Vse več Nemcev se na delo vozi k sosedom: Plače so dvakrat višje, ne bom se vrnila!

N.S.
06.01.2025 14:01

Somaeh Metzger je pred skoraj 20 leti zapustila službo v nemškem domu za starejše in se preselila v Luksemburg, kjer so pogoji za delavce v zdravstvenem sektorju bistveno boljši.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Luksemburg
Profimedia

Odločitve ni obžalovala nikoli, saj danes v Luksemburgu s skrajšanim delovnim časom zasluži več, kot bi v Nemčiji ob polnem delovnem času. Poleg tega je v Luksemburgu veliko manj nadur, boljši so delovni pogoji, tudi spoštovanje do zaposlenih je po njenih besedah na višji ravni.

Luksemburg je sicer znan po tem, da zaposluje veliko Nemcev, predvsem v zdravstvu in skrbi za starejše. Trenutno tam dela več kot 52.000 Nemcev, kar je 30 odstotkov več kot pred desetimi leti. Plače v Luksemburgu so skoraj dvakrat višje kot v Nemčiji. Z desetimi leti izkušenj negovalec v Luksemburgu letno zasluži približno 65.000 evrov, medtem ko medicinska sestra tudi do 100.000 evrov.

Andrej Petelinšek

V Nemčiji pa se razmere v zdravstvenem sektorju slabšajo kljub poskusom, da bi z zvišanjem plač in različnimi ugodnostmi obdržali delavce, mnogi še vedno raje odidejo v Luksemburg. Tako kot Somaeh Metzger, ki se ne namerava vrniti v Nemčijo. "Tam sem bila odgovorna za devet oziroma deset starejših ljudi, pogosto sem delala 15 dni zapored. V Luksemburgu pa skrbim za samo pet oseb, ob tem pa mi omogočajo, da lažje uskladim svoje delo z zasebnim življenjem, precej manj je stresno," je povedala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta