Dan po tragičnem dogodku v Splošni bolnišnici Jesenice, kjer je včeraj popoldne zagorelo v tretjem nadstropju, se dnevni procesi vračajo v vsakodnevne smernice, je na novinarski konferenci povedal direktor bolnišnice Janez Poklukar.
Zagorelo je včeraj okoli 15. ure, na kraju pa so nemudoma posredovali poklicni gasilci GARS Jesenice, ki so požar pogasili ter prostore pregledali in prezračili. Kot je danes povedal vodja intervencije Robert Kejžar, jim je pomagalo vseh šest jeseniških prostovoljnih gasilskih društev, pomoč so ponudili tudi kranjski gasilci. Zaradi hitrega ukrepanja njihove pomoči pri gašenju niso potrebovali.
Zdravniško pomoč poiskalo 30 zaposlenih in policistov
V požaru sta življenje izgubili dve osebi, eno osebo pa so s hudimi opeklinami premestili v UKC Ljubljana. Kot je še povedal Pokljukar, v času kriznega stanja v bolnišnici niso potrebovali uslug drugih bolnišnic. Izjema je ena porodnica, ki so jo premestili v Kranj.
Ob tej priložnosti gasilci opozarjajo še, da v številnih primerih nesreč na kraj dogodka prej kot policisti in gasilci pridejo očividci in novinarji, novice pa se (pre)hitro širijo po družbenih omrežjih. Kot pravijo, ni vselej možno, da na kraj nesreče prispejo tako hitro kot včeraj, marsikdaj pa se morajo namesto z reševanjem ukvarjati s tistimi, ki si ogledujejo prizorišče in se trudijo posneti najboljšo fotografijo. Marsikdo se ne zaveda, da s tem onemogoča kvalitetno reševanje.
Pohvale zaposlenim za ustrezno ukrepanje
Vodja intervencije Robert Kejžar je na novinarski konferenci posebej pohvalil zaposlene, ki so v času požara ukrepali hitro in pravilno. Zaposleni so sami poskrbeli za evakuacijo vseh pacientov, z izjemo tistih treh, ki so ostali v sobi, kjer je zagorelo. Tam so posredovali gasilci, ki so postelje potegnili iz sobe, nato pa s hidrantom, ki je bil na bolnišničnem hodniku, požar pogasili.
Hrabro ukrepanje zaposlenim priznava tudi Poklukar, tistim, ki so bili neposredno vpleteni, pa so ponudili tudi psihološko pomoč. Enako je tudi s svojci in vsemi, ki so bili v včerajšnjem dogodku na kakršen koli način vpleteni.
Diagnoze ostajajo skrivnost
Na vprašanje, kakšne so bile diagnoze umrlih in poškodovanega, direktor bolnišnice ni želel govoriti. Odzval se je tudi na izjavo, da naj bi bili vpleteni bolniki, ki so dementni. Kot je povedal Poklukar, niso psihiatrična ustanova, pacientov z demenco pa načeloma ne zdravijo. A kot poudarja, obstaja možnost, da je demenca ena od bolezni, ki jih imajo njihovi pacienti.
Direktor pojasnjuje še, da je za požarno varnost v bolnišnici poskrbljeno skladno s predpisi, kljub temu pa bo uveden interni nadzor nad upoštevanjem predpisov za požarno varnost.