjala, da se za izrečeno opraviči. Tožilka se je opravičila, a v isti sapi potožila: "Če me pa ves dan napadajo." Sodnica se ni strinjala z njo, zato je tožilko spomnila, da obramba opravlja le svojo dolžnost in priči postavlja vprašanja.

Policija o dekletih v tujini poizvedovala neuradno

Odvetnika Franca Rojka, ki poleg odvetnika Francija Matoza zastopa Kojca, pa je zanimalo, kje je policija dobila informacije, ki so ključne za pričetek postopka, in sicer da so obdolženi izkoriščali slab socialni položaj žensk, ki so prihajale iz revnih okolij, predvsem iz Romunije, in jih zato silili v prostitucijo. Cindrič je v sodni preiskavi dejal, da so o tem v tujini za nekatera dekleta poizvedovali neuradno, na prejšnjem zaslišanju pa, da so poizvedovali preko uradnih virov, največ prek Europola. Odvetnik Rojko je dejal, da teh listin ni v sodnem spisu, zato ga je zanimalo, kje so dokazi policije v zvezi s trditvami iz obtožnice. Cindrič je dejal, da vse piše v kazenski ovadbi, ni pa znal pojasniti, kje so se izgubili ključni dokazi, povezani s slabim socialnim položajem žrtev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta